Žihľavka alebo urtikária patrí medzi najčastejšie ochorenia kože. Prejavuje sa vyvýšenými svrbiacimi hrbolčekmi a škvrnami na koži, ktoré sú zvyčajne ružové až červené, a niekedy štípu alebo bolia. Najčastejšia príčina vzniku žihľavky je alergická reakcia na potraviny alebo lieky. Väčšinou je to akútny (náhle vzniknutý) problém, ktorý sa dá ľahko vyriešiť.
- Ako vyzerá žihľavka?
- Čo spôsobuje žihľavku?
- Liečba žihľavky
- Ako ešte môžete zmierniť príznaky žihľavky?
- Kedy k lekárovi?
Ako vyzerá žihľavka?
Typickým znakom žihľavky sú pupence na koži (vyzerajúce ako po popŕhlení žihľavou). Môžu byť ružové až červené, ale môžu byť rovnakej farby ako vaša pokožka. Môžu byť veľké s náhodným tvarom alebo okrúhle a malé s prstencovým tvarom. Môžu meniť tvar, veľkosť a môžu sa rozšíriť po celom tele.
Žihľavka môže trvať niekoľko minút, hodín alebo dní (akútna forma) alebo až týždňov, mesiacov či dokonca rokov (vtedy hovoríme o chronickej žihľavke).
Čo spôsobuje žihľavku?
Žihľavka je prejavom alergickej reakcie (najčastejšie na zvieraciu srsť, peľ, uštipnutie hmyzom, jedlo, kozmetiku, čistiace prostriedky a lieky). Pri tejto reakcii sa začne uvoľňovať do krvi histamín, ktorý u niektorých ľudí spôsobuje svrbenie, opuch, začervenanie alebo ďalšie príznaky typické pre žihľavku.
Žihľavka však býva aj nealergického pôvodu. Môže sa vyskytnúť napríklad pri nosení tesného oblečenia, strese, cvičení alebo potení, v chladnom alebo teplom počasí. U detí sú jej častou príčinou infekcie spôsobené baktériami, vírusmi či parazitmi. Nie vždy sa dá určiť presná príčina vzniku žihľavky.
Liečba žihľavky
Liečba žihľavky záleží od jej prejavov. Mierne formy žihľavky zvládnete vyliečiť aj doma podávaním liekov proti alergii (antihistaminík). Z voľne dostupných sú to lieky s účinnými látkami:
- cetirizín – Zodac 10 mg 7 tabliet,
- loratadín – Claritine 10 mg 7 alebo 10 tabliet,
- desloratadín – Dasseltino 5 mg 10 tabliet,
- levocetirizín – Xyzal 5 mg 7 tabliet,
- bilastín – Nestibil 20 mg 10 tabliet.
Na lokálnu liečbu na malých plochách sú vhodné antihistaminiká (dimetindén, difenhydramín) alebo kortikosteroidy (hydrokortizón) vo forme gélov alebo mastí, ktoré poskytujú úľavu od svrbenia. Kortikosteroidy sa majú podávať len krátku dobu, kvôli svojim nežiaducim účinkom.
Doplnkovú terapiu na zmiernenie svrbenia predstavuje vlažný ovsený kúpeľ alebo použitie studených obkladov.
Ako ešte môžete zmierniť príznaky žihľavky?
- Noste voľné bavlnené oblečenie,
- sprchujte sa vlažnou vodou,
- vyhýbajte sa slnečnému žiareniu,
- používajte kozmetiku na citlivú pokožku,
- vyhýbajte sa známym spúšťačom žihľavky.
Kedy k lekárovi?
Ak príznaky po 5 dňoch nezmiznú alebo sa zhoršia, vyhľadajte lekára.
Lekára je nutné vyhľadať ihneď, ak:
- sú prejavy žihľavky veľmi výrazné alebo rozsiahle (na celom tele),
- sa žihľavka zlieva do veľkej mapy,
- žihľavku sprevádza aj opuch,
- sa žihľavka vyskytuje na tvári, na perách alebo na krku (čo môže byť nebezpečné),
- je žihľavka spojená aj s problémami s dýchaním, opuchom hrdla, jazyka, poklesom krvného tlaku, zrýchleným tepom, nevoľnosťou, vracaním, hnačkou, stratou vedomia (príznaky život ohrozujúceho anafylaktického šoku).
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na používanie.