Tráviace problémy potrápia z času na čas každého z nás. Spôsobujú nám nepohodlie v bežnom živote. Bolesť brucha má rôzne príčiny vzniku. Môže ísť o bežné tráviace poruchy, svalové napätie alebo závažné ochorenia tráviacej sústavy. Žiadnu bolesť netreba podceňovať. Ako si poradiť s bolesťou brucha?
- Čo je bolesť brucha a ako vzniká?
- Aké sú najčastejšie príčiny vzniku bolesti brucha?
- Ako bojovať s bolesťou brucha?
- Preventívne opatrenia
- Kedy k lekárovi?
Čo je bolesť brucha a ako vzniká?
Bolesť brucha je veľmi častý symptóm (prejav) ochorení, ktorý vzniká v dôsledku narušenia funkcie jednotlivých orgánov. Pre presné určenie príčiny vzniku bolesti je potrebné špecifikovať, o akú oblasť sa jedná. Môže dôjsť k ochoreniam:
- v pravej hornej časti,
ochorenie: pečene, žlčníka, žlčových ciest, obličiek,
- v ľavej hornej časti,
ochorenie: žalúdka, pankreasu, sleziny, obličiek,
- v spodnej časti brucha,
ochorenie: tenkého a hrubého čreva, močovodov, vaječníkov, maternice,
- v pravej dolnej časti,
ochorenie: slepé črevo,
- v ľavej dolnej časti,
ochorenie: hrubé črevo.
Prejavuje sa ako:
- tupá bolesť – najčastejšie bolesť žalúdka, tenkého a hrubého čreva, jedná sa o menej závažné poruchy,
- ostrá bolesť – vieme určiť presne miesto, ktoré vyvoláva bolesť, jedná sa o závažnejšie ochorenia,
- vystreľujúca bolesť – je taktiež prejavom závažnejších chorôb.
Podľa doby trvania sa jedná o bolesť:
- akútnu – trvá niekoľko hodín až dní,
- chronickú – trvá niekoľko týždňov až mesiacov,
- progresívnu – začína mierne, ale postupne sa zhoršuje.
Aké sú najčastejšie príčiny vzniku bolestí brucha?
- Problémy s trávením
Vznikajú po konzumácii ťažkého, pokazeného jedla, v dôsledku rôznych potravinových intolerancií alebo diétnych chýb.
Prejavy: nafukovanie, pocit plnosti, vracanie.
- Zápal
Infekcia alebo podráždenie tráviacich orgánov môže spôsobiť zápal.
Prejavy: žalúdočná chrípka, vredy, reflux, zápal slepého čreva, zápal pankreasu, infekcie močových ciest.
- Menštruácia
Žena najčastejšie pociťuje bolesti počas menštruačného krvácania alebo ovulácie. Príčinou môže byť silné krvácanie.
Prejavy: menštruačné kŕče v oblasti podbruška a v spodnej časti chrbtice. Jedná sa o tupú, pulzujúcu bolesť.
- Tehotenstvo
Nevoľnosti sa prejavujú hlavne počas prvého trimestra tehotenstva, individuálne aj neskôr.
Prejavy: bolesť v podbrušku, nafukovanie.
Ako bojovať s bolesťou brucha?
Ak vás trápi bolesť brucha, je dôležité zistiť jej príčinu a následne stanoviť liečbu.
Pri bolestiach brucha sa neodporúča užívať lieky proti bolesti (analgetiká) – utlmením bolesti môžete sťažiť diagnostiku lekárovi, čo môže viesť k zhoršeniu zdravotného stavu.
V nasledujúcich prípadoch je možná aj samoliečba voľnopredajnými prípravkami. Ich výber závisí od konkrétnych ťažkostí.
Je charakterizovaná zrýchlenou peristaltikou (pohybom) čriev, ktorá spôsobuje vylučovanie vodnatej stolice. Akútna hnačka vedie k dehydratácii (k strate tekutín), chronické hnačky vedú k strate živín a vitamínov. Príčinou hnačky je hlavne nesprávne stravovanie, diétne chyby, gastroenteritída (črevná chrípka), ale aj stres. Na zastavenie akútnej hnačky sú určené adsorbenciá (viažu škodlivé látky - aktívne uhlie, diosmektit), antidiaroiká (spomaľujú pohyb čriev – loperamid), antidiaroické mikroorganizmy (Saccharomyces boulardii), ale aj probiotiká.
Je porucha motorickej činnosti čriev, pri ktorej dochádza k nepravidelnému vylučovaniu stolice. Príčinou vzniku zápchy sú najčastejšie nepravidelný pohyb a zlá životospráva. Pri liečbe zápchy sa používajú laxatíva (preháňadlá). Vhodné sú preháňadlá vo forme čajov, napríklad zo senny alebo z krušiny jelšovej, čapíkov (bisakodyl), kvapiek (pikosulfát) alebo sirupov (laktulóza). Vo väčšine prípadov sú určené na riešenie akútneho problému, nie na dlhodobé užívanie.
Vzniká v dôsledku zvýšenej tvorby plynov v črevách. Typickým prejavom je tvrdé, nafúknuté brucho. Príčinou vzniku je najčastejšie konzumácia určitých potravín (strukoviny, zelenina, pečivo), nápojov (sýtené nápoje, alkohol) alebo potravinové intolerancie (laktózová intolerancia). Dôležité je vyhýbať sa potravinám, ktoré vedú k nafukovaniu. Ak vás trápi nadúvanie, siahnite po prípravkoch s obsahom účinnej látky simetikon. Úľavu vám poskytne tiež feniklový alebo mätový čaj.
Prejavujú sa intenzívnou a zvieravou bolesťou. Väčšinou súvisia s ochorením žalúdka, žlčníka a čriev. Sú aj prejavom menštruačných bolestí. Na miernene kŕčov sú vhodné bylinné čaje, ako rebríčkový, harmančekový, feniklový, mätový alebo medovkový. Pri silnej bolesti sa užívajú spazmolytiká s účinnými látkami drotaverín alebo butylskopolamín.
Nepríjemný pocit na vracanie vzniká podráždením žalúdka, pri zvýšenej tvorbe žalúdočnej kyseliny alebo v dôsledku potravinových intolerancií. Príčinou môže byť aj stres, migréna alebo nevoľnosť počas cestovania. Úľavu vám poskytne zázvor vo forme pastiliek, tabliet alebo čaju. Dôležité je dostať sa do psychickej pohody. Na predchádzanie a liečbu nevoľnosti pri cestovaní je vhodný liek Kinedryl.
- Tráviace ťažkosti zo stresu
Stres je súčasťou nášho života a často ho nevieme ovplyvniť. Avšak, nadmerný a dlhodobý stres vedie k rôznym problémom a medzi ne patrí práve aj bolesť brucha. Na redukciu stresu pomáha prechádzka, cvičenie, kúpeľ. Každému pomáha niečo iné.
Preventívne opatrenia
Keďže najčastejšou príčinou bolesti brucha sú tráviace ťažkosti, je vhodné im predchádzať dodržiavaním nasledujúcich preventívnych opatrení:
- užívanie probiotík (pomáhajú obnoviť črevnú mikroflóru, vhodné je ich užívať aj počas užívania antibiotík alebo pri diétnych chybách),
- konzumovanie zdravej a vyváženej stravy (zvýšiť príjem vlákniny, obmedziť potraviny, ktoré vám spôsobujú ťažkosti),
- cvičenie a pravidelný pohyb,
- vyhýbanie sa stresovým situáciám.
Kedy k lekárovi?
Bolesť brucha ľudia väčšinou podceňujú a tlmia ju liekmi. Avšak, okrem bežných tráviacich problémov môže dôjsť až k výraznému zhoršeniu zdravotného stavu, k náhlej brušnej príhode. Príčinou vzniku je zápal, infekcia, perforácia (prederavenie) čreva alebo nepriechodnosť čriev. Pri jej príznakoch (rýchlo sa zhoršujúca bolesť brucha, ktorá vznikla náhle – akútne, môže ju sprevádzať zvýšená teplota alebo horúčka, zrýchlený srdcový tep, krvácanie z tráviaceho traktu, nevoľnosť a vracanie, tvrdé, nafúknuté brucho a zastavenie odchodu plynov, zápcha alebo hnačka, bledosť, malátnosť...), je nutné ihneď vyhľadať lekársku pomoc.
- Apendicitída (zápal slepého čreva) patrí medzi najčastejšie brušné príhody. Prejavuje sa silnou bolesťou v pravej dolnej oblasti brucha.
- Cholecystitída (zápal žlčníka) taktiež patrí medzi náhle brušné príhody. Vzniká v dôsledku zápalu žlčových ciest alebo prítomnosti žlčových kameňov. Je sprevádzaná akútnou bolesťou v strednej až pravej hornej časti brucha.
Lekára by ste mali navštíviť:
- ak máte závažné a zhoršujúce sa bolesti,
- ak bolesti pretrvávajú dlhodobo,
- ak vám bolesť vyžaruje do celého tela,
- ak je prítomný hlien a krv v stolici,
- ak je bolesť brucha sprevádzaná horúčkou,
- ak nastane opuch brucha,
- ak dochádza k výraznému zníženiu telesnej hmotnosti,
- ak sa zmení zafarbenie kože v oblasti brucha,
- ak pociťujete bolesť v hornej časti brucha, ktorá sa zhoršuje, môže dôjsť k zlyhaniu srdca, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.