Vedeli ste, že kliešte sú aktívne takmer počas celého roka? Najviac ich však registrujeme počas jarných a letných mesiacov, kedy prirodzene trávime viac času v prírode. Ako prisatého kliešťa bezpečne vybrať? Kývať, točiť, použiť mydlo alebo ho pridusiť olejom? Počkať alebo konať ihneď? Kladiete si podobné otázky? Prinášame komplet prehľad o tom, čo treba vedieť.
Preventívne opatrenia na zníženie rizika prisatia kliešťa
Kliešte sú parazity, ktorý sa živia cicaním ľudskej alebo zvieracej krvi. Nebol by to až taký problém, keby neprenášali rôzne infekcie a choroby, napr. kliešťovú encefalitídu alebo lymskú boreliózu.
Po príchode z prírody je preto vždy dôležitá dôkladná prehliadka vášho tela. Najčastejšie sa prisajú v silne prekrvených miestach, napr. v podkolenných jamkách, podpazuší, na bruchu, páse, za ušami a v oblasti slabín.
Aby to mal kliešť ťažšie, existujú preventívne opatrenia, ktoré znižujú riziko jeho prisatia:
- do prírody noste vhodný odev, t.j. dlhé nohavice a tričká s dlhým rukávom – ideálne svetlých farieb,
- nohavice zasuňte do ponožiek a do vyššej obuvi,
- nezabúdajte ani na pokrývku hlavy,
- aplikujte si repelent na odev a obuv,
- vyhýbajte sa najmä miestam s najväčšou pravdepodobnosťou výskytu kliešťov, t.j. vysoká tráva, lúky, kroviny pozdĺž lesných cestičiek v listnatých lesoch, atď.
Ako vybrať kliešťa?
Na odstránenie kliešťa sa používajú rôzne pomôcky, napr. pinzety, karty, háčiky, obľúbené sú aj zmrazovacie spreje. Dôležité je vybrať ho čo najskôr po objavení.
Ako na to v 5 krokoch?
1. Kliešťa nikdy nechytajte holými rukami. Vždy použite ochranné jednorazové rukavice.
2. Naneste na kliešťa prípravok s kryogénnym účinkom (napr. Atix alebo Ceumed Stop-tick), ktorý ho okamžite zmrazí. Týmto sa obmedzí a zabráni prenos jeho telesných tekutín do tela hostiteľa, čím sa zníži aj riziko prenosu infekcie.
3. Pinzetou, háčikom alebo kartou uchopte kliešťa čo najbližšie ku koži. Postupne a pomaly ho ťahajte zvislo nahor.
4. Po vybratí kliešťa skontrolujte, či je celý. Potom ho môžete zlikvidovať.
5. Keď kliešťa odstránite, ranu vyčistite dezinfekciou (napr. Betadine roztok).
Čo NEROBIŤ?
- Kliešťa nikdy netreba mastiť a dusiť, zvyšuje sa tým možnosť infekcie.
Kedy k lekárovi?
Po vybratí kliešťa je vhodné sledovať sa niekoľko nasledujúcich týždňov. Všímajte si príznaky na koži (typickým kožným prejavom lymskej boreliózy je tzv. erythema migrans – migrujúci erytém, čiže väčší ohraničený okrúhly červený fľak, ktorý od stredu bledne; môže vzniknúť nielen v mieste prisatia kliešťa, ale kdekoľvek na koži), ale aj celkové príznaky. Ak spozorujete zvýšenú teplotu, bolesť svalov, hlavy, bolesť alebo opuch kĺbov, vyhľadajte lekára.
Pri pobyte v prírode sa správajte zodpovedne a používajte všetky dostupné preventívne prostriedky a opatrenia, ktoré môžu znížiť riziko prisatia kliešťa, a tým aj riziko infikovania sa. Vhodnou prevenciou kliešťovej encefalitídy je tiež očkovanie. Prečítajte si viac v článku Ako sa chrániť pred kliešťovou encefalitídou?
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.