Zarastené nechty nielenže predstavujú bolestivý stav, ale ide aj o estetický problém. Dôležité je však to, že je riešiteľný. Aj keď je proces liečby zvyčajne zdĺhavý a môže byť aj bolestivý, neliečenie zarastajúcich nechtov by mohlo viesť k ďalším komplikáciám.
- Zarastený necht a jeho prejavy
- Príčiny zarastajúcich nechtov
- Prevencia zarastania nechtov
- Správne strihanie nechtov
- Spôsoby, ako zarastanie nechtov zastaviť
- Kedy k lekárovi?
Zarastený necht a jeho prejavy
Zarastanie nechtov je problém, ktorý sa týka prevažne dospelých, ale môže sa vyskytnúť aj u detí. Týka sa zvyčajne palca na nohe. Telo vníma necht zarastený v koži ako cudzie teleso. Koža je citlivá, hromadí sa v nej tekutina – opuchne a môže byť aj tvrdá. Objaví sa začervenanie a následne sa dostavia aj bolesti. Tie môžu mať pulzujúci charakter a môžu byť prítomné v celom postihnutom prste. Postupne dochádza k zápalu a k tvorbe hnisu, ktorý začne vytekať.
Príčiny zarastajúcich nechtov
Najčastejšou príčinou zarastania nechtov je ich nesprávne strihanie. Palec na nohe obsahuje oproti ostatným prstom veľa mäkkého tkaniva a z toho dôvodu je náchylnejší na zarastanie nechtu. Zarastenie sa zvyčajne objaví na vnútornej strane smerujúcej k ostatným prstom. Mäkké tkanivo je udržiavané na svojom mieste práve nechtom. V prípade, že je necht ostrihaný zle, tkanivo sa posúva a následne zavadzia nechtu, a tak necht zarastá do tohto tkaniva.
Ďalšími príčinami môžu byť nedostatočná hygiena, nesprávne zvolená obuv – príliš úzka alebo krátka obuv, príliš tesné ponožky, cukrovka a s ňou súvisiace zlé prekrvenie končatín, úrazy, kedy dochádza k poraneniu prstov, onychomykóza (pleseň na nechtoch) a dedičnosť.
Prevencia zarastania nechtov
V prvom rade treba dbať na správne strihanie nechtov, ktoré sa líši od strihania nechtov na rukách. Dôležitý je taktiež výber vhodnej obuvi. V prípade, že máte pocit, že sú vám topánky v prednej časti úzke, siahnite po inom strihu topánok. Ak sa vám mierne pokrčí v topánke palec, resp. druhý prst, v prípade, že je dlhší ako palec, zvoľte o číslo väčšie topánky. Veľmi dôležitá je aj v tomto prípade hygiena. Obuv by mala byť vetraná a po vyzutí by sme mali zabezpečiť jej vyvetranie. Vhodné je taktiež použiť dezinfekčné prostriedky do topánok. V prípade výskytu plesne na nechtoch dbajte na jej správnu liečbu, ktorá však trvá 9 – 12 mesiacov.
Správne strihanie nechtov
Pamätajte si, že nechty na nohách sa strihajú vždy dorovna. V prípade, že rohy zastrihneme veľmi oblo, môže dôjsť k posunu spomínaného mäkkého tkaniva. V prípade, že je vaše nechtové lôžko oblé, snažte sa necht ostrihať aj tak čo najviac zarovno. Nechty strihajte na 3 – 4 razy, aby ste zabránili ich prasknutiu. Voľný okraj nechtu, teda biela časť nechtu na vonkajšom okraji, by mala mať na nohách po ostrihaní približne 2 mm.
Spôsoby, ako zarastanie nechtov zastaviť
V prípade, že nedošlo k infekcii a necht nie je vrastený príliš hlboko, je možné zarastajúci necht liečiť doma. V prípade infekcie je potrebné vyhľadať lekára. Medzi prejavy infekcie patrí zvýšené teplo v danej oblasti, začervenanie, opuch, tvorba a vytekanie hnisu.
Pri samoliečbe zarasteného nechtu platí, že v žiadnom prípade zarastenú časť nezastrihávame. Aj keď pri odstrihnutí tejto časti nechtu dôjde k úľave od bolesti, tento stav je len dočasný. Problém to ešte zhorší, keďže necht znova dorastie na to isté miesto a okrem toho môže dôjsť ku vzniku plesni, ktorá sa následne šíri pod nechtom. Pred každým ošetrením necht vydezinfikujte, aby ste zabránili vzniku infekcie.
- Teplý soľný kúpeľ. Nohu so zarasteným nechtom ponorte na približne 15 minút do teplého mydlového kúpeľa s obsahom soli. Vhodné je napríklad Kastílske mydlo alebo Epsomská soľ, ktorá môže priniesť ďalšiu úľavu. Kastílske mydlo obsahuje hlavne olivový olej a môže byť obohatené aj o kokosový, jojobový, konopný, citrónový či mandľový olej. V prípade soli siahnite po variante určenom na kozmetické účely. Kúpeľ môžete nohám dopriať aj niekoľkokrát denne. Pravidelný kúpeľ zmierňuje opuch a zabezpečí zmäkčenie nechtu.
- Môžete skúsiť každodenné, niekoľkominútové zatlačenie tkaniva pod vyrastajúci necht. Tento proces je však bolestivý a je potrebné ho opakovať, až kým necht nenarastie do pôvodnej polohy.
- K dispozícii sú taktiež náplasti na zarastajúce nechty. Tie majú špeciálny tvar, ktorý po nalepení na postihnutý necht ho núti narovnať sa, a bráni jeho zarastaniu.
- Problém môžu vyriešiť aj kvalifikovaní pedikéri pomocou špôn. Dĺžka terapie trvá 3 – 12 mesiacov, pričom závisí od stavu zarastajúceho nechtu.
- Vo väčšine prípadov je však nutný chirurgický zákrok, a to vtedy, ak domáca liečba neprináša zlepšenie stavu ani po 1 - 2 týždňoch. Pri chirurgickom ošetrení sa zabezpečí zúženie nechtu. Odstránenie celého nechtu je veľmi drastické a zvyčajne sa nepraktizuje.
Kedy k lekárovi?
V prípade, ak je zarastanie nechtu spojené so silnými bolesťami a zápalom, vyhľadajte lekára. To platí aj v prípade, ak domáca liečba nezaberá a stav sa nezlepšuje.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.