Zatekanie hlienov trápi mnoho detí, ale aj dospelých. Najčastejšou príčinou sú infekcie, ktoré si dieťa prinesie z nového kolektívu škôlky alebo školy. U detí do piateho roku života sú tieto infekcie vo frekvencii 6 – 8 ochorení za rok. Vieme pomôcť aj deťom, ktoré si ešte samé nevedia fúkať nos?
- Aká je hlavná príčina zatekania hlienov?
- Čo spôsobuje zatekanie hlienov u detí?
- Ako môžete zatekanie hlienov liečiť?
Aká je hlavná príčina zatekania hlienov?
Hlien tvorí ochranný film na sliznici nosa. Zachytáva vdýchnuté nečistoty, zvlhčuje sliznicu a bojuje proti patogénom. Zatekanie hlienov – zadná nádcha (alebo post nasal drip) je spôsobené nadmernou produkciou hlienu zo žliaz sliznice nosa alebo prínosových dutín. Hlien nevyteká z nosa von, ale zateká do zadnej časti nosa a nosohltana. To spôsobí hromadenie sekrétu v hrdle, čo môže následne prepuknúť do bakteriálnej či vírusovej infekcie.
Medzi infekcie horných dýchacích ciest patria zápaly:
- nosovej sliznice (rinitída),
- prínosových dutín (sinusitída),
- mandlí (tonzilitída alebo angína),
- hrtana (laryngitída),
- nosohltana (faryngitída).
Aj alergia (alergická rinitída) môže byť častou príčinou zatekania hlienov.
Čo spôsobuje zatekanie hlienov u detí?
Hlieny zatekajúce do hrdla deti nevedome prehĺtajú. Stekajúci sekrét môže spôsobiť podráždenie hrdla, kašeľ, zachrípnutý hlas alebo pocit na vracanie. Práve kašeľ deťom narušuje spánok, a to do veľkej miery ovplyvňuje ich náladu.
Ako môžete zatekanie hlienov liečiť?
Základom liečby sú nosové kvapky alebo spreje. Pri infekciách je sliznica nosa opuchnutá a prebieha tam zápal. Práve nosové spreje s obsahom dekongestív (látky zmierňujúce opuch) sú vhodné na zatekanie hlienov. Znižujú prekrvenie nosovej sliznice, a tým uľahčujú dýchanie. Podľa množstva účinnej látky sú vhodné pre deti už od narodenia až po dospelých.
Pri sprejoch s obsahom dekongestív je dôležité poznamenať, že liečba môže trvať maximálne 5 - 7 dní. Sú totiž návykové a pri nadmernom užívaní pacientom spôsobujú chronickú nádchu.
Pred použitím dekongestív je vhodné nos vyčistiť sprejmi s obsahom morskej vody. Tá je vhodná na čistenie nosa, zvlhčenie sliznice a má mierne dezinfekčné účinky. Morská voda je tiež vhodná na prevenciu infekcií horných dýchacích ciest. Po aplikácií do nosa sa nechá chvíľu pôsobiť na sliznici a následne sa hlien odstráni vyfúkaním nosa.
Vhodnou voľbou je taktiež inhalovanie roztokov (s obsahom kyseliny hyalurónovej alebo minerálnej vody Vincentky) a užívanie mukolytík a expektorancií, ktoré uvoľňujú hustý hlien. Dostupné sú tiež prírodné produkty, ktoré okrem uvoľnenia hlienov priaznivo pôsobia aj na upchaté dutiny.
Čo robiť, ak si dieťa nevie fúkať nos?
Pokiaľ máte doma dieťa, ktoré si ešte samo nevie vyfúkať nos, musíte mu pomôcť. Vhodné je používať pomôcky, ako odsávačka hlienov alebo pri starších deťoch konvičky na výplach nosa.
U kojencov môžete do oboch nosových dierok vstreknúť roztok morskej soli, ktorý dopomáha k čisteniu nosa. Ten nechajte pár sekúnd pôsobiť. Následne odstráňte hlieny pomocou odsávačky. Vybrať si môžete z viacerých typov odsávačiek. Od najjednoduchších, ktoré fungujú na princípe podtlaku, cez tie, pri ktorých odsávate ústami, až po elektrické odsávačky či odsávačky pripojiteľné k vysávaču.
Ak už máte doma staršie dieťa vo veku škôlkara, môžete využívať konvičky na výplach nosa a dutín. Na preplach sa používa vlažná slaná voda.
Ako môžete liečbu urýchliť?
Počas celej liečby netreba zabúdať ani na dostatok tekutín. Tie riedia hlieny, a tým sa uľahčuje ich vyfúkanie. Taktiež je dobré podporiť imunitný systém pomocou vitamínu C, a vitamínu D, zinkom alebo betaglukánom.
Kedy k lekárovi?
Pokiaľ zatekanie hlienov pretrváva dlhšiu dobu a postupy domácej liečby nezabrali, alebo je prítomných aj viacero iných prejavov ochorenia (horúčka, kašeľ, bolesť hrdla), je vhodné navštíviť pediatra.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomné informácie a návod na použitie.