Strach z nedokončených esejí v škole či deadlinov v práci nás, bohužiaľ, sprevádza v každodennom živote a v ktoromkoľvek období. Na čo sa zamerať a čo je potrebné zmeniť, ak sa mu chceme vyhnúť? Prevenciou proti úzkostiam je pravidelná psychohygiena a dostatok vitamínov, minerálov a iných látok potrebných pre naše telo.
- Ako sa strach a úzkosť prejavuje?
- Aká príčina a spúšťač najčastejšie stojí za úzkosťou a strachom?
- Ktoré voľnopredajné prípravky sú vhodné proti úzkosti a strachu?
- Tipy na boj proti úzkosti
Ako sa strach a úzkosť prejavuje?
Strach patrí medzi prirodzené emócie. Pokiaľ dostanete z niečoho strach, vaše telo začne okamžite pracovať rýchlejšie. Búši vám srdce, zviera žalúdok alebo nedokážete absolútne udržať pozornosť. Nadmerný strach môže vyústiť až do úzkostných záchvatov.
V psychologických knihách je úzkosť definovaná ako „chorobný strach z ničoho“. Patrí medzi najčastejšie duševné poruchy dnešnej doby. Jej prejavy zahŕňajú psychické, ale aj fyzické problémy.
Po psychickej stránke sa úzkosť prejavuje pocitmi, ako ohrozenie alebo strach a obavy, ktoré nemajú konkrétny dôvod.
Medzi najčastejšie fyzické prejavy patrí:
- nespavosť,
- bolesti hlavy, ale aj celého tela,
- búšenie srdca a zrýchlený tep,
- dýchavičnosť,
- vracanie,
- zápcha alebo hnačka,
- návaly tepla a nadmerné potenie.
Aká príčina a spúšťač najčastejšie stojí za úzkosťou a strachom?
Treba si uvedomiť, že strach nám už od nepamäti pomáha prežiť. Patrí k jedným z najsilnejších emócií a ovplyvňuje naše telo aj myseľ. Stresové hormóny nám pomáhajú prekonať krátkodobé situácie, kedy môže byť ohrozený náš život (napr. útek pred susedovým psom). Zatiaľ čo pri dlhodobom chronickom strese (náročná práca, povinnosti v škole) je to práve naše zdravie, ktoré je v ohrození. Následkom môže byť vysoký krvný tlak, cukrovka a mnoho ďalších ochorení. Z obranného mechanizmu nášho tela sa stáva jeho úhlavný nepriateľ.
Medzi najčastejšie spúšťače úzkosti a strachu patria:
- práca – jej strata alebo, naopak, nadmerný tlak na zamestnanca,
- rodina – rozvod či negatívne spomienky z detstva,
- nízke sebavedomie alebo šikana v škole,
- zdravie – choroba alebo strata blízkej osoby.
Jednou zo skupín náchylnejších na úzkosť a strach sú starší ľudia. Neustály pocit odkázania na svoje okolie a mnoho pridružených ochorení sú hlavnými spúšťačmi. Podľa štúdie z roku 2019 je výsledkom zistenie, že hudba (alebo muzikoterapia) prispieva k zníženiu úzkosti a stresu u kriticky chorých pacientov.1
Ktoré voľnopredajné prípravky sú vhodné proti úzkosti a strachu?
Silice z levandule, kvet chmeľu, list medovky alebo koreň valeriány sú známe svojimi protistresovými účinkami. Mnoho voľnopredajných liekov určených na lepšie zvládanie strachu obsahuje práve tieto bylinky. Vďaka látkam, ktoré obsahujú, napomáhajú k celkovému ukľudneniu tela a navodzujú spánok.
Z homeopatických prípravkov je tradične používaný prípravok:
Medzi vitamíny a minerály, ktoré majú antistresové účinky, patria vitamín B6 (pyridoxín) a horčík (magnézium). Pyridoxín a magnézium prispievajú k správnej funkcii psychiky, celkovo sú prospešné pre nervový systém a takisto znižujú pocit vyčerpania a únavy.
Bylinky s protistresovým účinok môžete užívať aj vo forme čajov.
Tipy na boj proti úzkosti
Častá aktivita, pri ktorej „vypnete hlavu“, pomáha každému z nás redukovať stres každodenného života.
- Vhodné je pravidelné cvičenie, ako joga, pilates či beh.
- Čas na seba. Prechádzky v prírode či parku, pri ktorých môžeme byť sami a venovať sa len svojim myšlienkam.
- Nezahlcovať sa negativitou z okolia. Televízne správy alebo internet sú miesta, ktoré na nás neustále chrlia informácie o rôznych katastrofách vo svete. Striedmosť je cesta!
- Podpora okolia je dôležitá. Nikdy svoje problémy neriešte len v sebe. Priatelia či rodina vás určite radi vypočujú.
Kedy je vhodné navštíviť lekára?
Strachu a úzkosti môže prepadnúť každý z nás. Ak úzkosť pretrváva niekoľko týždňov a ovplyvňuje nás v každodennom živote, je vhodné navštíviť lekára. Vždy buďte opatrní, pokiaľ sa jedná o duševné zdravie. Akékoľvek problémy treba riešiť čo najskôr.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.
1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30947484/