Pečeň má mnoho funkcií v našom tele, jednou z nich je aj tá metabolická. Jedlo po konzumácii premieňa na jednoduchšie nutrienty – cukry, tuky, bielkoviny, ktoré si naše telo ukladá do zásoby alebo ich rovno použije na výrobu energie. Vďaka pečeni sa tuky pália na energiu, udržiava sa normálna hladina glukózy v krvi, tvoria sa bielkoviny a vylučuje sa odpad z organizmu. Mali by ste vedieť, že pečeň váži 1,3 kg a nebyť kože ako najväčšieho orgánu tela, hrdo by zastávala túto pozíciu. Skladá sa z dvoch lalokov: väčšieho pravého a menšieho ľavého, pričom za hlavnú stavebnú jednotku sa pokladajú pečeňové bunky – hepatocyty. Ako sa postarať o vašu pečeň a zlepšiť jej funkciu pomocou diéty? Čítajte ďalej a dozviete sa viac.
- Poškodenie pečene a jeho príčiny
- Aká je to pečeňová diéta?
- Kedy je vhodné stravovať sa pečeňovou diétou?
- Aké potraviny môžem jesť pri pečeňovej diéte a ktoré sú, naopak, zakázané?
- Vzorový týždňový jedálniček
- Prečo je pečeňová diéta inšpirovaná stredomorským typom diéty?
- Ako podporiť regeneráciu pečene?
Poškodenie pečene a jeho príčiny
Za narušenie funkcie pečene môžu vrodené alebo získané ochorenia. Vrodené ochorenia pečene sa prejavujú v rôznom veku života pacienta a môže za ne genetická mutácia. Medzi takéto ochorenia patrí hematochromatóza, Wilsonova choroba, Gilbertov syndróm či deficiencia α1-antitrypsínu. Za získané ochorenia pečene môže väčšinou viacero faktorov ako len genetika, napríklad:
- porucha metabolizmu nesprávnou výživou,
- nadmerná konzumácia alkoholu,
- infekcie,
- vplyv toxických látok.
Medzi získané ochorenia patrí hepatitída typu A, B a C, cirhóza pečene a alkoholická/nealkoholická steatóza pečene. Práve steatóza pečene je čoraz častejšie strašiakom modernej doby. S pribúdajúcimi pacientmi s cukrovkou a obezitou sa jej výskyt zvyšuje – nazýva sa aj nealkoholový typ steatózy pečene, kedy sa tuk hromadí v pečeni. Druhým typom je alkoholová steatóza pečene, spôsobená nadmernou konzumáciou alkoholu. V oboch prípadoch vzniká zápal pečene, ktorý môže vyústiť do cirhózy až zlyhania pečene. Prečo je steatóza zdravotným problémom, ktorý si vyžaduje pozornosť? Pretože prevenciou a dôslednou starostlivosťou sa dá jej priebeh zmierniť a pečeň zregenerovať. Vhodné je preto znížiť vašu hmotnosť pravidelnou fyzickou aktivitou a zaradiť do vášho režimu pečeňovú diétu, ktorej princípom je „stredomorská strava“ a vyhýbanie sa mastnému a ťažko stráviteľnému jedlu.
Aká je to pečeňová diéta?
- Pečeňovú diétu tvorí strava bohatá na bielkoviny (1 gram na kilogram hmotnosti), s malým obsahom tukov (60 gramov denne).
- Sprevádza ju absolútny zákaz alkoholických nápojov a obmedzenie soli.
- Dbať pri nej treba na množstvo vlákniny, ktoré by malo byť od 12 do 20 gramov za deň. Vlákniny je málo, aby sa obmedzilo nafukovanie a zhoršenie gastrointestinálnych príznakov pečeňových ochorení. Preto sa vyhýba konzumácii celozrnného pečiva, cesnaku či cibule.
- Sacharidy sa odporúča obmedziť, avšak neexistuje konkrétne rozmedzie, ktoré by ste mali dodržiavať.
Akákoľvek diéta, aj tá pečeňová, by mala byť prispôsobená individuálnym potrebám každého pacienta. Je dobré ju konzultovať s lekárom alebo výživovým poradcom, ktorí pri navrhovaní diéty berú ohľad aj na iné prítomné ochorenia a ich liečbu. Diéta je tak efektívnejšia a oveľa ľahšie sa dodržiava, ak je vám šitá na mieru.
Okrem iného sa odporúča užívanie liekov/výživových doplnkov rastlinného pôvodu, ktoré majú priaznivý účinok na regeneráciu hepatocytov, ale zároveň je nutná zvýšená opatrnosť užívania potenciálne hepatotoxických liekov, ako napr. paracetamol.
Kedy je vhodné stravovať sa pečeňovou diétou?
Diéta je vhodná pre pacientov s chronickým zápalom pečene, pečeňovou cirhózou či po akútnom zápale alebo transplantácii pečene.
Taktiež ju využijú pacienti so zápalmi žlčníka, pankreasu alebo pacienti po operácii daných orgánov.
Odporúča sa aj pacientom so steatózou pečene alebo hepatitídou.
Aké potraviny môžem jesť pri pečeňovej diéte a ktoré sú, naopak, zakázané?
POTRAVINY |
VHODNÉ |
NEVHODNÉ |
Mäso |
Teľacie, jahňa, hydina, králik, morské aj sladkovodné ryby (pstruh, losos, treska), hydinová šunka a hydinové párky |
Hovädzie, bravčové, hus, kačica, konzervy, údeniny, klobásy, salámy, paštéty, rôzne nátierky... |
Mlieko a mliečne výrobky |
Iba nízkotučné, ovčí alebo kozí syr, vajcia (iba bielka, striedmo aj celé), zakysané mlieka, tvaroh |
Smotana, plno a polotučné mlieko a jogurty, smotanové syry |
Tuky |
Maslo v malom množstve, olivový, slnečnicový, kukuričný olej za studena lisovaný, rôzne orechy, semienka (ľanové) |
Maslo ghee, masť, tepelne spracované rastlinné oleje, margaríny |
Múčne výrobky |
Biele pečivo (lepšie staršie), biely chlieb, cestoviny, ovsené vločky, bulgur, kuskus, quinoa, hnedá ryža |
Kysnuté múčniky, vyprážané šišky, čierny chlieb, celozrnné pečivo, buchty |
Zelenina |
Mrkva, kaleráb, petržlen, zeler, tekvica, špenát, hrášok, kukurica, karfiol, brokolica, sladká kapusta, cvikla, hlávkový šalát, strukoviny |
Kyslá kapusta, nakladané zeleniny, cesnak, cibuľa |
Ovocie |
Banány, broskyne, čerešne, čučoriedky, jahody, mango, kiwi, zrelé jablko, avokádo, kompóty |
|
Nápoje a sladkosti |
Zelený čaj, sirupy, káva, pramenité a nízko perlivé vody, prírodné železité vody |
Čierne čaje, alkohol, perlivé minerálne vody, korenené nápoje, koktejly, cukrovinky, sladkosti |
Vzorový týždňový jedálniček
Pre mnohých pacientov je dodržiavanie stravy oveľa náročnejšie ako dbanie na pravidelné užívanie liekov predpísaných lekárom. Inšpirujte sa preto vzorovým jedálničkom a utvorte si lepšiu predstavu o tom, ako má pečeňová diéta vyzerať:
1. DEŇ
RAŇAJKY: biely toast s orieškovým maslom, rozmixované smoothie s banánom, špenátom a čučoriedkami
OBED: kalerábová polievka, kura so zemiakovou kašou, kompót
VEČERA: maslo, med, staršie biele pečivo, minerálka (Fatra)
2. DEŇ
RAŇAJKY: ovsené vločky s lesným ovocím, zelený čaj
OBED: brokolicová polievka, dusené teľacie s ryžou, hlávkový šalát
VEČERA: rezance s tvarohom
3. DEŇ
RAŇAJKY: nízkotučný jahodový jogurt, kukuričné lupienky, biela káva
OBED: tekvicová polievka, varené zemiaky, dusené rybie filé, cvikla
VEČERA: maslo, džem, biele pečivo, zelený čaj
4. DEŇ
RAŇAJKY: zelený čaj, biely chlieb s medom
OBED: rascová polievka, kuracie krídelká dusené s hnedou ryžou
VEČERA: nízkotučný grécky jogurt s kúskom 70% horkej čokolády a ovocím
5. DEŇ
RAŇAJKY: biely rožok, džem, mlieko
OBED: karfiolová polievka, teľací perkelt s cestovinou
VEČERA: banán, nízkotučný čučoriedkový jogurt
6. DEŇ
RAŇAJKY: čerstvá ovsená kaša s nastrúhaným jablkom
OBED: paradajková polievka, tekvicový prívarok, zemiaky
VEČERA: chlieb s hydinovou šunkou, maslom, paradajkou a uhorkou
7. DEŇ
RAŇAJKY: praženica z vaječných bielkov so zeleninou (uhorky, paradajky...) s bielym pečivom
OBED: zeleninová polievka, zapekaná brokolica s cestovinou a karfiolom, mrkvový šalát
VEČERA: pečená zelenina s humusovým dipom (dip z cíceru a sezamovej pasty)
Prečo je pečeňová diéta inšpirovaná stredomorským typom diéty?
V Amerike v roku 1950 sa začalo uvažovať o vplyve stravy na kardiovaskulárne (srdcovo-cievne) ochorenia – chudobní imigranti prichádzajúci z južného Talianska boli oveľa zdravší v porovnaní s bohatými obyvateľmi New Yorku. Preto sa vedec Ancel Keys rozhodol sledovať vzťah medzi životným štýlom, stravou a kardiovaskulárnymi ochoreniami v siedmych krajinách sveta. Z jeho štúdie vyplynulo, že krajiny so stredomorským typom diéty majú nižšie hladiny cholesterolu v krvi a vďaka tomu aj nižší výskyt kardiovaskulárnych ochorení. [1] Odvtedy bol tento typ stravovania predmetom mnohých štúdií, ktorých záverom bolo aj zistenie, že pomáha pri metabolických ochoreniach, ako cukrovka a obezita, ale aj pri strese a zvýšených hladinách triacylglycerolov v krvi.
Jednoducho a prehľadne, toto sú zásady stredomorského stravovania:
- Limitujte konzumáciu nasýtených živočíšnych tukov a mastných jedál, ktoré zvyšujú “zlý” LDL cholesterol a podporujú rozvinutie kardiovaskulárnych a metabolických ochorení, ako aj vznik zápalu v tele. Vymeňte ich za nenasýtené rastlinné tuky s dostatkom omega-3 mastných kyselín, ktoré zvyšujú hladinu “dobrého” HDL cholesterolu.
- Dbajte na zníženie príjmu sodíka, ktorý sa nachádza najmä v soli. Veľa sodíka v potrave zvyšuje krvný tlak, čím sa zvyšuje riziko infarktu či mozgovej cievnej príhody.
- Vyhýbajte sa potravinám s vysokým obsahom cukru a konzumujte viac potravín bohatých na vlákninu a antioxidanty. Veľa cukru v strave zvyšuje hladinu glukózy v krvi a mnohokrát takéto sladkosti obsahujú aj veľa kalórií, ktoré ste mohli využiť na načerpanie iných nutrientov. Naopak, vláknina podporuje pohyb čriev a vyprázdňovanie, čím tiež reguluje hladinu glukózy.
Čo to v praxi znamená? Tu je pár praktických odporúčaní:
- Ku každému jedlu si doprajte aspoň porciu zeleniny alebo ovocia.
- Namiesto sladkostí a cukroviniek si cukry doplňte ovsenými vločkami, hnedou ryžou, quinoou, batátmi, celozrnným pečivom či cestovinami.
- Nahraďte bravčovú masť či maslo za olivový olej.
- Konzumujte ryby s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín, ako sardinky, losos, tuniak alebo makrela, a nebojte sa do vašej stravy zaradiť aj rôzne typy orechov – vlašské či lieskové, pridajte ich k rannému jogurtu či ako desiatu k nakrájanému jablku.
- Vyhýbajte sa akémukoľvek alkoholu.
Ako podporiť regeneráciu pečene?
Pečeň je orgán, ktorý má vysokú schopnosť regenerácie. Napomáhajú tomu zásadité potraviny, ako ovocie, zelenina, oriešky a strukoviny, ktoré sa už spomenuli vyššie. Existuje mnoho bylín a rastlinných extraktov, ktoré majú hepatoprotektívny účinok – podporujú obnovu hepatocytov a napravujú poškodenie pečene.
Jednou z takýchto bylín je púpava, ktorá obsahuje horčiny a jej extrakt podporuje vylučovanie enzýmov pečene, ale aj pankreasu a žlčníka. Podobný účinok má aj korenina kurkuma s obsahom antioxidantov, ktorá zlepšuje trávenie, činnosť pečene aj žlčníka. Kurkuma sa sama o sebe ťažko vstrebáva, preto sa odporúča konzumovať ju vždy v kombinácii s čiernym korením, čo mnohonásobne zvýši jej účinok.
Dobrou alternatívou je pestrec mariánsky, ktorý ochraňuje pečeňové bunky, zlepšuje funkciu pečene a zlepšuje pečeňové testy, či artičoka zeleninová, ktorá obsahuje polyfenoly s regeneračným účinkom. Vhodnou voľbou je aj extrakt z cesnaku, ktorý stimuluje vylučovanie toxických látok z organizmu a produkciu pečeňových enzýmov.
Najčastejšie sa okrem výživových doplnkov a rastlinných liekov z vyššie uvedených rastlín odporúčajú aj rôzne kombinované čajové zmesi. Tie obsahujú rebríček, fenikel, pestrec mariánsky, sladkovku hladkoplodú, púpavu, zázvor či mätu piepornú. Takáto zmes byliniek zlepšuje imunitu, podporuje tráviaci systém, regeneruje pečeň a prečisťuje krv.
O užívaní čajov, výživových doplnkov a voľnopredajných liekov na pečeň sa vždy poraďte s lekárom alebo lekárnikom.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.
Referencie:
[1] A. Keys a M. Keys, How to eat well and stay well. The Mediterranean way. FDM, 2006.
https://my.clevelandclinic.org/health/articles/16037-mediterranean-diet
https://www.solen.sk/storage/file/article/ae79a2186a4f5bfdddf85a9a7d9ec64d.pdf