Aké sú časté príčiny bolesti medzi lopatkami a ako ju efektívne riešiť?
V dnešnej dobe, kedy začína prevládať sedavé zamestnanie a ľuďom chýba dostatočný a pravidelný pohyb, mnohých stále častejšie trápia práve bolesti chrbta. Odhaliť príčinu bolesti je niekedy obtiažnejšie, nakoľko príčin, prečo ľudia pociťujú tieto bolesti, je viacero. V tomto článku sa skúsime pozrieť na to, aké sú najčastejšie dôvody vzniku bolesti chrbta, prípadne aj na spôsoby, ako ich liečiť, alebo v ideálnom prípade, ako im predchádzať.
- Aké sú možné príčiny bolesti medzi lopatkami?
- Aké sú časté sprievodné príznaky bolesti medzi lopatkami?
- Ako prebieha diagnostika bolesti medzi lopatkami?
- Aké sú možnosti liečby bolesti medzi lopatkami?
- Čo pomôže zmierniť bolesť chrbta medzi lopatkami?
- Aká je prevencia bolesti medzi lopatkami?
- Čo znamená bolesť medzi lopatkami v tehotenstve?
- Kedy vyhľadať lekára?
Aké sú možné príčiny bolesti medzi lopatkami?
Bolesti v hornej časti chrbta môžu byť zapríčinené rôznymi stavmi. Môžu sa objaviť napríklad pri svalovom napätí či svalovej stuhnutosti, pri hernii medzistavcovej platničky (vysunutí či vyliati jej vnútornej časti), pri ochoreniach kostí či kĺbov – napr. pri osteoporóze, osteoartritíde alebo osteoartróze, či pri „pricviknutom“ lopatkovom nerve. V zriedkavejších prípadoch môže byť príčinou bolesti aj infekcia chrbtice, rakovina, pľúcna embólia či zápal žlčníka (odborne nazývaný ako cholecystitída).
Poškodenie svalov a šliach
- Bolesti môžete pociťovať pri presilení svalov chrbta (pri nadmernej fyzickej či športovej aktivite) alebo pri ich stuhnutosti či zvýšenom napätí. Bolesti sa rovnako môžu objaviť aj pri poranení svalov či šliach. Svalové napätie môže byť dôsledkom aj nesprávneho držania tela alebo zlej polohy počas spánku. Okrem bolesti je sprievodným prejavom takéhoto poškodenia aj obmedzený pohyb ramien či rúk.
- Pri opakovaných pohyboch počas vykonávania práce či určitého druhu športu sa môže objaviť chronická bolesť v tkanivách, ktoré pokrývajú naše svaly chrbta (odborne sa tieto tkanivá označujú ako fascia). Táto chronická bolesť sa označuje ako syndróm myofasciálnej bolesti a vzniká v dôsledku opakovaného zaťaženia tých istých svalov chrbta.
Hernia medzistavcovej platničky
- Pri zdvíhaní ťažkých predmetov alebo pri zranení chrbta môže nastať prasknutie medzistavcovej platničky (medzistavcové platničky tvoria akési „nárazové vankúšiky“ medzi stavcami a tlmia nárazy stavcov pri našom pohybe). Následne môže nastať vytlačenie mäkkého vnútra platničky cez takúto trhlinu a táto vydutina tlačí na miechové nervy. Na herniu platničky sú náchylnejší starší a/alebo obézni pacienti. Aj keď sa hernia platničky častejšie vyskytuje v spodnej časti chrbta, môže sa objaviť aj v hornej časti. Okrem bolesti v hornej časti chrbta sa môže prejavovať aj bolesťami ramena či paže, ktorá sa môže zhoršovať kýchaním alebo kašľaním, pocitmi mravčenia v ruke či jej necitlivosťou alebo aj svalovou slabosťou.
Zlomeniny stavcov
- Zlomeniny stavcov sa najčastejšie vyskytujú pri pádoch, autonehodách alebo sú dôsledkom športových úrazov. Pri zlomenine stavcov môže dôjsť aj k uvoľneniu jednotlivých úlomkov zlomenej kosti, pričom tieto kúsky môžu tlačiť na miechy a nervy. Okrem bolesti chrbta sa tak podľa závažnosti môžu objavovať aj ďalšie príznaky – bolesti krku, svalové kŕče, celková slabosť, pocity mravčenia či ťažkosti s pohybom rúk.
Ochorenia kostí a kĺbov
- Medzi najčastejšie ochorenia kostí patrí osteoporóza. Osteoartróza je zase veľmi časté ochorenie postihujúce kĺby.
- Osteporóza (označovaná aj ako rednutie kostí) vedie k oslabeniu kostí, čím dochádza k ich ľahšiemu lámaniu. Oteoporózou zvyčajne trpia najmä starší ľudia. Okrem náhlej bolesti chrbta sa môže objaviť aj zvýšená bolesť pri státí alebo chôdzi.
- Osteoratróza postihuje naše kĺby a výnimkou nie sú ani kĺby chrbticových stavcov, pričom ide o degeneráciu kĺbových chrupaviek. Okrem bolesti chrbta môžete pri osteoartróze pociťovať aj bolesť vyžarujúcu do krku, rúk či ramien. Rovnako sa u vás môže objaviť slabosť, stuhnutosť či necitlivosť, avšak môžete pociťovať aj svalové kŕče.
- Pri osteoartritíde dochádza k zápalu kĺbov v našom tele – nielen v chrbtici. Pacienti s osteoartirtídou tak môžu pociťovať rôzne bolesti – napr. na rukách, nohách – nielen na chrbte.
Stres
- Stres ovplyvňuje naše telo určite oveľa viac, ako by sme chceli. V posledných rokoch sa preto venuje veľká pozornosť práve vplyvu stresu na náš organizmus. Stres a s ním spojené pocity nervozity a úzkosti, môžu vyvolávať aj bolesti chrbta. Stres sa môže prejavovať aj bolesťami hlavy, zrýchleným tlkotom srdca či nepríjemnými pocitmi v žalúdku.
Iné príčiny
- Bolesti chrbta sa však môžu objaviť aj v zriedkavejších prípadoch – napríklad pri ochoreniach pľúc či žlčníka, ale aj pri ochorení srdca. Pri infarkte myokardu sa rovnako môže objaviť prudká bolesť v oblasti chrbta.
- Asi najbežnejším dôvodom vzniku bolesti medzi lopatkami v dnešnej dobe je však zlé držanie nášho tela, a to pri pohybe, státí, ale aj sedení.
Aké sú časté sprievodné príznaky bolesti medzi lopatkami?
- Bolesť, ktorú môžete pociťovať, môže byť mierna, ale aj intenzívna. Niekedy sú však bolesti také silné, že znemožňujú pohyb. Môžete pociťovať tupú, pulzujúcu bolesť či, naopak, ostrú a bodavú, pričom môže byť chronická alebo akútna.
- Svalové napätie, kŕče či natiahnutie svalov môže ovplyvňovať svaly, ktoré sa nachádzajú v strede lopatiek. Vtedy sa najčastejšie bolesť objavuje v strede hornej časti chrbta, ale niekedy môže vyžarovať na jednu alebo obe strany. Bolesť v blízkosti lopatky či pod ňou môže mať negatívny vplyv na pohyby ramien a ich rozsah.
- Niekedy sa bolesti chrbta môžu zhoršovať pri nadýchnutí, kašľaní alebo kýchaní.
Ako prebieha diagnostika bolesti medzi lopatkami?
Pre diagnostiku bolestí medzi lopatkami môžete navštíviť svojho všeobecného lekára, ktorý vás prípadne odošle k špecialistovi, u ktorého absolvujete špecifické vyšetrenia, ktoré dokážu odhaliť primárny dôvod bolestí.
Poprípade môžete navštíviť aj fyzioterapeuta, ktorý môže vykonať celkové hodnotenie pohybového aparátu – svalov a kostí. Toto hodnotenie je často prínosné aj pri následnej lekárskej diagnostike a liečbe týchto bolestí.
Aké sú možnosti liečby bolesti medzi lopatkami?
Liečba bolesti chrbta medzi lopatkami záleží od primárnej príčiny, ktorú určí lekár.
Ak sa vylúčia akékoľvek závažnejšie príčiny, a ide „len“ o preťaženie chrbta, môžete skúsiť najprv samoliečbu. Tá zahŕňa niekoľko klasických a jednoduchých postupov. Pri liečbe preťaženého chrbta môžete krátkodobo využiť voľnopredajné lieky s obsahom liečiv proti bolesti, prípadne také, ktoré okrem úľavy od bolesti liečia aj zápal. Zakúpiť ich viete buď vo forme perorálnych prípravkov (tablety, kapsuly) alebo topických – vo forme gélov a krémov, ktoré sa aplikujú priamo na kožu v oblasti bolesti.
Pri úrazoch a zraneniach svalov a šliach chrbta či chrbtice vyhľadajte lekára, ktorý na základe diagnostiky určí následnú liečbu.
Čo pomôže zmierniť bolesť chrbta medzi lopatkami?
Zmierniť bolesti chrbta vám môže napomôcť napríklad pôsobenie tepla a chladu. Teplé obklady napomáhajú pri kŕčoch a zmierňujú napätie v chrbte. Naopak, pôsobenie chladu je vhodné pri zápale, opuchu, natiahnutí či presilení svalu.
Od bolesti chrbta uľavuje aj strečing či cviky cielené na danú oblasť. Veľmi dobrou formou cvičenia, ktoré zároveň napomáha predchádzať bolestiam chrbta, je aj joga. Vyskúšať môžete aj rolovanie za pomoci masážnych valcov či loptičiek.
Účinnou je aj masáž chrbta, ktorá napomáha pri napätí. Na masáž môžete využiť rôzne masážne bylinné gély, ktoré rovnako napomáhajú v úľave od bolesti. Za účelom masáže môžete navštíviť masážny salón – niektoré z nich sa aj špecializujú na rôzne bolesti chrbta, prípadne vyhľadať fyzioterapeuta.
Netreba zabúdať ani na oddych – a to najmä pri presilení svalov chrbta. Doprajte si dostatočný oddych v správnej polohe, ktorý vám môže napomôcť uľaviť od bolestí.
Aká je prevencia bolesti medzi lopatkami?
Ako sme už spomínali v úvode – bolesť chrbta je veľmi častá a počas života sa s ňou stretne viackrát nejeden z nás. Existujú však rizikové faktory, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť, že budete trpieť týmito bolesťami, prípadne, že sa u vás budú objavovať častejšie.
- Medzi rizikové faktory patrí nadváha a obezita, kedy vyššia váha spôsobuje aj väčšiu záťaž aj na svaly a chrbticu. Preto, ak trpíte nadváhou či obezitou, pokúste sa zredukovať váhu a pridať do svojho denného režimu adekvátny pohyb, ktorým však nebudete preťažovať svaly a kosti.
- Sedavý spôsob života a nedostatočný pohyb majú negatívny dopad na svalový tonus, svaly sú ochabnuté a nedokážu plniť dostatočne svoje funkcie. Cvičenie a dostatočný pohyb sú preto prevenciou aj pred bolesťami chrbta. S vyšším vekom stúpa prevalencia bolestí – nielen chrbta, ktorá súvisí s celkovým starnutím organizmu. Aj v tomto prípade však platí, že adekvátnym pohybom sa dá predchádzať rôznym druhom bolesti.
- Zlé držanie tela, neprávna manipulácia s ťažkými predmetmi – ich zdvíhanie a presúvanie – rovnako môže viesť k bolestiam chrbta. Snažte sa o správne držanie tela pri chôdzi, ale aj státí či sedení. Nezabúdajte ani na správnu polohu pri spaní – dôležitá je tvrdosť matraca rovnako ako aj vankúš, ktoré ovplyvňujú polohu vašej chrbtice, ale aj pri sedení – správne nastavená stolička a jej poloha, rovnako ako poloha stola, veľmi ovplyvňujú držanie tela.
- Fajčenie je tiež jedným z rizikových faktorov, nakoľko znižuje prietok krvi cievami, čo spomaľuje regeneráciu poškodených tkanív. Skúste preto obmedziť fajčenie a užívanie tabakových výrobkov.
- Snažte sa predchádzať stresu, ktorý môže spôsobovať svalové napätie. Techniky na zvládanie stresu, ako sú hlboké dýchanie alebo meditácia, môžu pomôcť uvoľniť svaly. Siahnuť môžete aj po výživových doplnkoch/voľnopredajných liekoch s obsahom horčíka (magnézia), ktorý je nevyhnutný pre správne fungovanie nervovej sústavy a psychiky, ale aj svalov.
Čo znamená bolesť medzi lopatkami v tehotenstve?
Bolesť medzi lopatkami v tehotenstve môže súvisieť práve s nárastom hmotnosti, ale aj celkovou zmenou postoja – ako bábätko rastie a narastá aj bruško, mení sa aj ťažisko tehotnej ženy. Všetky tieto zmeny súvisia aj so zmenou zapájania jednotlivých svalov chrbta a niektoré sa preto môžu začať zaťažovať viac.
Ak trpíte bolesťami, skúste masáž – ideálne u odborníka, dostatočný oddych, pravidelný pohyb. Ak sú bolesti silné a vyžarujúce, navštívte svojho lekára.
Kedy vyhľadať lekára?
Ak u vás pretrvávajú bolesti chrbta medzi lopatkami niekoľko dní a stav sa nezlepšuje ani za pomoci domácej liečby, je vhodné navštíviť vášho všeobecného lekára.
Rýchlu zdravotnú pomoc však vyhľadajte v prípade, ak je bolesť chrbta silná a zároveň je sprevádzaná – náhlou dýchavičnosťou, mdlobami, náhlymi pocitmi závratu či slabosti, teplotou nad 37 °C, silnou bolesťou na hrudníku, rýchlym alebo nepravidelným tlkotom srdca či vykašliavaním krvi.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.
Zdroje:
https://www.healthline.com/health/stress/can-stress-cause-back-pain
https://www.healthline.com/health/upper-right-back-pain
https://www.healthline.com/health/lower-back-pain-in-the-morning
https://www.healthline.com/health/back-pain-when-breathing