Späť na Rady lekárnika

Aké sú najčastejšie príčiny a prejavy úzkosti a ako ju prekonať?

9 min.
Aké sú najčastejšie príčiny a prejavy úzkosti a ako ju prekonať?

Úzkostnými poruchami trpí približne 10 % populácie. Každý z nás sa občas cíti nervózne a pociťuje úzkosť, ale čo keď tieto pocity začnú preberať kontrolu nad naším životom? Úzkosť môže prísť do nášho života ako neželaný hosť, ktorý sa objaví v najmenej vhodnom momente, a odmieta odísť. Prečo sa cítime úzkostlivo a ako to vie ovplyvniť naše každodenné fungovanie? V tomto článku preskúmame najčastejšie príčiny, prejavy úzkosti a ponúkneme tipy, ako ju zvládnuť.

  1. Čo je to úzkosť?
  2. Aké sú najčastejšie prejavy úzkosti?
  3. Aké sú možné fyzické príznaky úzkosti?
  4. Aké sú príčiny vzniku úzkostných stavov?
  5. Aký je rozdiel medzi úzkosťou a úzkostnou poruchou?
  6. Aké sú prejavy úzkostnej poruchy?
  7. Aké typy úzkostnej poruchy rozlišujeme?
  8. Čo je to úzkostný záchvat?
  9. Kedy je vhodné vyhľadať odbornú pomoc?
  10. Ako úzkosť prekonať?
  11. Aké výživové doplnky môžu byť v boji s úzkosťou nápomocné?
  12. Aká je účinná prevencia úzkosti?

Čo je to úzkosť?

Úzkosť je komplexný psychický stav, ktorý sa prejavuje intenzívnymi pocitmi strachu, napätia a obáv. Tento stav je bežnou ľudskou reakciou na stresové situácie alebo potenciálne hrozby a jeho hlavnou úlohou je pripraviť telo na zvládanie takýchto situácií.

Je úplne normálne, že niekedy pociťujeme úzkosť. Fyzické príznaky úzkostných stavov vyplývajú z odpovede nášho nervového systému na stav, ktorý práve prežívame. Avšak, keď úzkosť prekračuje normálne hranice, stáva sa nadmernou alebo chronickou, môže významne negatívne ovplyvniť kvalitu každodenného života jedinca. Každý, kto trpí nejakou úzkostnou poruchou, má zvýšené riziko rozvoja ďalších duševných ochorení. Život plný úzkosti nie je dlhodobo možný a pokiaľ prerastie do stavu záťaže, je nutné vyhľadať odbornú pomoc.

Aké sú najčastejšie prejavy úzkosti?

Každý človek prežíva úzkosť ináč a môže mať teda rôzne príznaky. Naše telá reagujú osobitným spôsobom, ale väčšinou sa jedná o kombináciu nasledujúcich príznakov:

  • Úzkostné myšlienky, ktoré sa ťažko kontrolujú. Vyvolávajú vo vás pocit nepokoja, napätia, neschopnosť sústrediť sa a zasahujú do vášho každodenného života. Nemiznú, a časom sa môžu prehĺbiť do závažnejších problémov.
  • Fyzické príznaky, ako búšenie a tlkot srdca či dýchavičnosť.
  • Zmeny v správaní, ako napríklad vyhýbanie sa každodenným činnostiam, ktoré ste predtým vykonávali, a zrazu vo vás vyvolávajú pocity úzkosti.

Aké sú možné fyzické príznaky úzkosti?

Existuje niekoľko všeobecných príznakov, ktoré môžu byť prítomné pri rôznych formách úzkosti. Medzi najbežnejšie fyzické príznaky zaraďujeme:

  • búšenie srdca, rýchly tlkot srdca,
  • dýchavičnosť,
  • potenie a návaly tepla,
  • napätie svalstva,
  • záchvaty až záchvaty paniky (náhle intenzívne epizódy strachu),
  • pocit na vracanie a nevoľnosť,
  • problémy so spánkom (nespavosť),
  • bolesti hlavy,
  • sucho v ústach, pocit smädu.

Aké sú príčiny vzniku úzkostných stavov?

Úzkosť môže byť vyvolaná rôznymi zážitkami, pocitmi a situáciami, preto je niekedy náročnejšie zistiť príčinu. Predpokladá sa, že k úzkostným poruchám prispieva celý rad faktorov. Medzi možné príčiny vzniku úzkostných stavov môžeme zaradiť:

  • pretrvávajúce stresové situácie – problémy v práci/škole, rozpad rodinných vzťahov, smútok...,
  • fyzické alebo emocionálne zneužívanie, šikana,
  • rodinná anamnéza – pokiaľ je v rodine nejaký člen s duševnými problémami, je väčšia pravdepodobnosť vzniku úzkostnej poruchy, 
  • život ohrozujúce situácie,
  • prežívanie iných problémov v rámci duševného zdravia.

Aký je rozdiel medzi úzkosťou a úzkostnou poruchou?

Úzkosť a úzkostná porucha sú pojmy, ktoré sa často zamieňajú, no majú odlišné významy a dopady na život jedinca.

  • ÚZKOSŤ je do istej miery bežná emocionálna reakcia na stresové situácie. Je to pocit nepokoja alebo strachu, obáv, ktorý môže vzniknúť napríklad pred skúškou, pohovorom, dôležitým stretnutím alebo inou výzvou, ktorá v nás vyvoláva obavy z toho, čo sa stane. Táto úzkosť je zvyčajne krátkodobá a zmizne, keď stresujúca situácia pominie. Môže byť dokonca užitočná, pretože nás motivuje k príprave, bdelosti a ostražitosti.
  • ÚZKOSTNÁ PORUCHA je však oveľa závažnejšia. Ide o skupinu duševných porúch, kde úzkosť pretrváva, a je neúmerná situáciám, ktoré ju spúšťajú. Tento typ úzkosti ovplyvňuje každodenný život. Medzi úzkostné poruchy patria: generalizovaná úzkostná porucha (GAD), panická porucha, fóbie, sociálna úzkostná porucha (sociálna fóbia).

Zatiaľ čo úzkosť môže byť normálnou súčasťou života, úzkostné poruchy vyžadujú odbornú pomoc a liečbu, ktorá môže zahŕňať farmakoterapiu (antidepresíva, beta-blokátory, antipsychotiká), psychoterapiu.

Aké sú prejavy úzkostnej poruchy?

Jedným z hlavných príznakov úzkostných porúch sú ťažkosti so zvládaním svojich strachov a obáv.

Okrem fyzických príznakov, ktoré sme už spomínali, úzkostná porucha môže spôsobiť, že budete cítiť:

  • pocit podráždenosti, bezmocnosti, napätia a nepokoja,
  • obavy pri vykonávaní každodenných aktivít alebo z bežných udalostí počas dňa,
  • pocity hroziaceho nebezpečenstva, paniky.

Môže tiež spôsobiť problémy s koncentráciou a pamäťou. Ľudia, ktorí majú úzkostnú poruchu, sa môžu vyhýbať situáciám, ktoré v nich vyvolávajú pocit úzkosti, ako napríklad príliš veľké obavy o minulosť, prítomnosť alebo budúcnosť. Každý typ úzkostnej poruchy má iné špecifické príznaky.

Aké typy úzkostnej poruchy rozlišujeme?

  1. Generalizovaná úzkostná porucha (GAD) – prejavuje sa nadmernou úzkosťou a obavami, ktoré sa týkajú každodenných aktivít a situácií. Tieto obavy sú často neprimerané a ťažko kontrolovateľné.
  2. Fóbie – charakterizované neovládateľným a neadekvátnym strachom z konkrétneho objektu alebo situácie. Poznáme veľa rôznych fóbií, ktoré sú pomenované podľa objektov:
    • sociálna fóbia – strach z medziľudského kontaktu,
    • agorafóbia – vyhýbanie sa určitým situáciám alebo miestam kvôli strachu z panického záchvatu. Je často spojená s panickou poruchou,
    • špecifické fóbie – strachy, ktoré sa vzťahujú na jednu konkrétnu situáciu, ako je strach zo zvierat, hmyzu, miesta.
  3. Panické poruchy – charakterizujú ich opakované a nečakané záchvaty paniky, ktoré zahŕňajú intenzívny strach alebo nepohodlie. Často sprevádzané fyzickými symptómami, ako potenie, tras, dýchavičnosť
  4. Sociálna úzkostná porucha (SAD) – je charakterizovaná intenzívnym strachom z negatívneho hodnotenia a poníženia v sociálnych situáciách, to vedie k vyhýbaniu sa takýmto situáciám.
  5. Posttraumatická stresová porucha (PTSD) – môže sa vyvinúť po prežití alebo svedectve traumatickej udalosti. Prejavuje sa opakovanými myšlienkami na udalosť, nočné mory, problémy so spánkom.
  6. Obsedantno-kompulzívna porucha (OCD) – nežiaduce myšlienky a impulzy (obsesie), spôsobujúce opakované, rutinné správanie. Prevedenie rituálu úzkosť odstraňuje, ale iba dočasne. Z dlhodobého hľadiska sa úzkosť postupne stupňuje a vzniká začarovaný kruh.

Čo je to úzkostný záchvat?

Záchvat úzkosti je spôsobený nahromadením stresorov, ktoré spúšťajú záchvaty úzkosti, a tie sa môžu postupne hromadiť. Dajú sa predvídať. Netreba si ich mýliť so záchvatmi paniky, ktoré sa vyskytujú neočakávane a náhle. Pri úzkosti sa nám prejavujú rôzne fyzické príznaky. Tieto príznaky sú menej intenzívne a trvajú dlhšie ako záchvaty paniky, ktorý má veľmi intenzívne, no krátke príznaky.

Kedy je vhodné vyhľadať odbornú pomoc?

Je dôležité navštíviť lekára alebo odborníka na duševné zdravie, ak zažívate úzkosť, ktorá výrazne ovplyvňuje váš každodenný život. Vyhľadať odbornú pomoc by ste mali, pokiaľ úzkosť stále pretrváva, pociťujete fyzické symptómy, máte problémy so spánkom, vyhýbate sa určitým miestam a situáciám, vaši blízki majú o vás obavy.

Neliečená úzkosť môže prepuknúť do oveľa závažnejších zdravotných problémov. Odborná pomoc vám pomôže vyhnúť sa prípadným problémom a čo je najdôležitejšie, so správnym terapeutickým postupom zabezpečí, že sa budete cítiť lepšie.

Ako úzkosť prekonať?

Pravidlo 333 je bežná neformálna technika na zvládanie úzkosti. Neexistuje žiadny formálny výskum tejto techniky, no mnohí ľudia ju považujú za užitočnú. Samozrejme, úzkosti vás to úplne nezbaví, ale pomôže vám ju aspoň ako-tak zvládnuť. Jeho účelom je upokojiť vás, keď pociťujete úzkosť.

Pravidlo 333 zahŕňa rozhliadnutie sa okolo vášho súčasného prostredia:

  • Vymenujte 3 veci, ktoré vidíte.
  • Identifikujte 3 zvuky, ktoré počujete.
  • Dotknite sa 3 vecí, ktorých sa môžete dotknúť, ako napríklad končatiny alebo predmety vo vašom blízkom okolí.

Medzi ďalšie mechanizmy prekonávania úzkosti môžeme zaradiť:

  • meditáciu – ponúka spôsob, ako sa odpojiť od vonkajšieho chaosu, a prepojiť sa so svojím vnútorným pokojom,
  • hlboké dýchanie – hlboké alebo vedomé dýchanie upokojuje úzkosť a stres,
  • terapie, aromaterapie, relaxačné techniky,
  • progresívnu svalovú relaxáciu – jednoduché cvičenie, pri ktorom napnete určitú svalovú skupinu, a potom ju povolíte.

Aké výživové doplnky môžu byť v boji s úzkosťou nápomocné?

Prírodné prostriedky sa už po stáročia používajú v mnohých kultúrach na zmiernenie úzkosti a jej symptómov s prekvapivou účinnosťou. V západných kultúrach však výskumy, ktoré dokazujú užitočnosť liečivých bylín a prírodných látok, začali naberať na obrátkach až v posledných desaťročiach. Medzi prípravky vhodné v boji proti úzkosti môžeme zaradiť:

  • Omega-3 mastné kyseliny – štúdie naznačujú, že omega-3 mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú v rybom oleji, ľanových semiačkach a výživových doplnkoch, môžu mať pozitívny vplyv na náladu a znížiť úzkosť.
  • Kurkuma – konkrétne jej aktívna zložka kurkumín, má množstvo potenciálnych zdravotných výhod, vrátane možného vplyvu na duševné zdravie a úzkosť. Niektoré štúdie naznačujú, že kurkumín môže mať protizápalové a antioxidačné vlastnosti, ktoré môžu byť prospešné pre mozog. Je však dôležité poznamenať, že výskum v oblasti vplyvu kurkumínu na úzkosť stále prebieha a nie všetky štúdie dospeli k rovnakým záverom. Kurkuma je však považovaná za bezpečnú a môže byť súčasťou vyváženej stravy a malým pomocným krôčikom k duševnému zdraviu.
  • Vitamín D – nedostatok vitamínu D bol spojený so zvýšenou úzkosťou. V našej zemepisnej šírke sa všeobecne odporúča suplementovať (dopĺňať) vitamín D najmä v jesenných a zimných mesiacoch.
  • Magnézium (horčík) a vitamín B6 (pyridoxín) – oba majú upokojujúce účinky na nervový systém a prispievajú k správnemu fungovaniu psychiky.
  • Koreň valeriány – pomáha znížiť symptómy úzkosti a depresie. Ak však užívate sedatívne lieky, mali by ste byť opatrný.
  • Levanduľa, ľubovník – pomáhajú pri stavoch úzkosti, hystérii a problémoch nervového pôvodu. Pri užívaní ľubovníka však treba dávať pozor na slnečné lúče, resp. UV žiarenie. Taktiež vytvára interakcie s mnohými liečivami. 

Na sklade >10ks
Môžete mať 18.9.2024
13,89 €

Lavekan 80 mg

28 kapsúl
Na sklade >10ks
Môžete mať 18.9.2024
12,99 €

De-press

60 kapsúl
Na sklade >10ks
Môžete mať 18.9.2024
15,19 €
Na sklade >10ks
Môžete mať 18.9.2024
3,19 €

Fyto Ľubovníkový čaj

20x1,5 g nálevových vrecúšok
Na sklade >10ks
Môžete mať 18.9.2024
2,09 €

Fyto Ľubovníkový čaj sypaný

50 g sypaná čajovina
Na sklade >10ks
Môžete mať 18.9.2024
1,99 €

TOTO Omega 3 Premium

100 kapsúl
-6%
Na sklade >10ks
Môžete mať 18.9.2024
14,69 €
15,69 €
Na sklade >10ks
Môžete mať 18.9.2024
8,29 €
Na sklade >10ks
Môžete mať 18.9.2024
8,29 €

TOTO Magnézium B6 Forte

60 kapsúl s postupným uvoľňovaním
Aktuálne nedostupný
10,69 €
Posledné 4 kusy
Môžete mať 18.9.2024
10,19 €

Health Link BIO Vegan Kurkuma Latte

300 g prášok na prípravu nápoja
-9%
Na sklade 5 kusov
Môžete mať 18.9.2024
8,59 €
9,49 €

O užívaní výživových doplnkov sa poraďte s odborníkom (lekárom, lekárnikom).

Aká je účinná prevencia úzkosti?

Prekonanie a práca s úzkosťou je pre mnohých z nás dôležitá. V nasledujúcich riadkoch preskúmame kľúčové spôsoby, ako dosiahnuť túto vyváženosť. Pokiaľ sa už jedná o závažnejšiu formu úzkosti, je vhodné vyhľadať odbornú pomoc.

  • Pohyb a zdravý životný štýl – pravidelný pohyb vo forme krátkych prechádzok vie zmierniť pocit úzkosti a navodiť väčšiu pohodu. Vynechávanie jedál počas dňa taktiež môže zhoršiť stavy úzkosti. Obmedzte príjem coly, alkoholu, energetických nápojov – tieto nápoje môžu u niektorých ľudí zhoršiť úzkosť.
  • Spánok – ako sa hovorí, “spánok lieči“, a to platí aj pri úzkosti. Dostatok spánku a zaspávanie v pravidelnom čase môže mať vplyv na úzkosť a pozitívne ju ovplyvniť.
  • Dýchanie – keď pociťujete, že sa váš dych zrýchľuje, zamerajte pozornosť na každý nádych a výdych. Dýchajte do brucha a myseľ sa tak upokojí.
  • Podpora blízkych – niekedy nemusíme byť na všetko sami a „pokec“ s najbližšími nám môže pomôcť prekonať úzkosť.

Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2959081/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7907178/

Nezabúdajte posilňovať imunitu. Ako na to pomocou stravy a prípravkov prírodného pôvodu?
Mohlo by vás zaujímať
Nezabúdajte posilňovať imunitu. Ako na to pomocou stravy a prípravkov prírodného pôvodu?
Čo je dýchavičnosť? Aké sú prejavy, príčiny a liečba dyspnoe?
Čo je dýchavičnosť? Aké sú prejavy, príčiny a liečba dyspnoe?
Ťažkosti s dýchaním, známe aj ako dýchavičnosť, môžu byť spôsobené rôznymi príčinami. U každého človeka sa počas života môže vyskytnúť niekoľko epizód dýchavičnosti, napríklad v súvislosti so zvýšenou fyzickou aktivitou. V niektorých prípadoch však môže byť dýchavičnosť spojená práve so zdravotným problémom.
6 min.
Čítať viac
Aké účinky ponúka kalciový sirup a ako ho dávkovať?
Aké účinky ponúka kalciový sirup a ako ho dávkovať?
Kalciový sirup je jedným z najznámejších liekov (resp. výživových doplnkov) na Slovensku. Poznáte všetky jeho indikácie? Ako viete, ktorý kalciový sirup si zvoliť?
7 min.
Čítať viac