S nepríjemným zápachom z úst sa najčastejšie stretávame ráno po prebudení. Ak sa objaví počas dňa, spôsobuje trápne situácie a jeho dlhodobé pretrvávanie môže byť príznakom zdravotných komplikácií. Môže mať rôzne príčiny vzniku, no najčastejšie sa jedná o nedostatočnú dentálnu hygienu. Ako sa dá tento nepríjemný problém odstrániť?
- Trpíte halitózou?
- Príčiny zápachu z úst
- Ako odstrániť zápach z úst?
- Zápach z úst ako príznak ochorení
Trpíte halitózou?
Chronický, teda dlhotrvajúci zápach z úst, sa odborne nazýva halitóza. Pacienti, ktorí ňou trpia, často ani nevedia, že toto ochorenie majú. Sami nepríjemný zápach necítia, preto to môžu zistiť až v momente, kedy ich na zápach z úst upozorní ich okolie.
Intenzitu zápachu z úst si môžete jednoducho skontrolovať aj sami. Oblížte si vnútornú stranu zápästia a počkajte niekoľko minút, kým sliny uschnú. Potom k zápästiu privoňajte a ak zacítite nepríjemný zápach, pravdepodobne trpíte halitózou. Toto ochorenie patrí medzi najčastejšie problémy, kvôli ktorým pacienti vyhľadávajú zubného lekára.
Príčiny zápachu z úst
K najčastejším príčinám nepríjemného zápachu z úst patrí:
- konzumácia aromatických jedál – napríklad cibuľa, cesnak alebo pikantné jedlá,
- nesprávna a nedostatočná ústna hygiena – nedostatočnou hygienou ostávajú v ústnej dutine zvyšky jedla, ktoré sa môžu nahromadiť medzi zubami, ich rozkladom baktériami vzniká zápach,
- nedostatočná hygiena zubných náhrad, zubných protéz a mostíkov – na týchto zubných náhradách sa pri nesprávnej hygiene môžu hromadiť baktérie,
- problémy so zubami a ďasnami – napríklad ochorenie ďasien,
- nárazové diéty – hladovanie môže byť príčinou halitózy,
- sucho v ústach – sliny prirodzene čistia ústnu dutinu a zbavujú ju nežiaducich baktérií; ak je ústna dutina vysušená (z dôvodu nedostatku slín), môže to byť príčinou vzniku nepríjemného zápachu,
- užívanie liekov – niektoré druhy liekov môžu znižovať tvorbu slín, čo sa prejaví vysychaním ústnej dutiny,
- infekcie hrdla – baktérie, ktoré sa zachytávajú na zadnej stene hrdla, môžu spôsobovať zápach z úst,
- reflux pažeráka – v dôsledku spätného návratu kyslých žalúdočných štiav zo žalúdka do pažeráka sa u pacientov môže vyskytovať zápach úst, typická je taktiež kyslá alebo horká pachuť v ústach,
- fajčenie – tabakové výrobky spôsobujú špecifický zápach z úst, taktiež zvyšujú riziko vzniku ochorení ďasien, ktoré môžu byť príčinou zápachu z úst.
Zápach z úst u detí má najčastejšie rovnaké príčiny ako u dospelých. Ak však zápach neustupuje ani po dôkladnom vyčistení detských zúbkov a pretrváva niekoľko dní, navštívte lekára, ktorý zistí presnú príčinu jeho vzniku.
Ako odstrániť zápach z úst?
- Umývajte si zuby aspoň dvakrát denne po dobu 2 minút. Zuby by ste si mali umývať najmä po jedle. Používajte mäkkú zubnú kefku, ktorá zabráni poraneniu ďasien.
- Používajte zubnú pastu s obsahom fluoridu, ktorý posilňuje zubnú sklovinu a efektívne bojuje proti zápachu z úst.
- Používajte ústnu vodu s antibakteriálnym účinkom.
- Dbajte na čistotu jazyka – používajte škrabku na jazyk aspoň raz za deň. Povlak baktérií na jazyku je často zdrojom nepríjemného zápachu.
- Používajte zubnú niť alebo medzizubnú kefku, odstránite tak zvyšky jedla a zubný povlak z medzizubných priestorov. Umývanie zubov len zubnou kefkou čistí iba 60 % povrchu zubov.
- Zuby si umývajte jemne a na zubnú kefku netlačte. Predídete tak poraneniu a krvácaniu ďasien.
- Zubné náhrady a zubné mostíky udržiavajte čisté a pred spaním si ich vyberte z úst. Čistenie zubných náhrad je prevenciou premnoženia baktérií.
- Zubnú kefku vymieňajte každé 2 až 3 mesiace. Odporúča sa aj jej vymieňanie po chorobe alebo pri náznaku poškodenia.
- Po konzumácii aromatických jedál siahnite po žuvačke alebo mentolových pastilkách bez cukru.
- Jedzte veľa zeleniny a ovocia – jablká, mrkva a zeler pomáhajú odstraňovať zubný povlak, ktorý spôsobuje zápach.
- Vyhýbajte sa jedlám a nápojom s vysokým obsahom cukru.
- Pite dostatočné množstvo tekutín, aby ste predišli vysychaniu ústnej dutiny. Vyhýbajte sa alkoholu, ktorý vysúša ústnu dutinu. Žutie žuvačky stimuluje tvorbu slín a zmierňuje pocit sucha v ústach.
- Nefajčite.
- Užívajte výživové doplnky s obsahom živých bakteriálnych kultúr – probiotík, ktoré dokážu vytesniť nežiaduce druhy baktérií z ústnej dutiny.
- Pravidelne absolvujte preventívne prehliadky u zubného lekára.
Zápach z úst ako príznak ochorení
Pretrvávajúci zápach z úst alebo pocit nepríjemnej chuti v ústach môže byť varovným príznakom ochorenia ďasien, ktoré je spôsobené nahromadením zubného povlaku. Ďalšími príčinami vzniku nepríjemného zápachu sú zle padnúce zubné náhrady alebo zubné kazy.
Zápach z úst môžu spôsobovať aj tieto ochorenia:
- sezónna alergia,
- infekcie dýchacieho systému, ako napríklad zápal pľúc alebo zápal priedušiek,
- cukrovka,
- problémy s tráviacim traktom,
- reflux,
- problémy s pečeňou alebo obličkami.
Kedy navštíviť zubného lekára?
Ak sa u vás okrem zápachu z úst objavia aj tieto problémy, navštívte lekára:
- zápach z úst pretrvávajúci niekoľko týždňov aj napriek tomu, že dodržiavate zásady správnej ústnej hygieny,
- opuchnuté, bolestivé alebo krvácajúce ďasná,
- bolesti zubov,
- ťažkosti so zubnou náhradou.
Ak sa chcete uistiť, či si zuby čistíte správne, obráťte sa na zubného lekára alebo dentálneho hygienika, ktorý vám poradí.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.