Výživové doplnky na rast vlasov sú vhodné pre každého, kto trpí rednutím vlasov, vypadávaním vlasov alebo pre tých, ktorí chcú len hustejšie a dlhšie vlasy. Nie všetky vitamínové a minerálne výživové doplnky však môžu byť užitočné pri vypadávaní vlasov a ak sa užívajú v nadmernom množstve, niektoré môžu byť škodlivé. Na trhu je dostupných mnoho výživových doplnkov na posilnenie vlasov. Ako si správne vybrať, sa dozviete v článku.
- Ktoré vitamíny a minerálne látky majú najväčší vplyv na zdravie vlasov?
- Aký je vplyv stravy na zdravie vlasov?
- Ktoré potraviny je vhodné konzumovať pre krajšie vlasy?
- Ako si vybrať vhodný výživový doplnok na vlasy?
Ktoré vitamíny a minerálne látky majú najväčší vplyv na zdravie vlasov?
Vitamíny
- Vitamín A – medzi jeho hlavné funkcie patrí udržanie zdravej pokožky a vlasov, podporuje tvorbu mazu, ktorý je dôležitý pre hydratáciu vlasovej pokožky a vlasov.
- Vitamíny skupiny B – prispievajú k udržaniu zdravej pokožky, slizníc, vlasov a nechtov a celkovej fyzickej a psychickej kondície. Biotín (B7) prispieva k udržaniu zdravých vlasov a zdravej pokožky.
- Vitamín C – pomáha pri produkcii kolagénu, ktorý je nevyhnutný pre zdravé vlasy, pleť a kĺby.
- Vitamín E – je antioxidant, ktorý vlasom zabezpečuje žiarivý vzhľad a vitalitu.
Minerály
- Zinok – má pozitívny vplyv na vlasy, nechty, pokožku a podporu imunitného systému.
- Selén – prispieva k udržaniu zdravých vlasov a nechtov a je dôležitým antioxidantom – chráni bunky pred oxidačným stresom.
- Meď – prispieva k udržaniu zdravých vlasov a k ochrane buniek pred oxidačným stresom. Tiež pomáha pri produkcii melanínu, ktorý ovplyvňuje farbu vlasov.
- Kremík – podieľa sa na tvorbe kolagénu, ktorý je nevyhnutný pre zdravé vlasy, pleť a kĺby.
- Železo – prispieva k správnej tvorbe červených krviniek a hemoglobínu (červené krvné farbivo), a tým aj k správnemu prenosu kyslíka a okysličeniu všetkých orgánov (vrátane kože). Vypadávanie vlasov je jedným z prejavom nedostatku železa.
Iné látky
- Omega-3 mastné kyseliny – udržujú pokožku hlavy a vlasy hydratované.
- Kolagén – je súčasťou pokožky, ako aj vlasov, nechtov, ale aj spojivových a väzivových tkanív.
- Aminokyseliny L-metionín a L-cysteín – sú stavebné zložky keratínu. Je to bielkovina, ktorá vlasom dodáva pevnosť a pružnosť.
- Prírodné látky a extrakty – sú zdrojom vitamínov, minerálov a stopových prvkov, napr. extrakty zo žihľavy alebo prasličky.
Aký je vplyv stravy na zdravie vlasov?
Stravovacie návyky môžu výrazne ovplyvniť vaše zdravie a zdravie vašich vlasov. Vitamíny a minerály z potravy hrajú dôležitú úlohu v cykle rastu vlasových folikulov a bunkovej premene. Strava s nedostatkom potrebných živín môže viesť k vypadávaniu vlasov, lámaniu vlasov, zlej kvalite vlasov, vlasov bez lesku a pružnosti.
Ktoré potraviny je vhodné konzumovať pre krajšie vlasy?
Výživa môže byť lacným a nízko rizikovým spôsobom, ako sa pokúsiť zlepšiť kvalitu vlasov, pokožky a nechtov. Tu je niekoľko typov:
- Mastné ryby (losos, makrela) – sú zdrojom omega-3 mastných kyselín, ktoré sú prospešné pre vlasy a pokožku. Sú tiež zdrojom bielkovín, vitamínu E a biotínu, ktorý sa podieľa na tvorbe keratínu.
- Sladké zemiaky – sú bohaté na betakarotén (prekurzor vitamínu A). Vitamín A podporuje produkciu keratínu a je nevyhnutný pre zdravie pokožky a vlasov.
- Orechy a semená (mandle, vlašské orechy, slnečnicové semená) – sú bohaté na vitamín E, ktorý pomáha bojovať proti oxidačnému stresu.
- Avokádo – je bohaté na zdravé tuky a živiny, ktoré podporujú zdravie vlasov a pokožky (vitamíny A, C a E).
- Vajcia a mäso – zdroj proteínov (bielkovín). Nedostatok bielkovín môže spôsobiť, že vlasy budú krehké.
- Zelenina (špenát, brokolica, mangold) – sú zdrojom vitamínu A a C, železa, vápnika a kyseliny listovej.
- Ustrice – sú vynikajúcim zdrojom zinku, ktorý je potrebný pre rast vlasov. Zinok sa nachádza aj v strukovinách, mäse, celozrnných produktoch či tekvicových semienkach.
Ako si vybrať vhodný výživový doplnok na vlasy?
Na trhu existuje množstvo výživových doplnkov na vlasy. Môžu byť jednozložkové (napr. s obsahom zinku alebo biotínu) alebo viaczložkové s komplexným zložením. Aby sa prejavil ich účinok, odporúča sa ich užívať dlhšiu dobu (2 až 3 mesiace, resp. podľa pokynov výrobcu).
Ak si vyberiete doplnok s obsahom kolagénu, pri jeho výbere je dobré pozerať, akého je pôvodu (hovädzí alebo rybí), prípadne či sa jedná o hydrolyzovaný kolagén. Hydrolyzovaný kolagén sa vyznačuje lepšou vstrebateľnosťou.
Výber vhodného výživového doplnku na vlasy je vhodné konzultovať s odborníkom (napr. farmaceutom), prípadne, ak je problém dlhodobejší, je potrebné vyhľadať lekára, ktorý môže navrhnúť napr. krvné testy za účelom zistenia nedostatku vitamínov a minerálov. Kombinácia správnej výživy, starostlivosti o vlasy (prostredníctvom kvalitnej vlasovej kozmetiky) a výživových doplnkov môže významne prispieť k zlepšeniu kvality vlasov.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.