Akné patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia kože, ktoré sa prejavuje zvyčajne v období dospievania, častokrát však pretrváva aj v dospelosti. Aj napriek tomu, že ide len o estetický problém, je potrebné ho riešiť, hlavne z dôvodu možného negatívneho vplyvu na psychiku pacienta. Okrem toho, dlhodobo neliečené akné môže viesť k vzniku jaziev a hyperpigmentácie kože, ktorá sa prejaví tmavými škvrnami.
- Čo je to akné?
- Aký je súvis medzi akné a hormónmi?
- Ako sa hormonálne akné prejavuje?
- Aké sú príčiny hormonálneho akné?
- V akom období sa hormonálne akné objavuje najčastejšie?
- Čo môže na hormonálne akné negatívne vplývať?
- Aké sú možnosti liečby hormonálneho akné?
- Aké produkty je vhodné používať na zmiernenie hormonálneho akné?
- Aké výživové doplnky môžu byť prospešné v boji s hormonálnym akné?
- Kedy vyhľadať lekára?
Čo je to akné?
Akné je zápalové ochorenie mazových žliaz, ktoré môže byť vyvolané viacerými rôznymi príčinami, od čoho sa následne odvíja aj liečba. Možné príčiny vzniku akné sú nadprodukcia mazu, bakteriálna infekcia, nedostatočná starostlivosť o pleť a hormonálne zmeny.
Aký je súvis medzi akné a hormónmi?
Jednou z možných príčin vzniku akné sú hormóny, resp. hormonálna nerovnováha. K nej dochádza v dôsledku zvýšenej tvorby testosterónu v období dospievania, ku ktorej dochádza ako u chlapcov, tak aj u dievčat. V dôsledku nadprodukcie testosterónu dochádza k zvýšenej tvorbe kožného mazu, čím môže dôjsť k upchatiu pórov a premnoženiu baktérií, čo sa prejaví vznikom akné. K hormonálnym zmenám dochádza častokrát u dospelých žien pravidelne, a to počas menštruácie, tehotenstva, menopauzy či po vysadení hormonálnej antikoncepcie.
Ako sa hormonálne akné prejavuje?
Akné sa vo všeobecnosti prejavuje primárne na tvári, ale častokrát postihuje aj chrbát a hrudník. Čo sa týka hormonálneho akné, pre to je typická práve tvár. V prípade hormonálneho akné sa líši aj lokalizácia v rámci tváre. Zatiaľ čo bežne sa vyskytuje v oblasti tzv. „T-zóny“, v prípade hormonálneho akné je typická hlavne oblasť čeľuste, brady, krku a niekedy líc. Hormonálne akné sa môže prejavovať vo forme bolestivých cýst, ktoré sú náročnejšie na liečbu, ale objaviť sa môžu aj jemné biele alebo čierne bodky.
Aké sú príčiny hormonálneho akné?
Stav pleti je ovplyvňovaný tromi hormónmi, a to estrogénom, progesterónom a testosterónom. Estrogén má na pleť pozitívny vplyv, preto u žien v období pred ovuláciou a počas nej, keď sú jeho hladiny zvýšené, je pleť zvyčajne zdravšia. Ďalším hormónom je progesterón, ktorý prispieva k zvýšenej tvorbe mazu. V období tesne pred menštruáciou môže byť teda zodpovedný za zhoršenie stavu pleti. Hormón obzvlášť zodpovedný za vznik hormonálneho akné je už spomínaný primárne mužský hormón – testosterón, ktorý sa však tvorí aj u žien. Podporuje tvorbu kožného mazu, čím vedie k tvorbe akné. Jeho zvýšené hladiny u žien môžu okrem spomínaného akné spôsobovať aj nadmerné ochlpenie tváre.
V akom období sa hormonálne akné objavuje najčastejšie?
Ako už vyplýva z názvu, hormonálne akné súvisí s hormonálnymi zmenami, a tak sa objavuje zvyčajne práve v čase hormonálnych výkyvov. Medzi tieto patria:
- obdobie dospievania,
- menštruácia,
- vysadenie hormonálnej antikoncepcie,
- tehotenstvo,
- menopauza.
Z uvedeného vyplýva, že hormonálne akné sa vo väčšine prípadov týka hlavne žien. Okrem spomenutého môže byť za akné zodpovedné aj ochorenie syndróm polycystických vaječníkov, pri ktorom je typická zvýšená hladina testosterónu, ktorý negatívne ovplyvňuje vznik hormonálneho akné.
Čo môže na hormonálne akné negatívne vplývať?
Okrem už spomenutých výkyvov hladín pohlavných hormónov, typických pre dospievanie a pod., môžu negatívne vplývať na akné aj ďalšie faktory:
- Stres vedie k zvýšeniu hladiny hormónu kortizolu, čo spôsobuje zvýšenie tvorby kožného mazu, a to prispieva k tvorbe akné.,
- Veľký vplyv na akné môže mať aj strava, a to hlavne potraviny s vysokým glykemickým indexom, ako sú potraviny s vysokým obsahom sacharidov. Výsledkom je zvyšovanie hladiny hormónu inzulínu, ktorý môže viesť k zvýšenej produkcii androgénov, medzi ktoré patrí spomínaný testosterón. K vzniku akné môže v niektorých prípadoch prispievať aj konzumácia mliečnych výrobkov, čo však súvisí s potravinovou intoleranciu. Preto je vhodné v prípade výskytu akné v dospelosti absolvovať testy na zistenie potravinových intolerancií a na základe výsledkov upraviť jedálniček.
- Okrem stravy na stav pleti vplýva aj celkový životný štýl. Netreba zabúdať, že nedostatok spánku, fajčenie, pravidelná konzumácia alkoholu a pobyt v znečistenom prostredí má taktiež negatívny dopad na stav pleti.
- Za účelom udržania zdravého vzhľadu pokožky je dôležité dbať aj na správnu starostlivosť o pleť. Okrem pravidelnej starostlivosti je dôležitá aj voľba správnych a hlavne kvalitných produktov. Dnes je na trhu dostupný celý rad kozmetiky, ktorá je veľakrát odporúčaná ako prvá voľba liečby v prípade výskytu prvých prejavov akné. Na tieto účely je určená kozmetika s označením „dermokozmetika“, ktorá prešla klinickými štúdiami a je tu teda predpoklad zlepšenia stavu pleti pri pravidelnej starostlivosti.
- Niektoré lieky, medzi ktoré patria napríklad glukokortikoidy, hormonálna antikoncepcia a pod., môžu taktiež viesť k vzniku akné.
Aké sú možnosti liečby hormonálneho akné?
Hormonálne akné sa zvyčajne prejavuje vo forme zapálených vyrážok a cýst, ktoré treba konzultovať s lekárom. V liečbe môže pomôcť dermatológ, ale aj gynekológ či endokrinológ za účelom vyrovnanie hladiny hormónov.
Akné môže zmierniť užívanie hormonálnej antikoncepcie, pri tej je však problém, že v prípade vysadenia, napríklad za účelom otehotnenia a pod., sa akné môže opäť vrátiť.
Dermatológ môže zvoliť viaceré metódy liečby, pričom sú určité postupy, ktoré sa musia pri liečbe dodržať. Zvyčajne sa začína lokálnymi prípravkami, medzi ne patria prípravky s obsahom zinku, benzoylperoxidu, kyseliny azelaovej, antibiotík či adapalénu, čo je retinoid na lokálne použitie. Prípravky sa potom môžu kombinovať aj s perorálnymi liekmi, akými sú tablety či kapsuly. V tomto prípade sa volia antibiotiká, prípadne v dôsledku neúčinnosti sa siaha po celkových retinoidoch, akým je izotretinoín. Ten je však v prípade použitia u žien nutné kombinovať s antikoncepciou počas celej dĺžky liečby, aj mesiac po nej, a to práve pre závažné riziko poškodenia plodu.
Stručný prehľad liečiv využívaných v liečbe hormonálneho akné
- Topické lieky – retinoidy (adapalén, trifarotén), benzoylperoxid, kyselina salicylová, kyselina azelaová, antibiotiká (erytomycín, klaritromycín)
- Hormonálna liečba – hormonálna antikoncepcia, antiandrogénne lieky (spironolaktón)
- Perorálne antibiotiká – doxycyklín
- Perorálne retinoidy – izotretinoín
Aké produkty je vhodné používať na zmiernenie hormonálneho akné?
V prvom rade je dôležité zamerať sa na správnu starostlivosť o pleť. To znamená pravidelná starostlivosť kvalitnou kozmetikou určenou na problematickú a aknóznu pleť. Pri používaní kozmetických prípravkov je však potrebné zvážiť ich vzájomnú kombináciu a taktiež ich kombináciu s predpísanou liečbou od dermatológa, keďže súčasné používanie niektorých účinných látok môže viesť k nadmernému vysušovaniu pokožky a celkovo k jej poškodzovaniu. Ideálne je poradiť sa s kožným lekárom.
Starostlivosť o pleť má byť komplexná, a teda by mala zahŕňať niekoľko krokov:
- Neodmysliteľnou súčasťou sú produkty určené na čistenie pleti. Tieto by sa mali používať dvakrát denne, ráno a večer. Až na takto dôkladne vyčistenú pleť by ste mali nanášať ďalšie produkty určené na starostlivosť o pleť. Tieto produkty sú dostupné častokrát vo forme gélov, ktoré okrem zložiek na čistenie pleti môžu obsahovať aj iné, napríklad kyseliny salicylovú alebo glykolovú, ktoré pomáhajú v boji proti akné.
- Na vyčistenú pleť môžeme ďalej nanášať tonery a séra. Tie obsahujú rôzne aktívne látky, ktoré sú pre pleť prospešné. V závislosti od problému, ktorý potrebujeme riešiť, sa odvíja ich obsah. V prípade problematickej pleti náchylnej k tvorbe akné sú vhodné napríklad niacínamid, kyselina azelaová, zinok či retinoidy (formy vitamínu A, napríklad retinal, retinol).
- Ďalším krokom v starostlivosti o pleť je pleťový krém. Tak ako suchá či normálna pleť, aj pleť zmiešaná a mastná, náchylná k nedokonalostiam, potrebuje hydratáciu. Neustále vysušovanie pokožky totiž vedie k obrannej reakcii pokožky, ktorá tak začne produkovať viac mazu, čím sa prejavy akné môžu zhoršovať. Krémy by v prípade problematickej pleti mali byť ľahšej, gélovitej konzistencie. Okrem hydratačných zložiek môžu taktiež obsahovať ďalšie aktívne látky prospešné v boji proti akné.
- Na jednotlivé nedokonalosti je možné aplikovať aj tzv. „bodovú“ terapiu. To znamená, že produkt sa nanesie len priamo na nedokonalosť, nie na celú pleť.
- Vhodnou voľbou sú taktiež pleťové masky. Tie môžu byť hydratačné, ale napríklad aj detoxikačné s obsahom ílov, čím zmierňujú nedokonalosti. Tieto sa zvyčajne odporúča aplikovať len 1 – 2x týždenne. Prečítajte si viac o pleťových maskách, ako účinkujú a ako si správne vybrať.
- Veľmi dôležitou, avšak, často zanedbávanou súčasťou starostlivosti o pleť sú opaľovacie krémy. Tie by sa mali používať celoročne, nielen počas letných mesiacov. Odporúčané sú nekomedogénne krémy s ochranným faktorom (SPF) 50+. Nekomedogénny znamená, že prípravok neupcháva póry, a tak by nemal viesť k zhoršeniu stavu pleti. V súvislosti s opaľovacími krémami je dôležité poznamenať, že u niektorých ľudí sa môže objaviť alergia na opaľovacie krémy. Tú spôsobujú chemické filtre prítomné v produkte, akými sú napríklad cinamáty, salicyláty a benzofenóny. Môžu ju však spôsobiť aj ďalšie zložky – konzervačné látky (parabény, benzóny, fenóny, timerozal) a lanolín. V tomto prípade je vhodné siahať po šetrnejších opaľovacích krémoch s minerálnymi filtrami, ktoré vytvárajú ochrannú vrstvu na povrchu pokožky, ale neprenikajú do jej vnútra. Medzi tieto patria oxid zinočnatý a oxid titaničitý.
Aké výživové doplnky môžu byť prospešné v boji s hormonálnym akné?
V boji proti hormonálnemu akné môžu byť nápomocné rôzne výživové doplnky, ktoré majú pozitívny vplyv na tvorbu mazu, zápal a hormonálnu rovnováhu. O ich užívaní sa poraďte s odborníkom (lekárom, lekárnikom).
- Zinok disponuje protizápalovými a antibakteriálnymi účinkami a okrem toho reguluje tvorbu kožného mazu.
- Zápal spojený s akné môžu pomôcť redukovať aj omega-3 mastné kyseliny, obsiahnuté najmä v rybom oleji.
- Vitamín D ovplyvňuje mazové žľazy, a tak reguluje produkciu mazu. Taktiež zmierňuje aj samotný zápal. Jeho nedostatok sa môže prejaviť nadmernou tvorbou mazu a vznikom akné.
- Vitamíny B6 a B12 regulujú hladinu hormónov, čím prispievajú k hormonálnej rovnováhe, a tak bojujú proti hormonálnemu akné.
- Pozitívny vplyv na hormonálnu rovnováhu majú taktiež probiotiká a pupalkový olej.
Kedy vyhľadať lekára?
V prípade, že sa akné dlhodobo nezlepšuje, alebo sa zhoršuje, vyhľadajte lekára, ktorý zvolí vhodnú liečbu. Dlhodobo neliečené akné môže viesť k vzniku jaziev, pigmentových škvŕn a k celkovej zmene textúry pokožky.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.