Čo je to inkontinencia moču, prečo vzniká a čo pomôže si s ňou poradiť?
Inkontinencia moču je únik moču, ktorý nemôžete, resp. neviete kontrolovať. Závažnosť sa pohybuje od občasného úniku moču pri kašľaní či kýchaní až po nutkanie na močenie, pri ktorom sa nemusíte včas dostaviť na toaletu. Inkontinencia moču nie je choroba. Avšak, môže ovplyvniť aj emocionálny a spoločenský život. Ide o medicínsky problém, ktorý sa dá riešiť, a tým je možné zvýšiť kvalitu života. Častým mýtom je, že inkontinenciou trpia len starší ľudia. Naopak, postihuje aj mladé ženy najmä v období tehotenstva a po pôrode. Ako si poradiť s inkontinenciou moču?
- Čo je to inkontinencia moču?
- Aké typy inkontinencie rozlišujeme?
- Aké sú možné príčiny inkontinencie moču?
- Koho inkontinencia moču najčastejšie postihuje?
- Aký je rozdiel medzi inkontinenciou u žien a mužov?
- Aká je liečba inkontinencie moču?
- Výživové doplnky pri inkontinencii
- Aké pomôcky sa používajú pri inkontinencii moču?
- Kedy vyhľadať lekára?
Čo je to inkontinencia moču?
Inkontinencia moču je stav, pri ktorom dochádza k nechcenému úniku moču. Ide o pomerne bežný problém, ktorý môže postihnúť mužov a ženy rôzneho veku, ale častejšie sa vyskytuje u starších ľudí a u žien po menopauze. Nie každá inkontinencia je dlhodobá. Niektoré príčiny inkontinencie sú dočasné, čiže aj inkontinencia vymizne, ak vymiznú príčiny.
Aké typy inkontinencie rozlišujeme?
Rozlišujeme 3 základné typy inkontinencie:
- Stresová inkontinencia moču – vyskytuje sa počas fyzickej aktivity, ako je zdvíhanie ťažkých predmetov alebo cvičenie, pri chronickom kašli, kýchaní, smiechu alebo u obéznych ľudí. Tento typ je spôsobený ochabnutím svalov panvového dna a pôsobením vysokého vnútrobrušného tlaku. Môže ísť o únik v podobe niekoľkých kvapiek moču alebo aj viac. Odporúča sa najmä posilňovať svaly panvového dna (Kegelove cviky). Taktiež sa zamerať na zmenu životného štýlu.
- Urgentná inkontinencia moču – známa aj ako hyperaktívny močový mechúr, je charakterizovaná náhlym a silným nutkaním na močenie, ktoré je ťažké alebo nemožné kontrolovať. Príčinou môže byť infekcia, neurologické ochorenie alebo hyperaktívne svaly močového mechúra. Pravdepodobnejší výskyt tohto typu inkontinencie je u mužov s problémami prostaty a u žien po menopauze. Liečba zahŕňa zmenu životného štýlu, lieky alebo chirurgický zákrok.
- Kombinácia stresovej a urgentnej inkontinencie – niektorí ľudia často pociťujú nutkanie na močenie a zároveň im moč uniká pri fyzickej aktivite.
Existujú však aj iné typy, ako napr.:
- funkčná inkontinencia – osoba nie je fyzicky alebo psychicky schopná ísť včas na toaletu napriek normálnemu fungovaniu močového mechúra. Môže to byť spôsobené pohybovými obmedzeniami alebo demenciou,
- inkontinencia z pretečenia – nastáva, keď sa močový mechúr nemôže úplne vyprázdniť, čo spôsobuje neustále unikanie malého množstva moču. Zvyčajne je to spôsobené blokádou močového systému, zväčšenou prostatou alebo slabým svalstvom močového mechúra.
Aké sú možné príčiny inkontinencie moču?
- Tehotenstvo a pôrod,
- hormonálne zmeny (napr. po menopauze),
- zväčšená prostata u mužov (najčastejšie BPH – benígna hyperplázia prostaty),
- infekcie močových ciest,
- obezita,
- neurologické poruchy (napr. Parkinsonova choroba, roztrúsená skleróza, cievna mozgová príhoda, poranenia chrbtice),
- oslabenie svalov močového mechúra,
- nadmerný príjem tekutín, kofeínu a alkoholu,
- chronická zápcha,
- pribúdajúci vek,
- užívanie niektorých liekov (diuretiká, antidepresíva).
Koho inkontinencia moču najčastejšie postihuje?
Medzi rizikové faktory, ktoré zvyšujú riziko inkontinencie moču, patria: pohlavie, vek, nadváha, fajčenie, rodinná anamnéza a niektoré choroby (neurologické ochorenia, cukrovka).
Inkontinencia je častejšia u žien. Svalstvo a väzivový aparát žien v oblasti panvového dna sú viac náchylné na oslabenie v dôsledku tehotenstva, pôrodu a hormonálnych zmien, čo môže zvýšiť riziko inkontinencie. Avšak, aj muži môžu trpieť únikom moču.
Aký je rozdiel medzi inkontinenciou u žien a mužov?
U žien sa vyskytuje najmä stresová a urgentná inkontinencia a inkontinencia z pretečenia. Inkontinenciou trpia najmä tehotné ženy, ženy po pôrode, ale aj ženy po menopauze, ktoré produkujú menej estrogénu, ktorý je potrebný na udržanie zdravej výstelky močového mechúra.
U mužov sa vyskytuje najmä urgentná inkontinencia. Inkontinencia moču je bežný stav u starších mužov, ktorým spôsobuje vážne zhoršenie kvality života. Inkontinencia u mužov pramení zo zväčšenia prostaty. Taktiež môže byť spojená s rakovinou prostaty.
Liečba inkontinencie, či u mužov, alebo u žien, zahŕňa hlavne zmenu životného štýlu, lekárske ošetrenie alebo chirurgický zákrok v závislosti od typu inkontinencie a závažnosti symptómov.
Kto lieči únik moču u žien?
Prvotné vyšetrenie patrí do rúk urológa. Urológ posudzuje fungovanie močového mechúra u oboch pohlaví. Avšak, dôležitá je aj spolupráca s gynekológom. Gynekológ poskytne informácie o stave panvového dna.
Únik moču v tehotenstve?
Tehotenstvo, pôrod a počet detí zvyšujú riziko inkontinencie u žien. Počas tehotenstva nastávajú rôzne hormonálne zmeny a zvýšená hmotnosť plodu môže viesť k stresovej inkontinencii. Taktiež vaginálny pôrod môže oslabiť svaly močového mechúra, čo vedie k poklesu panvového dna.
Únik moču pri smiechu alebo po skákaní u žien?
Ako už bolo spomínané, ženský svalový aparát je náchylnejší na oslabenie. A preto je drobný únik moču pri skákaní či smiechu úplne normálny, dokonca aj v mladom veku.
Aká je liečba inkontinencie moču?
Inkontinencia moču sa dá liečiť. Správnou starostlivosťou si viete výrazne zlepšiť kvalitu života. Liečba sa odvíja od príčiny a typu inkontinencie. Či už ide o stresovú alebo urgentnú inkontinenciu, základ liečby majú rovnaký, líšia sa len v operačnej liečbe.
Možnosti liečby inkontinencie moču:
- tréning močového mechúra – stanoviť si čas, kedy by ste sa mali pokúsiť vymočiť sa, pokúste sa vyhnúť močeniu mimo tieto časy,
- fyzioterapia – posilňovanie svalov panvového dna robte výhradne pod dozorom kvalifikovaného fyzioterapeuta, napr.:
- Kegelove cviky – zmierňujú príznaky stresovej aj urgentnej inkontinencie,
- vaginálny kužeľ – kužeľ sa vkladá do vagíny na posilnenie svalov panvového dna,
- biofeedback – táto metóda pomáha ovládať svaly panvového dna,
- elektrická stimulácia – používa jemný elektrický prúd na stiahnutie svalov močového mechúra,
- perkutánna stimulácia tibiálneho nervu – pomáha ľuďom s hyperaktívnym močovým mechúrom,
- farmakologická liečba – typ liekov závisí od druhu inkontinencie – existuje niekoľko druhov liekov, ktoré sa môžu užívať samostatne alebo spoločne, ako napr.:
- anticholinergiká – pomáhajú uvoľniť svaly močového mechúra a znižujú aktivitu močového mechúra,
- beta-agonistické lieky – používajú sa na liečbu hyperaktívneho močového mechúra,
- estrogénová terapia – je určená pre ženy po menopauze, ktoré trpia stresovou inkontinenciou alebo majú oslabené svaly močového mechúra,
- duloxetín – antidepresívum, ktoré sa používa pri liečbe stresovej inkontinencie,
- botulotoxín – botoxové injekcie sa používajú na liečbu hyperaktívneho močového mechúra,
- chirurgický zákrok – vykonáva sa u ľudí, ktorí nereagujú na lieky alebo majú vedľajšie účinky spojené s liekmi. Operácia môže pomôcť vášmu močovému mechúru uložiť viac moču a taktiež zmierniť tlak na váš močový mechúr. U žien s ľahkou až stredne ťažkou stresovou inkontinenciou sa môže použiť napr. aj laser.
Dôležitou súčasťou je aj zmena životného štýlu – dbajte na množstvo tekutín, ktoré prijímate – pite tekutiny v menšom množstve viackrát denne, asi 2 hodiny pred spaním prestaňte s pitím, obmedzte konzumáciu pikantných jedál, taktiež sa vyhýbajte kofeínu, alkoholu a fajčeniu.
Výživové doplnky pri inkontinencii
V prípade ľahších foriem úniku moču sú dostupné aj niektoré výživové doplnky, resp. voľnopredajné lieky. Ich užívanie odporúčame vždy konzultovať s lekárom.
- Pre ženy v období menopauzy sú určené prípravky, ktoré môžu priaznivo ovplyvniť funkciu močového mechúra, svalov panvového dna a celkové zdravie. Obsahujú rôzne bylinné extrakty, ako napr. tekvicové a sójové semená, extrakt zo žihľavy, brusnicovú šťavu, vňať prasličky či extrakt z ľanových semien, a tiež vitamíny a minerály (vitamíny C, D, horčík).
- U mužov je inkontinencia často spojená s benígnou hyperpláziou prostaty (BPH), preto sú k dispozícii špecifické doplnky a voľnopredajné lieky zamerané práve na tento problém. Obsahujú prírodné látky (napr. extrakt zo Saw palmetto, slivky africkej, vŕbovky...) a vitamíny a minerály, ktoré môžu priaznivo ovplyvniť močové cesty a zmierniť príznaky zväčšenej prostaty, najmä v počiatočných štádiách ochorenia.
Aké pomôcky sa používajú pri inkontinencii moču?
Aj keď sa produkty na inkontinenciu nepoužívajú na liečbu inkontinencie moču, môžu pomôcť zvládnuť tento nepríjemný stav počas liečby. Medzi produkty na inkontinenciu patria:
- absorpčné výrobky, ako sú nohavičky, plienky a vložky, inkontinenčné podložky,
- katéter – tenká hadička vložená do močového mechúra na odvod moču,
- zariadenie umiestnené v pošve alebo močovej rúre, aby sa zabránilo úniku moču, napr. počas cvičenia.
Pokožka inkontinentných pacientov je náchylná na podráždenie a poškodenie vplyvom častého kontaktu s močom, a preto potrebuje osobitnú starostlivosť. Na tento účel je k dispozícii špeciálna kozmetika, ktorá obsahuje prípravky určené na hygienu a čistenie, regeneráciu a obnovenie vitality pokožky. Zabezpečuje ochranu pokožky vystavenej dráždivým účinkom moču, udržuje ju zdravú, dôkladne ju hydratuje a príjemne osviežuje, pričom neutralizuje nepríjemné pachy.
Kedy vyhľadať lekára?
Ak trpíte inkontinenciou moču, odporúča sa vyhľadať lekára. Aj keď sa inkontinencia zdá ako bežný problém, môže výrazne znížiť kvalitu života alebo signalizovať zhoršenie zdravotného stavu. Samotná inkontinencia nespôsobuje nejaké závažné zdravotné komplikácie. Zriedkavo môže ísť o poškodenie funkcie obličiek. Lekár vám pomôže so samotným problémom tým, že stanoví správnu liečbu. Kontaktujte svojho lekára, ak:
- máte pravidelné alebo časté úniky moču,
- máte náhle a silné nutkanie na močenie,
- často močíte,
- pociťujete pálenie a bolesť pri močení.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.