Späť na Rady lekárnika

Bolesť bedrového kĺbu – ako jej predchádzať a ako s ňou účinne bojovať?

11 min.
Bolesť bedrového kĺbu – ako jej predchádzať a ako s ňou účinne bojovať?

Bolesti kĺbov patria k tým najčastejším, ktoré nás v živote sprevádzajú. Niektoré vznikajú z preťaženia po športovej aktivite, no väčšina z nich je výsledkom dlhodobých patologických procesov v tele. Ako je to s bedrovým kĺbom a jeho bolesťami?

  1. Čo je bedrový kĺb?
  2. Ako sa prejavuje bolesť bedrového kĺbu?
  3. Aké sú najčastejšie príčiny bolesti bedrového kĺbu?
  4. Ako môže sedavý životný štýl prispieť k bolesti bedrového kĺbu?
  5. Ako ovplyvňuje výživa a hmotnosť bolesť bedrového kĺbu?
  6. Aká je prevencia bolesti bedrového kĺbu?
  7. Existujú účinné cvičenia na zmiernenie bolesti bedrového kĺbu?
  8. Kedy pri bolesti bedrového kĺbu vyhľadať lekára?
  9. Aká je účinná liečba bolesti bedrového kĺbu?
  10. Aké výživové doplnky môžu pomôcť pri bolesti bedrového kĺbu?

Čo je bedrový kĺb?

Bedrový kĺb patrí k najväčším kĺbom ľudského tela. Okrem veľkosti je nezanedbateľná aj jeho funkcia, keďže sa významne podieľa nielen na pohybe, ale aj na udržiavaní stability tela. Patrí medzi guľové kĺby, čo znamená, že zaoblený koniec jednej kosti (konkrétne stehennej) zapadá do priehlbiny v druhej kosti (panvovej) a je možná jeho rotácia takmer v akomkoľvek smere – takéto kĺby sú práve bedrové a ramenné. Plochy kostí, ktoré sa vzájomne dotýkajú, sú pokryté chrupavkou, inak by ich pohyb nebol možný. Celý kĺb je obalený do puzdra, ktoré ho chráni, vyživuje chrupavku a produkuje maz.

Ako sa prejavuje bolesť bedrového kĺbu?

Keďže ide o namáhaný a veľmi využívaný kĺb, chrupavka, ktorá ho obaľuje, sa s rastúcim vekom opotrebúva a mizne. Poškodiť sa môžu aj svaly a šľachy, ktoré držia kĺb na svojom mieste. Defekty bedrového kĺbu sa najčastejšie prejavujú:

  • bolesťou kĺbu, ktorá vystreľuje až do slabín, stehna alebo kolena, sedacích svalov či spodnej časti chrbta,
  • bolesťou spočiatku len počas pohybovej aktivity, neskôr aj v pokoji,
  • krívaním a s ním spojenou bolesťou pri snahe postaviť sa celou váhou na obe nohy,
  • znížením pohyblivosti kĺbu,
  • stuhnutím svalstva postihnutej dolnej končatiny,
  • pocitom „škrípania“ alebo praskania kĺbu pri pohybe,
  • opuchom kĺbu, začervenaním alebo pocitom tepla,
  • začervenaním a pocitom tepla v okolí kĺbu.

Nie vždy však ide výhradne o bolesť súvisiacu s poškodením bedrového kĺbu – podobne, ako sa bolesť bedrového kĺbu prenáša na iné časti dolnej končatiny, sa môže bolesť napr. z častí chrbtice prenášať na bedrový kĺb. Vo všeobecnosti je odporúčané navštíviť lekára, ktorý dokáže príčinu bolesti spoľahlivo určiť.

Aké sú najčastejšie príčiny bolesti bedrového kĺbu?

Príčin bolestí bedrového kĺbu, aj kĺbov vo všeobecnosti, je nespočetne veľa. Často však bolesť bedrového kĺbu nie je primárnou, ale sekundárnou príčinou ťažkostí, ktoré sú s ním spojené. Najčastejšie príčiny sú zhrnuté tu:

  • Nesprávne držanie tela – okrem bedrového kĺbu nesprávne držanie tela ovplyvňuje všetky kĺby a veľa svalových skupín, ktoré sa nadmerne namáhajú, oslabujú a skracujú. Tým sa aj panva a spolu s ňou bedrá vychyľujú zo svojej osi a preťažujú. Najčastejším problémom je nadmerné prehnutie v bedrách, čím musí byť celá váha vrchnej časti tela nesená na bedrách. Príznaky sú pociťované najmä pri behu, v pokročilejších štádiách už aj pri chôdzi.
  • Nesprávna poloha v spánku – ideálne je spať na chrbte, kedy je najlepšie zabezpečené správne postavenie bedier. Pokiaľ spíte na boku, zabezpečiť ho viete uložením vankúša medzi nohy. Problémom však môže byť aj zlá tvrdosť matracu – príliš tvrdý ani príliš mäkký nie je dobrý, je potrebné zvoliť strednú tvrdosť, rovnako aj výška postele – lepšie je mať posteľ vyššiu.
  • Zápalové kĺbové ochorenia – pri dlhodobom preťažovaní kĺbov alebo neliečených zápaloch a poraneniach svalov, šliach alebo väzov sa môže zápal vytvoriť aj v samotnom kĺbe. Pokiaľ je príčinou preťažovanie, ide o osteoartrózu. Príčina však môže byť aj vrodená, na úrovni imunitného systému, kedy hovoríme o reumatoidnej artritíde – tá však zvyčajne postihuje oba kĺby naraz, prípadne viac kĺbov a nie je závislá od veku a opotrebovania kĺbu. Osteoartróza sa spája hlavne s štruktúrnymi zmenami v bedrovom kĺbe, zvyšujúcim sa vekom, predchádzajúcim zranením alebo nadváhou a obezitou. Obe ochorenia však majú rovnaký pôvod, ktorým je poškodenie chrupavky bedrového kĺbu.
  • Úrazy – problémovými zraneniami sú najmä zlomeniny, ktorých riziko sa opäť zvyšuje s vekom. Riziková je zlomenina krčka stehennej kosti, ktorá môže ovplyvniť pohyblivosť na celý život, pričom niekedy je nutné až zavedenie bedrovej protézy.
  • Iné poruchy – dysplázie (viď. nižšie), Perthesova choroba (porucha prekrvenia hlavice stehennej kosti), nekrózy (odumretie hlavice kĺbu), atď.
  • Onkologické ochorenie – chondrosarkóm patrí k najčastejším zhubným nádorom kostí, postihujúcich okrem kostí aj bedrový kĺb. Bolesti sú pri ňom zvyčajne prítomné nielen počas pohybu, ale aj v pokoji, vystreľujú do celej končatiny, prípadne je zvýšená frekvencia výskytu zlomenín. S rakovinou sú často spojené aj celkové príznaky, ako nevoľnosti, únava a celková slabosť tela.
  • Obezita – nadmerná hmotnosť predstavuje zvýšenú záťaž tela na všetky kĺby, čím sa prirodzene vyskytuje ich bolestivosť, skracuje dĺžka a rozsah pohybu a predlžujú fázy sedenia, ktoré kĺby ešte viac oslabujú.
  • Nadmerná záťaž kĺbov – pod pojmom nadmerná záťaž kĺbov si predstavíme najmä profesionálnych športovcov, napr. bežcov, vzpieračov, futbalistov a pod., prípadne rekreačných športovcov, ktorí sa týmto športom venujú vo zvýšenej miere a intenzite.

  • Zvýšená bolestivosť v oblasti bedier môže byť aj fyziologická – príkladom je napr. tehotenstvo, kedy sa vo vyšších mesiacoch ťažisko tela postupne presúva a vyvíja tak zvýšený tlak na oblasť panvy a bedier. Podobne je to aj u malých detí, u ktorých sa môžu vyskytnúť kĺbové dysplázie (odchýlky), buď z dôvodu nedostatočného pohybu nožičkami, prípadne rýchlym rastom.

Rizikové faktory sú teda najmä vek, časté zranenia, obezita, ochorenie pohybového aparátu, nadmerná záťaž alebo nedostatok pohybu.

Ako môže sedavý životný štýl prispieť k bolesti bedrového kĺbu?

Sedavý životný štýl vieme charakterizovať ako životný štýl s veľkým množstvom sedenia a ležania a veľmi zriedkavým alebo žiadnym cvičením. Je jednou z častých príčin predčasných úmrtí, vedie k rozvoju chronických chorôb a vo všeobecnosti k zhoršenej kvalite života. Z hľadiska kĺbov je rizikový najmä preto, že kvôli nemu vaše svaly a spojivá (väzy a šľachy) slabnú (atrofujú), znižuje sa ich kvalita a nedokážu byť dostatočnou oporou pre správnu funkciu kĺbov. Práve pravidelnou fyzickou aktivitou ich posilňujete a budujete tak stabilitu v kĺboch aj celom tele.

Ako ovplyvňuje výživa a hmotnosť bolesť bedrového kĺbu?

Okrem výživových doplnkov a športovej aktivity má neodmysliteľnú funkciu pri zdraví kĺbov aj správna strava. Dôležité je najmä zabezpečiť dostatočný príjem kolagénu a antioxidantov (hlavne vitamínu C). Ideálna sa v tomto javí stredomorská diéta, teda strava zahŕňajúca:

  • ryby (najmä tie tučné, ako je tuniak, losos a makrela),
  • zeleninu a ovocie,
  • strukoviny,
  • orechy a semienka (sezamové, chia...),
  • olivový olej.

Dôležité je tiež dbať na dostatočný prísun bielkovín, ktoré sú nevyhnutné pre rast a udržiavanie svalov. Svaly pôsobia ako opora kĺbom a udržujú ich dlhodobo funkčné. Odporúča sa obmedziť príjem červeného mäsa, vyprážaných jedál a spracovaných potravín či sladených nápojov a sladkostí.

Obezita je riziková pre mnoho zdravotných problémov, ktoré na ňu nadväzujú, poruchy kĺbov nevynímajúc. Nadmerná hmotnosť vedie k zaťažovaniu a bolestivosti všetkých kĺbov, najmä tých, ktoré sa nachádzajú na dolných končatinách. Obéznym ľuďom sa preto pri snahe zmeniť životný štýl odporúčajú najmä aktivity, v ktorých sú kĺby zaťažované čo najmenej. Dôležité je preto zachovávať si optimálnu hmotnosť, a tak chrániť svoje kĺby pred predčasným opotrebovaním.

Aká je prevencia bolesti bedrového kĺbu?

Všeobecné odporúčania hovoria, že pre prevenciu bolestí bedrového kĺbu je vhodné:

  • udržiavať si optimálnu telesnú hmotnosť,
  • pravidelne meniť polohy stoja-sedu, ideálne každú polhodinu, minimálne raz za hodinu,
  • pravidelne športovať,
  • nezabúdať ani na zahriatie pred a strečing po fyzickej aktivite,
  • vyberať športy, ktoré sú šetrné ku kĺbom (plávanie, cyklistika, tanec...),
  • mať pestrú a vyváženú stravu s dostatkom vitamínu C, ktorý je nevyhnutný pre syntézu kolagénu,
  • dodržiavať pitný režim, okrem iného aj pre správne fungovanie kyseliny hyalurónovej,
  • vyhýbať sa noseniu vysokých opätkov.

Existujú účinné cvičenia na zmiernenie bolesti bedrového kĺbu?

Pri bolestiach bedrových kĺbov a ich predchádzaní sú najdôležitejšie dva typy pohybov – pretiahnutie a posilnenie, prípadne aj flexibilita kĺbov:

  • Pretiahnutie – priťahovanie päty k zadku (naťahovanie celého predného stehna v stoji), otváranie bedra do strany (v stoji pomaly otvárate pokrčenú nohu do vonkajšej strany), otváranie bedier v ľahu (v ľahu na chrbte ohnete jedno koleno, druhú nohu oň zakvačíte členkom a pomaly priťahujete, kým neucítite jemný tlak vo svaloch na zadku).
  • Posilnenie – vhodné sú cviky, ako mostík (ľah na chrbte s pokrčenými kolenami, z ktorého panvu pomaly dvíhate k stropu a späť bez toho, aby sa príliš prepla – mohlo by dôjsť k preťaženiu krížovej oblasti chrbtice), pochodovanie v sede (v sede na stoličke s vystretým chrbtom striedavo dvíhate kolená smerom nahor), bočný plank s otváraním bedier (ležíte na boku s jednou pokrčenou nohou pod sebou, druhú pokrčenú nohu striedavo dvíhate, zadok máte položený na zemi alebo vo vzduchu s podsadenou panvou).
  • Flexibilita – rotácie panvy (v ľahu na chrbte s pokrčenými nohami panvu otáčate na jednu aj na druhú stranu, pričom vždy v polohe vydržíte niekoľko desiatok sekúnd; lopatky pri tom musia zostať na zemi), prípadne striedavé priťahovanie kolena k hrudi s druhou vystretou nohou.

Kedy pri bolesti bedrového kĺbu vyhľadať lekára?

Lekára je odporúčané navštíviť, pokiaľ bolesť neustúpi do 7 dní od jej objavenia. Medzi ďalšie situácie, kedy je na mieste kontaktovať lekára, patrí napríklad:

  • pokiaľ je príčinou bolesti osteoartróza (už diagnostikovaná), zlomenina alebo iné zranenie,
  • výskyt vačkov naplnených zápalovou tekutinou (okolo kĺbových častí, za normálnych podmienok sa v nich nachádza synoviálna tekutina, ktorá znižuje trenie),
  • bolesť v noci,
  • zhoršenie bolesti počas niekoľkých dní od prvého objavenia,
  • horúčky a nevoľnosti.

Aká je účinná liečba bolesti bedrového kĺbu?

Liečba bedrového kĺbu sa zvyčajne zaobíde s odpočinkom a zmizne do niekoľkých dní. Na akútnu úľavu od bolesti bedrového kĺbu je možné použiť:

Na sklade >10ks
Môžete mať 18.9.2024
7,69 €
9,29 €
Na sklade >10ks
Môžete mať 18.9.2024
4,99 €

Nurofen Rapid 400 mg Capsules

20 mäkkých kapsúl
Na sklade >10ks
Môžete mať 18.9.2024
6,09 €

Nalgesin S 275 mg

20 tabliet
-11%
Na sklade >10ks
Môžete mať 18.9.2024
6,29 €
7,09 €

Ibalgin Rapidcaps 400 mg

30 mäkkých kapsúl
-24%
Na sklade >10ks
Môžete mať 18.9.2024
5,79 €
7,59 €

  • lokálne protizápalové lieky vo forme mastí, krémov a gélov – pôsobia cielene na bolestivé miesto a nespôsobujú až také časté nežiaduce účinky ako ich perorálne formy,

Na sklade >10ks
Môžete mať 18.9.2024
21,29 €
25,79 €

Veral

100 g gél
Na sklade >10ks
Môžete mať 18.9.2024
9,09 €

Ibalgin Krém

100 g krém
Na sklade >10ks
Môžete mať 18.9.2024
8,49 €
Na sklade >10ks
Môžete mať 18.9.2024
6,59 €
Aktuálne nedostupný
10,19 €

  • chondroprotektíva – liečivá vhodné na ochranu a obnovu kĺbovej chrupavky, ktoré je možné užívať dlhodobo ako prevenciu, tak aj liečbu; medzi najúčinnejšie radíme chondroitín a glukozamín (ich účinok sa však neprejaví hneď, ale až po dlhodobom užívaní),

Na sklade >10ks
Môžete mať 18.9.2024
15,49 €

Condrosulf 400 mg

180 kapsúl
Doprava zadarmo
Na sklade >10ks
Môžete mať 18.9.2024
41,69 €

  • lieky viazané na lekársky predpis a konkrétnu diagnózu – určuje ošetrujúci lekár a špecialista – ortopéd.

Okrem farmakoterapie netreba zabúdať ani na:

  • odpočinok – vyvarovať sa činnostiam, ktoré spôsobujú alebo znásobujú už existujúcu bolesť, prípadne upraviť intenzitu, frekvenciu alebo techniku pohybu; po každej náročnejšej aktivite si navyše doprajte dostatočný čas na regeneráciu, odporúča sa 24 – 48 hodín,
  • studené obklady – ľadové obklady (ľad zabalený v kuse látky, aby ste si nespálili kožu) sa odporúča aplikovať 4 – 5-krát denne po dobu 15 minút; pomáhajú znížiť opuch a citlivosť receptorov bolesti, čím sa zmierňuje aj bolesť samotná,
  • polohovanie – vydvihnutie bolestivého kĺbu, čím znižujete bolesť aj opuch,
  • zdravotnícke pomôcky – ortopedické vložky, palice alebo chodítka, prípadne podporné vankúše sa podieľajú na odľahčení boľavého kĺbu a uľavujú tak od nepríjemnej a obmedzujúcej bolesti; rovnako dobre poslúži aj obväz, ktorý kĺb dokáže fixovať,
  • fyzikálnu terapiu – cielené posilňovanie svalov podporujúcich funkciu a hybnosť kĺbu, samozrejme pod dohľadom odborníka = fyzioterapeuta.

Počas terapie a rekonvalescencie sa vyhýbajte náročným športovým aktivitám (napr. beh a posilňovanie) a zvoľte skôr ku kĺbom šetrné aktivity – chôdza v bazéne alebo po inom rovnom povrchu, plávanie, bicyklovanie či jogu (pozor – nie všetky pozície sú vhodné).

Pokiaľ ani jedna zo spomínaných možností nezaberá, resp. je jej efekt zanedbateľný, pristupuje sa ku chirurgickému zákroku, ktorý zahŕňa najmä náhradu bedrového kĺbu umelým implantátom. Zväčša však táto situácia nastáva až v pokročilých štádiách ochorenia, kedy je proces degenerácie kĺbovej chrupavky nezvratný.

Aké výživové doplnky môžu pomôcť pri bolesti bedrového kĺbu?

Výživové doplnky slúžia najmä na prevenciu, prípadne na podporu liečby ochorenia bedrového kĺbu. Zložky, ktoré by ste na obaloch výživových doplnkov mali hľadať, sú najmä:

  • chondroitín – podporuje hybnosť a hydratáciu chrupavky a rovnako ako glukozamín je jej prirodzenou zložkou; je dostupný vo výživových doplnkoch aj liekoch,
  • glukozamín – podporuje najmä regeneráciu, keďže je prirodzenou súčasťou chrupavky; je dostupný vo výživových doplnkoch aj liekoch,
  • MSM (metylsulfonylmetán) – pôsobí protizápalovo a proti bolesti, chráni kĺby a zlepšuje ich funkciu,
  • vitamín D – napriek tomu, že má mnoho funkcií, jednou z najdôležitejších je tvorba kostného tkaniva a udržiavanie zdravia kostí aj kĺbov,
  • omega-3 mastné kyseliny – pôsobia protizápalovo a zmierňujú vzniknutý zápal v kĺbe,
  • vitamín C – pôsobí ako antioxidant a zabraňuje tak poškodzovaniu buniek tzv. voľnými radikálmi,
  • vitamín K2 – aj napriek tomu, že si ho naše telo dokáže vyrobiť samo, tak malé množstvo pri zvýšenej záťaži na kĺby nestačí a je potrebné ho dopĺňať; je dôležitý pre metabolizmus vápnika,
  • zinok – je veľmi dôležitý pre tvorbu spojivových tkanív,
  • vápnik – najviac zastúpený minerál v tele, ktorý posilňuje kosti, svaly, kĺby aj zuby,
  • kurkumín – pôsobí protizápalovo, vďaka čomu dokáže zmierniť opuch aj bolesť kĺbov; nájdeme ho okrem iného aj v kurkume.

Barny's Kĺbový balík (Výhodné balenie)

90 tabliet Inovo 5 Forte + 30 kapsúl CelaNext
-10%
Posledné 2 kusy
Môžete mať 18.9.2024
35,29 €
39,19 €
Posledné 4 kusy
Môžete mať 18.9.2024
53,99 €

Barny's Triple Blend Extra silný

200 g prášok na prípravu nápoja s arómou a sladidlom
Posledné 4 kusy
Môžete mať 18.9.2024
23,89 €
Na sklade >10ks
Môžete mať 18.9.2024
31,29 €
Na sklade >10ks
Môžete mať 18.9.2024
19,99 €

Versan+ Kolagén II

120 kapsúl (90+30 zadarmo)
Na sklade >10ks
Môžete mať 18.9.2024
31,29 €

Barny's Inovo 5 Forte

90 tabliet
-14%
Na sklade 8 kusov
Môžete mať 18.9.2024
24,49 €
28,59 €

Barny´s CelaNext

30 kapsúl
-10%
Na sklade 10 kusov
Môžete mať 18.9.2024
14,99 €
16,69 €

Kompava Gelo-3 Complex

390 g prášok na prípravu nápoja pomaranč
-10%
Na sklade >10ks
Môžete mať 18.9.2024
25,19 €
27,99 €

Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.

Keď sa tehotenstvo ozýva – rozpoznajte prvý signál
Mohlo by vás zaujímať
Keď sa tehotenstvo ozýva – rozpoznajte prvý signál
Trápi vás tŕpnutie prstov? Čo to môže znamenať a je to treba liečiť?
Trápi vás tŕpnutie prstov? Čo to môže znamenať a je to treba liečiť?
Pocítili ste už niekedy tŕpnutie prstov? Počet ľudí, ktorí sa sťažujú na tŕpnutie prstov a ich bolesť, narastá. Tŕpnutie prstov sa prejavuje znecitlivením, mravčením alebo pocitom žihadla v prstoch. Tieto nepríjemné príznaky ľudí často prebúdzajú počas noci a bránia im vo vykonávaní každodenných úloh. Najčastejšou príčinou týchto pocitov je stlačenie nervu, zvýšená citlivosť nervu, zranenia,…
7 min.
Čítať viac
Akné na chrbte trápi veľa ľudí. Ako sa zbaviť nevzhľadných vyrážok?
Akné na chrbte trápi veľa ľudí. Ako sa zbaviť nevzhľadných vyrážok?
Akné je tvorené červenými vyrážkami či bielymi alebo čiernymi bodkami. Aj keď sa väčšinou jeho výskyt spája s tvárou, nie je ničím výnimočným, keď sa objaví aj na iných častiach tela – na rukách, dekolte alebo aj na chrbte. A tak mnoho ľudí bojuje s výskytom akné nielen na tvári. V tomto článku sa pozrieme na to, čo akné na chrbte spôsobuje, a aj na spôsoby, ako proti nemu bojovať.
10 min.
Čítať viac