Pocítili ste už niekedy tŕpnutie prstov? Počet ľudí, ktorí sa sťažujú na tŕpnutie prstov a ich bolesť, narastá. Tŕpnutie prstov sa prejavuje znecitlivením, mravčením alebo pocitom žihadla v prstoch. Tieto nepríjemné príznaky ľudí často prebúdzajú počas noci a bránia im vo vykonávaní každodenných úloh. Najčastejšou príčinou týchto pocitov je stlačenie nervu, zvýšená citlivosť nervu, zranenia, syndróm karpálneho tunela, neurologické poruchy, cievne poruchy a iné. Ak sa u vás tŕpnutie opakovane a dlhodobo prejavuje, odporúča sa vyhľadať lekára, ktorý na základe zistených príčin zvolí vhodný liečebný postup.
- Čo znamená tŕpnutie prstov?
- Aké sú možné príčiny tŕpnutia prstov na rukách?
- Ako diagnostikovať tŕpnutie prstov na rukách?
- Ako liečiť tŕpnutie prstov?
- Prvá pomoc pri tŕpnutí prstov
- Aké sú vhodné cviky na stŕpnuté prsty?
- Môže tŕpnutie prstov v tehotenstve niečo znamenať?
- Kedy k lekárovi?
Čo znamená tŕpnutie prstov?
Tŕpnutie v rukách a nohách je mimoriadne častým a nepríjemným problémom. Parestézia je medicínsky termín pre stav, pri ktorom okrem brnenia môžete pociťovať aj pichnutie, znecitlivenie alebo pálenie pod kožou.
Pocit mravčenia je zvyčajne benígny (nezhubný) a dočasný. Môže k tomu dôjsť napríklad vtedy, keď je počas spánku váha alebo tlak na ruky pod hlavou. Alebo to môže byť dôsledok tlaku na nervy pri prekrížení nôh po dlhú dobu.
Avšak, niekedy môže byť tŕpnutie závažné, prerušované alebo chronické. Zvyčajne je sprevádzané ďalšími príznakmi, ako je bolesť, svrbenie, necitlivosť alebo svalová bolesť. V týchto prípadoch ide o poškodenie nervov z rôznych príčin, ako je napríklad traumatické poranenie, bakteriálna či vírusová infekcia alebo aj cukrovka.
Aké sú možné príčiny tŕpnutia prstov na rukách?
Tŕpnutie prstov na ruke môže mať viacero príčin. Najčastejším dôvodom vzniku sú problémy s chrbticou spojené s posunutými stavcami alebo platničkami, ktoré tlačia na nervové zakončenie. Medzi ďalšie príčiny tŕpnutia prstov patria:
- syndróm karpálneho tunela – ide o bežný stav, keď je stredný nerv (nervus medianus) v zápästí stlačený, čo vedie k brneniu a necitlivosti v rukách a prstoch,
- zovretý nerv – keď tkanivá vyvíjajú na nerv príliš veľký tlak, dochádza k zovretiu nervu – práve to vedie k brneniu alebo znecitliveniu danej oblasti,
- slabá cirkulácia – problémy s krvným prietokom môžu viesť k tŕpnutiu prstov,
- zlomeniny alebo zranenia – poranenie alebo úraz, ako napríklad zlomenina, natiahnutie alebo poškodenie nervov, môže spôsobiť tŕpnutie v postihnutej oblasti,
- neurologické poruchy – rôzne neurologické poruchy, ako je napr. neuropatia (poškodenie jedného alebo viacerých nervov), vedú k tŕpnutiu prstov,
- zlyhanie obličiek – pri poškodení obličiek dochádza k nahromadeniu odpadových látok v krvnom obehu, čo vedie k poškodeniu nervov,
- alkohol – alkohol všeobecne nemá pozitívny vplyv na zdravie; jeho nadmerná konzumácia spôsobuje rôzne neurologické poruchy vrátane tŕpnutia prstov,
- cukrovka (diabetes) – vysoká hladina cukru v krvi spôsobuje diabetickú neuropatiu (poškodenie nervov); postihuje najmä ruky a nohy, prejavuje sa pocitom brnenia v končatinách,
- nedostatok vitamínov a minerálov v tele – vitamíny zo skupiny B a horčík sú kľúčové pre zdravé nervy – ich nedostatok vám môže spôsobiť poškodenie nervov,
- autoimunitné poruchy a infekcie – niektoré autoimunitné (imunitný systém napadne tkanivá vášho vlastného tela) a infekčné ochorenia môžu prispieť k pocitu brnenia v ruke; v oboch prípadoch zohráva úlohu imunitný systém,
- stres a úzkosť – emocionálne stavy, ako stres a úzkosť, môžu spôsobiť tŕpnutie prstov.
Ako diagnostikovať tŕpnutie prstov na rukách?
Tŕpnutie prstov na rukách môže mať rôzne príčiny vzniku. Práve preto je potrebné, aby vás lekár vyšetril a na základe výsledkov mohol stanoviť diagnózu a odporučiť vhodnú liečbu alebo ďalšie postupy na zmiernenie príznakov.
Vykoná fyzické vyšetrenie na posúdenie postihnutej oblasti. Taktiež sa zameriava na anamnézu (rozhovor pacienta s lekárom), aby sa dozvedel o vašich príznakoch, pracovnom prostredí, sociálnych návykoch (vrátane konzumácie alkoholu, fajčenia a pod.), užívaní liekov, zdravotnom stave rodiny.
Môžu sa tiež robiť laboratórne testy, ako je napríklad krvný test na zistenie cukrovky, nedostatku vitamínov a minerálov, dysfunkcie pečene, obličiek alebo iných metabolických porúch.
V závislosti od zistených príznakov a anamnézy môže lekár odporučiť aj iné vyšetrenia, ako neurologické vyšetrenie, röntgenove testy, biopsiu kože a pod.
Ako liečiť tŕpnutie prstov?
Liečba tŕpnutia prstov závisí od niekoľkých faktorov, ako je základná príčina vzniku a závažnosť symptómov. Zvyčajne začína znížením záťaže, liekmi, dlahami alebo fyzioterapiou. Ak táto liečba nezaberá, je potrebná chirurgická liečba.
- Ak je prítomná bolesť – lieky pôsobiace protizápalovo a proti bolesti (bez lekárskeho predpisu) – nazývajú sa aj nesteroidné protizápalové lieky (napr. ibuprofén, naproxén, diklofenak...), nie však dlhšie ako 5 dní.
- Ortéza, dlaha – pomáhajú udržať lakeť alebo zápästie v stabilnej polohe, čím sa zníži tlak na nervy.
- Lieky s obsahom vitamínov B (ako napr. Milgamma N alebo Neurobion), ktoré podporujú správne fungovanie nervového systému.
Ako doplnok k liečbe býva často odporúčaný horčík (magnézium), ktorý prispieva k správnemu fungovaniu pohybového aparátu, priaznivo pôsobí na svaly a nervy.
Na zmiernenie príznakov karpálneho tunela sa môžu použiť rôzne masážne gély či krémy. Zmierňujú bolesť, zlepšujú prietok krvi, uvoľňujú svaly a znižujú opuch. Dôležité je dbať na správny výber masážneho gélu, ktorý neobsahuje dráždivé látky, a tak nedráždi už tak citlivú pokožku.
Prvá pomoc pri tŕpnutí prstov
Určite sa vám už stalo, ak ste príliš dlho sedeli alebo spali v jednej polohe, že vám stŕpla ruka. Skúste sa pohnúť a jemne potriasť rukami a počkajte niekoľko minút, kým tŕpnutie ustúpi. Odporúča sa tiež jemne masírovať stŕpnutú oblasť, aby ste podporili prietok krvi. Ak tŕpnutie neprejde do 30 minút, vyhľadajte lekársku pomoc.
Aké sú vhodné cviky na stŕpnuté prsty?
Necitlivosť prstov môže byť spôsobená rôznymi faktormi, ako je napríklad dlhé sedenie za počítačom, artritída (zápalové poškodenie kĺbov) alebo syndróm karpálneho tunela. Cvičenie môže pomôcť zlepšiť krvný obeh, vybudovať svalovú silu a zvýšiť rozsah pohybu.
Na zlepšenie pohyblivosti a uvoľnenie napätia sú podľa ortopédov najlepšie tieto cvičenia:
- zatnúť päsť – majte dlaň natiahnutú a potom urobte päsť,
- natiahnuť prsty – ruku dajte na rovný povrch a pomaly narovnávajte prsty,
- zdvihnúť prsty – ruku položte na stôl a jemne zdvihnite každý prst, toto cvičenie opakujte 8 - 12-krát s každým prstom,
- dotyk palcom – natiahnite každý prst tak, aby ste sa dotkli palca,
- posilniť svoj úchop – stlačte loptičku tak silno, ako len môžete, každou rukou opakujte 10 - 15-krát,
- posilniť štipnutie – uchopte mäkkú penovú guľu medzi špičku prsta a palca, po dobu asi minúty,
- predĺžiť zápästie – zdvihnite zápästie tak, že ho položíte na zložený uterák a ruku preveste cez okraj, pohybujte rukami hore a dole,
- otočiť zápästím – ohnite lakte v 90-stupňovom uhle a otáčajte rukami nadvihnutím dlaní nahor a potom nadol,
- natiahnuť palce – presuňte palec z jeho normálnej polohy do stredu dlane a späť,
- spojiť dlane – tlačte jednu ruku do druhej a pohybujte smerom nahor, nadol a do oboch strán,
- natiahnuť ruky – ruky natiahnite smerom k stropu, pravou rukou chyťte prsty ľavej ruky a stlačte ich smerom k sebe, zopakujte aj na druhú stranu.
Môže tŕpnutie prstov v tehotenstve niečo znamenať?
Najmä v poslednom trimestri tehotenstva môžu budúce mamičky pociťovať brnenie, necitlivosť alebo bolesť v rukách. Nárast príznakov je po prebudení, uprostred noci alebo po vykonávaní určitých pohybov tela.
Za pocity znecitlivenia a brnenia sú zodpovedné bežné telesné zmeny počas tehotenstva a hormóny. S postupujúcim tehotenstvom vaše telo produkuje viac hormónu relaxínu, ktorý spôsobuje natiahnutie väzov. Počas tehotenstva môže dôjsť k zadržiavaniu vody. Príliš veľa tekutín spôsobuje zvýšené napätie na nervy. Okrem toho môže rastúci plod vyvíjať tlak na okolité štruktúry, vrátane rúk a zápästí.
Tieto problémy sú pomerne bežné a zvyčajne po tehotenstve zmiznú. Avšak, ak tŕpnutie pretrváva, jeho intenzita sa zvyšuje a je bolestivé, je potrebné vyhľadať lekára.
Kedy k lekárovi?
Ako ste sa dozvedeli z predchádzajúcich riadkov, tŕpnutie prstov má naozaj veľké množstvo príčin vzniku. Práve preto musí lekár vykonať potrebné vyšetrenia a na základe zistených príčin vie odporučiť vhodnú liečbu. V mnohých prípadoch tŕpnutie v rukách nie je vážne a časom ustúpi.
Lekársku pomoc vyhľadajte, ak:
- pociťujete silnú a intenzívnu bolesť,
- tŕpnutie trvá dlhšie ako niekoľko dní a nemizne,
- tŕpnutie sa vyskytuje pravidelne a často,
- pociťujete slabosť alebo stratu pohybu,
- ste mali zranenie, ktoré ovplyvňuje pohyblivosť prstov.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.
Zdroje:
https://www.verywellfamily.com/numbness-and-tingling-in-pregnancy-4690620
https://centralorthopedicgroup.com/12-simple-exercises-to-heal-your-injured-hand/