S blížiacim sa letom sa mnohí z nás chystajú na dovolenku, pričom častokrát ide o destinácie v tropických či subtropických pásmach. Práve v týchto oblastiach však stúpa riziko Faraónovej pomsty. Ak chcete vedieť, čo je to, ako ju liečiť a ako jej predchádzať, čítajte ďalej.
- Čo je to Faraónova pomsta?
- Ktoré baktérie ju spôsobujú?
- V ktorých krajinách s ňou môžeme prísť do styku?
- Čo môže byť zdrojom nákazy?
- Príznaky Faraónovej pomsty?
- Ako znížiť riziko nákazy?
- Liečba Faraónovej pomsty
- Kedy k lekárovi?
Čo je to Faraónova pomsta?
Faraónova pomsta je infekčná hnačka vyvolaná rôznymi baktériami. Tie sa môžu nachádzať vo vodných zdrojoch prevažne exotických krajín. Človek sa nimi môže infikovať pitím vody z kohútika, ale aj konzumáciou potravy, ktorá bola v takejto vode umývaná, a následne nebola tepelne dobre spracovaná. Ochorenie sa môže prenášať aj cez kontaminované predmety alebo priamo z človeka na človeka dotykom. Inkubačná doba ochorenia sú 2 – 3 dni.
Ktoré baktérie ju spôsobujú?
Ochorenie je najčastejšie vyvolané baktériou Escherichia Coli. Jej niektoré kmene sú prirodzenou súčasťou bakteriálnej flóry hrubého čreva človeka. Zvyčajne je neškodná a zúčastňuje sa hnilobných procesoch potravy a taktiež sa podieľa na tvorbe niektorých vitamínov. Táto baktéria má niekoľko kmeňov, pričom najznámejšie sú enteropatogénne, enterotoxigénne, enteroinvazívne a Shigella toxigénne kmene.
- Enteropatogénne kmene sú zodpovedné za novorodenecké hnačky. Enterotoxigénne kmene spôsobujú hnačky v trópoch produkciou termolabilného (citlivého na teplo) alebo termostabilného (stabilného voči teplu) enterotoxínu. V miernom pásme sa tento kmeň nevyskytuje. Enteroinvazívne kmene napádajú prevažne väčšie deti a dospelých. Dochádza ku krvavej hnačke, je prítomná horúčka a taktiež tenesmy, čo je bolestivé nutkanie na stolicu. Shigella toxigénne kmene sú typické tým, že produkujú toxín podobný toxínu produkovanému baktériou Shigella dysenteriae. Spôsobujú bolesti brucha, horúčku a hnačku s obsahom krvi.
Ďalšou baktériou, ktorá môže ochorenie vyvolať, je Salmonelosis typhi et paratyphi. Tá vyvoláva salmonelózu a brušný týfus. Spôsobuje horúčku a úporné hnačky, ktoré môžu byť zelenej farby. Hnačky sú spojené s rýchlou dehydratáciou organizmu.
Za ochorenie môže byť taktiež zodpovedná Shigella dysenteriae. Vyskytuje sa prevažne v krajinách s teplým podnebným pásmom. Typickými prejavmi sú nevoľnosť, vracanie, horúčka, kŕčovité bolesti a hnačky, ktoré môžu obsahovať krv, hlien alebo hnis.
V ktorých krajinách s ňou môžeme prísť do styku?
Keďže sa baktérie, ktoré ochorenie vyvolávajú, vyskytujú prevažne na miestach s vysokou teplotou, ochorením sa môžeme nakaziť v trópoch a subtrópoch. Medzi ne patrí napríklad Afrika (Egypt), južná Amerika, juhovýchodná Ázia a stredný východ.
Čo môže byť zdrojom nákazy?
Ochorenie postihuje hlavne cestovateľov z krajín s vysokou hygienou do krajín s nízkou hygienou. Tu môže byť zdrojom voda, nápoje, ktoré sú z nej pripravené, a ľad. Taktiež je možné sa infikovať čistením si zubov s vodou z kohútika, pri sprchovaní/kúpaní v prípade nechceného prehltnutia vody. Zdrojom môže byť aj nedostatočne tepelne upravená strava alebo nesprávne očistenie zeleniny či ovocia. Okrem toho sa môže prenášať aj dotykom z človeka na človeka či cez infikované predmety.
Príznaky Faraónovej pomsty
Aj napriek tomu, že ochorenie vyvoláva niekoľko rôznych druhov baktérií, počiatočné príznaky ochorenia sú rovnaké. Patrí medzi ne:
- krútivý pohyb čriev,
- vodnaté hnačky, ktoré môžu obsahovať krv,
- nevoľnosť, vracanie a bolesti brucha, ktoré môžu mať kŕčovitý charakter,
- horúčka.
Faraónova pomsta môže viesť k viacerým komplikáciám, medzi ktoré patria peritonitída (zápal pobrušnice) a meningitída (zápal mozgových blán). Typická je taktiež ťažká dehydratácia, ktorá môže viesť ku smrti. Okrem toho sa môžu vyskytnúť poruchy vedomia a zlyhanie orgánov.
Medzi prejavy dehydratácie patria nevoľnosť, bolesť hlavy, závraty, fyzická slabosť, zápach z úst, podráždenosť, nervozita, svalové kŕče, nízky tlak, zrýchlený pulz, silný smäd a zrýchlené plytké dýchanie.
Ako znížiť riziko nákazy?
Nepríjemným komplikáciám spojeným s Faraónovou pomstou sa môžete vyhnúť dodržiavaním niekoľkých pravidiel.
- Jedným z najefektívnejších spôsobov, ako sa vyhnúť Faraónovej pomste, je preventívne užívanie probiotík. Účinné sú napríklad kmene Lactobacillus acidophillus, L. rhamnosus, L. casei, Saccharomyces boulardii a Enterococcus faecium. Tie treba užívať už niekoľko týždňov pred cestou, počas dovolenky, ale aj po návrate z dovolenky. Sú vhodné aj v prípade akútnych problémov ako doplnok liečby.
- Pite výlučne balenú vodu. Voda z vodovodného kohútika totiž môže obsahovať spomínané baktérie a predstavuje najčastejšiu príčinu vzniku ochorenia. Okrem toho sa vyhnite aj nápojom s obsahom ľadu, pretože ten môže byť vyrobený práve z kontaminovanej vody. Na umývanie zubov používajte taktiež len balenú vodu.
- Pred konzumáciou ovocia alebo zeleniny ju dôkladne umyte v balenej vode alebo ošúpte.
- Aj napriek tomu, že ste na novom mieste a pravdepodobne chcete vyskúšať čo najviac tradičných jedál, začnite zľahka a nekombinujte rôzne druhy jedál. Rôzne netypické kombinácie, na ktoré vaše telo nie je zvyknuté, by mohli taktiež vyústiť do tráviacich ťažkostí spojených s vracaním či hnačkou. Dôležité je taktiež konzumovať iba dôkladne tepelne pripravené jedlo.
- Dodržiavanie základných hygienických návykov je pri cestovaní, obzvlášť do krajín s nižšou hygienou o to dôležitejšie, a preto nezabúdajte napríklad na umývanie rúk pred každým jedlom. Keďže voda môže byť kontaminovaná, odporúčame následne použiť aj bezoplachovú dezinfekciu rúk.
Liečba Faraónovej pomsty
V prípade, že sa už u vás prejavili príznaky Faraónovej pomsty, okamžite začnite s liečbou. V prvom rade dbajte na dostatočný príjem tekutín, a to vo forme balenej vody či čajov. Okrem toho môžete na doplnenie stratených elektrolytov siahnuť po rehydratačnom roztoku, ktorý je vhodné mať preventívne v cestovnej lekárničke.
Keďže problémy môžu súvisieť aj so stravou, určite zmeňte jedálniček, pričom sa vyhýbajte surovej strave a korenistým jedlám. Skúste radšej istú dobu konzumovať len varené jedlá, ako sú napríklad zemiaky, mäso alebo ryža.
Ďalším krokom sú lieky. Čo sa týka tráviacich ťažkostí spôsobených baktériami, vo všeobecnosti platí, že hoci môžu pomôcť aj lieky zakúpené u nás, lieky v daných krajinách sú prispôsobené na bežne sa vyskytujúce baktérie, a tak môžu byť účinnejšie. V každom prípade môžete siahnuť aj po liekoch, ktoré si prinesiete z domu. Na hnačku môžu pomôcť lieky s obsahom diosmektitu alebo čierne uhlie (tie však fungujú ako črevné adsorbenciá, a preto je potrebné ich s inými liekmi užívať s časovým odstupom aspoň 2 hodiny), prípadne komplex tanínu a želatíny. Nápomocou sú aj probiotiká, a to predovšetkým kmeň Saccharomyces boulardii.
Kedy k lekárovi?
Dôležité je spomenúť, že v prípade, ak sa okrem hnačky u vás vyskytnú aj iné komplikácie, ako je prítomnosť krvi v stolici, jej nezvyčajné zafarbenie, horúčka alebo príznaky dehydratácie, vyhľadajte čo najskôr lekára.
Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.