Prvý júnový deň je už tradične venovaný deťom. Medzinárodný deň detí sa na Slovensku oslavuje už od roku 19521 a jeho cieľom je zvýšiť povedomie o právach a potrebách detí na celom svete. Oslávte ho preto so svojimi ratolesťami, užite si spoločne strávený čas a urobte im radosť niektorým z nasledujúcich produktov. Či už máte bábätko, škôlkara alebo školáka.
- Potreby na prebaľovanie pre najmenších
- Detská strava
- Detské náplasti
- Elektrické zubné kefky pre deti
- Vitamíny a výživové doplnky pre deti
Potreby na prebaľovanie pre najmenších
Aby bolo vaše dieťatko spokojné, je potrebné ho pravidelne prebaľovať a tým udržiavať jeho pokožku čistú a suchú. Plienky sú preto neoddeliteľnou súčasťou starostlivosti o našich najmenších. Vyskúšajte napríklad ekologické plienky, šetrné k prírode a zároveň aj k citlivej detskej pokožke, ktorú chránia pred podráždením. Okrem plienok sa vám zídu aj ochranné krémy na zadoček, ktoré pomáhajú predchádzať zapareninám, čím udržiavajú pokožku dieťatka zdravú a hebkú.
Zapareniny (plienková dermatitída) sa u detí najčastejšie vyskytujú v oblasti pod plienkou, kde je pokožka vystavená dlhodobému kontaktu s močom a stolicou. Prejavujú sa začervenaním, citlivosťou na dotyk a bolestivosťou. Ako im predchádzať? Základom je dôsledná hygiena a pravidelné vymieňanie mokrých alebo znečistených plienok. Dôležitý je tiež správny výber plienky, čo sa týka veľkosti a materiálu. Nechajte pokožku dieťatka v plienkovej oblasti "dýchať" – niekoľkokrát denne ho nechajte bez plienky. Po každom prebaľovaní naneste na zadoček ochranný krém, ktorý vytvára ochrannú vrstvu a zabraňuje kontaktu dráždivých látok v moči a stolici s pokožkou.
Detská strava
Vyvážená strava a správne stravovacie návyky sú zásadné pre zdravý rast a vývoj detí. Dbajte preto na starostlivý výber a zloženie detských mliek, ako aj ďalšej doplnkovej výživy, ako sú detské kaše, príkrmy, sladké a slané snacky (chrumky, cereálie, sušienky). Tieto produkty sú navrhnuté tak, aby výživovo vyhovovali potrebám detí rôzneho veku a podporovali ich optimálny vývoj.
Dojčenské mlieka
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča plné dojčenie dieťatka počas jeho prvých šiestich mesiacov života. Po tomto období sa odporúča začať so zavádzaním prvých príkrmov a zároveň pokračovať v dojčení dieťaťa minimálne do jeho dvoch rokov, alebo dlhšie, a to podľa potrieb dieťaťa a jeho matky. Ak však dojčenie z akýchkoľvek dôvodov nie je možné alebo dostačujúce, vyberte pre svoje dieťatko po porade s detským lekárom vhodné dojčenské mlieko.
Detské príkrmy
Detské príkrmy sú dôležitou súčasťou výživy malých detí. Okrem toho, že im poskytujú potrebné živiny, sú tiež skvelou príležitosťou na zavedenie nových chutí a potravín do stravy dieťaťa, čim prispievajú k rozmanitosti jeho jedálnička. Ideálne je pripravovať príkrmy doma, z čerstvých surovín. V niektorých situáciách však oceníte aj hotové detské príkrmy, šetrne vyrobené tak, aby sa zachovala čerstvosť použitých ingrediencií.
Zeleninové a mäsovo-zeleninové príkrmy
Pri zavádzaní tuhej stravy sa odporúča začať zeleninovými príkrmami, neskôr kombináciou zeleniny a mäsa. Príkrmy vyberajte podľa veku dieťatka – kým príkrmy určené najmenším detičkám majú hladkú konzistenciu, príkrmy určené starším deťom môžu obsahovať aj menšie nepomixované kúsky jedla, aby sa ich dieťa naučilo postupne jesť.
Ovocné príkrmy
Poznáte ovocné príkrmy vo forme tzv. kapsičiek? Je to praktická a pohodlná forma podávania ovocia v prípadoch, keď ste mimo domu (počas prechádzok, cestovania či na dovolenkách).
Detské chrumky
Detské chrumky sú obľúbeným rýchlym snackom, ktorý môžete svojmu dieťaťu ponúknuť kedykoľvek počas dňa. Majú pre deti atraktívny dizajn a sú navrhnuté tak, aby svojou veľkosťou a tvarom sedeli do malých detských ručičiek, čím podporujú rozvoj ich jemnej motoriky a samostatnosť pri jedení.
Detské náplasti
Deti sú veľmi aktívne a často sa stane, že sa pri hre či objavovaní sveta porania. V domácej či dovolenkovej lekárničke by ste preto mali mať aspoň základné vybavenie, ku ktorému patrí dezinfekcia a rôzne typy náplastí. Detské náplasti sú materiálovo prispôsobené citlivej detskej pokožke a vďaka farebným a veselým motívom deti zaujmú a ošetrenie rán sa tak pre ne stane menej bolestivým.
Pravidelné cvičenie zlepšuje koncentráciu a pamäť u detí. Fyzická aktivita stimuluje mozog, zvyšuje prietok krvi a podporuje tvorbu nových nervových spojení, čo vedie k lepšej schopnosti sústrediť sa a pamätať si informácie. Krátke prestávky na pohyb môžu zlepšiť výkonnosť detí a pomôcť im udržať pozornosť. Preto je vhodné deťom počas učenia dopriať pauzy, napríklad na krátky tanec či hru s loptou.
Elektrické zubné kefky pre deti
Naučiť deti správnym návykom ústnej hygieny je kľúčové pre ich budúce zdravie. Detské elektrické zubné kefky sú navrhnuté tak, aby boli pri čistení zubov nielen efektívne, ale aj zábavné. Veselé motívy, napr. obľúbených rozprávkových postáv, a jemné štetinky motivujú deti k pravidelnému a dôkladnému čisteniu zubov.
Odborníci odporúčajú, aby rodičia dočisťovali svojim deťom zuby až do ich 12 rokov. Deti do približne tohto veku totiž nemajú dostatočne vyvinutú motoriku a zručnosti na dôkladné vyčistenie zubov, takže pomoc vás, rodičov, je veľmi dôležitá. Pravidelne kontrolujte a dočisťujte zuby svojich detí, aby sa predišlo vzniku zubného kazu, prípadne iných problémov so zubami.
Vitamíny a výživové doplnky pre deti
Ako už bolo spomenuté, pre zdravý rast a vývoj detí je dôležitá predovšetkým pestrá a vyvážená strava s obsahom všetkých dôležitých živín (tuky, cukry, bielkoviny, vitamíny, minerály a stopové prvky). Avšak, v niektorých situáciách – nástup detí do školy či škôlky, jesenné a zimné obdobie, ktoré je charakteristické zvýšeným výskytom respiračných infekcií (infekcií dýchacích ciest), rýchly rast či profesionálne športovanie – je vhodné siahnuť aj po vitamínoch a výživových doplnkoch pre deti.
U detí vo veku 1 až 5 rokov sa za fyziologickú (prirodzenú) chorobnosť považuje 6 až 8 infekcií dýchacích ciest s ľahkým priebehom ročne. Je to dané hlavne nezrelosťou ich imunitného systému. Tento stav má vzhľadom na dozrievanie imunitného systému tendenciu zlepšovať sa – u školákov vo veku 6 až 12 rokov sú to 2 až 4 infekcie ročne.
(Okrem počtu ochorení je však na posúdenie fyziologickej chorobnosti dôležitý aj priebeh infekcií, ich trvanie, odpoveď na liečbu, pôvodca a vznik komplikácií).
Ktoré výživové doplnky pre deti zvoliť? Vitamíny C a D sú potrebné na posilnenie imunitného systému, vitamín C tiež prispieva k znižovaniu únavy a vyčerpania a zvyšuje vstrebávanie železa a vitamín D prispieva k udržaniu zdravých kostí a zubov. Vitamíny skupiny B podporujú zdravie nervovej sústavy, metabolizmus, energiu a imunitný systém. Probiotiká podporujú zdravú črevnú mikroflóru a prírodné látky, ako betaglukán či kolostrum, sú obzvlášť vhodné na podporu imunity počas obdobia zvýšeného výskytu respiračných ochorení.
Dôležité upozornenie: Dojčenie je najprirodzenejším spôsobom výživy dojčaťa a malo by sa v ňom pokračovať čo najdlhšie, ako je možné. Materské mlieko svojím zložením poskytuje vášmu dieťaťu všetko potrebné. Dojčenie buduje citový vzťah medzi matkou a dojčaťom. Dojčenská mliečna výživa by mala byť podávaná na základe odporúčania lekára alebo osoby kvalifikovanej v oblasti výživy, farmácie alebo starostlivosti o matku a dieťa. Účelom náhradného dojčenského mlieka je zastúpiť materské mlieko v prípade, keď sa matka rozhodne prestať dojčiť alebo z určitých dôvodov dojčenie nie je možné. Pred prípravou a podávaním dojčenského mlieka si pozorne prečítajte všetky dôležité informácie a dodržiavajte návod na prípravu uvedený na obale produktu. Nedostatočný alebo nesprávny postup môže ohroziť zdravie a život vášho dojčaťa.
Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.
Zdroje:
1. https://sk.wikipedia.org/wiki/Medzinárodný_deň_detí