Trápi vás seborea vo vlasoch? Pokožka pri seboroickej dermatitíde je podráždená a svrbí. Preto by ste mali používať kvalitné šampóny, ktoré ju nedráždia a zmierňujú prejavy tohto ochorenia. Na trhu je množstvo prípravkov, ktorý je ale ten najlepší pre vás? Čítajte ďalej a zistite, aký šampón si vybrať.
- Ako sa prejavuje seborea vo vlasoch?
- Ako si vybrať šampón na seboreu?
- Tip na šampóny
- Ako používať šampóny na seboreu?
Ako sa prejavuje seborea vo vlasoch?
Seborea (seboroická dermatitída) je zápalové ochorenie kože vyskytujúce sa na miestach so zvýšenou produkciou kožného mazu (najčastejšie na tvári a trupe a vo vlasovej oblasti).
Medzi jej hlavné prejavy vo vlasoch patrí:
- tvorba mastných šupín, resp. lupín až nánosov lupín, ktoré sa spájajú do plakov, pevne lipnú na pokožke hlavy, dajú sa len ťažko odstrániť,
- začervenaná svrbiaca vlasová pokožka.
Ak trpíte seboreou, môžu sa u vás striedať dve obdobia, a to obdobie pokoja a obdobie tzv. vzplanutia, kedy sa stav zhoršuje. Môže tak nastať vplyvom rôznych spúšťačov. Medzi najčastejšie patria: hormonálne výkyvy, oslabenie imunity a stres, chronická únava a vyčerpanie, nevhodná strava (sladké, mastné a pikantné jedlá), konzumácia alkoholu či fajčenie. Seborea má horší priebeh v jeseni a v zime. Neprospieva jej ani nadmerné potenie či nesprávne zvolená kozmetika s obsahom agresívnych zložiek.
Ako si vybrať šampón na seboreu?
Šampón na seboreu si nevyberajte podľa pestrého obalu či vône, ale podľa obsiahnutých účinných látok. Tie:
- pôsobia proti kvasinkám, ktoré sa na vzniku seborey podieľajú (antimykotický účinok),
- zmäkčujú a odstraňujú hrubé šupiny (keratolytický účinok),
- znižujú tvorbu kožného mazu,
- upokojujú svrbenie a podráždenie.
Mal byť tiež šetrný k pokožke hlavy.
Aké účinné látky obsahujú šampóny na seboreu?
- Urea (močovina)
- Zinok
- Kyselina salicylová
- Kyselina mliečna
- Konopný proteín
- Síra
- Ichtamol
- Octopirox (piroktón olamín), ketokonazol a iné
Tip na šampóny
V názve mnohých šampónov vhodných na seboroickú dermatitídu nájdete označenie "DS". Tieto šampóny sú vhodné aj na liečbu závažných foriem lupín. Ich účinok je, samozrejme, u každého individuálny. Preto, ak máte pocit, že vybraný šampón u vás neúčinkuje alebo po čase nezaberá, je potrebné vyskúšať iný.
- Liečivý šampón s obsahom antimykotika ketokonazol, ktorý pôsobí priamo proti kvasinkám. Účinkuje proti svrbeniu a odlupovaniu kože, účinok bol klinicky dokázaný. Dá sa použiť aj na prejavy seborey na tele, na liečbu závažnej formy lupín a ochorenia pityriasis versicolor (malé tmavé alebo svetlé nepravidelné škvrny na trupe).
Ducray Kélual DS Šampón pri závažných stavoch lupín a seboroickej dermatitíde
- Vhodný na závažné stavy mastných lupín a seboroickú dermatitídu. Poskytuje rýchlu a dlhodobú úľavu – upokojuje svrbenie už od prvého použitia. Zmierňuje začervenanie a odstraňuje lupiny.
Bioderma Nodé DS Šampón proti lupinám
- Upokojujúci šampón vhodný na závažnejšie a pretrvávajúce problémy s lupinami spojené so svrbením vlasovej pokožky, zabraňuje ich opakovaniu.
La Roche-Posay Kerium DS intenzívny šampón proti lupinám
- Upokojujúci čistiaci gélový šampón, ktorý rýchlo odstraňuje pretrvávajúce lupiny a zároveň zabraňuje ich opätovnému výskytu, zmierňuje intenzívne svrbenie pokožky hlavy.
Mediket Ictamo Šampón na závažné problémy s pokožkou hlavy
- Vhodný na riešenie závažných problémov s pokožkou hlavy, ako sú mastné lupiny a ich opakovaný návrat, nadmerná tvorba kožného mazu, seborea, ranky a chrasty, svrbenie. Obsahuje biely ichtamol a octopirox.
Šampóny s konopným olejom
- Konopný olej obsahuje nenasýtené mastné kyseliny, minerály, fytosterol a iné látky. Má protizápalové a antibakteriálne účinky, upokojuje svrbiacu a začervenanú pokožku, zmierňuje ošupovanie kože.
- Dostupné aj vlasové sérum s konopným extraktom, ktoré sa po aplikácii na pokožku neoplachuje.
Ako používať šampóny na seboreu?
- Vo všeobecnosti sa šampóny na seboreu používajú v akútnej fáze (zhoršenie stavu) 2 až 3-krát do týždňa po dobu 2 až 4 týždňov (záleží od výrobcu a obsahu účinnej látky).
- V udržiavacej fáze stačí šampón použiť 1 až 2-krát do týždňa na striedačku s jemnými šampónmi.
- Šampón sa môže použiť aj na bradu alebo fúzy.
Postup pri používaní
- Šampón jemne vmasírujte do vlasovej pokožky, napeňte a nechajte pôsobiť cca 3 až 5 minút (tiež záleží od výrobcu a obsahu účinnej látky).
- Poriadne opláchnite a vymyte z vlasov.
- (Niektoré šampóny sa majú aplikovať na dvakrát – prvýkrát sa nanesie, vmasíruje a opláchne a až po druhej aplikácii sa nechá pôsobiť stanovený čas.)
- Vyhnite sa používaniu príliš horúcej vody.
- Po opláchnutí použite na vysušenie vlasovej pokožky fén – nikdy nechoďte spať s mokrými vlasmi (vlhké prostredie je pre množenie kvasiniek ideálne).
- Dávajte si tiež pozor na nosenie príliš hrubých čiapok počas jesene a zimy, ktoré môžu prispievať k zvýšenému poteniu a premnoženiu kvasiniek.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku, zdravotníckej pomôcky alebo kozmetického produktu si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na použitie.