Starostlivosť o dojča prináša mnoho radostí, ale aj výziev. Každé dieťa je jedinečné a môže sa stretávať s rôznymi ťažkosťami počas prvých mesiacov života. Tento článok sa zameriava na najbežnejšie problémy, s ktorými sa dojčatá stretávajú. Pokryjeme témy, ako kolika, prerezávanie zúbkov, bežné prechladnutia, kožné problémy, zápcha či podpora pri očkovaní.
- Novorodenecká žltačka
- Tráviace problémy u dojčiat: kolika a zápcha
- Prerezávanie zubov
- Nádcha a prechladnutie
- Očkovanie
Pri každej téme nájdete popis príznakov a praktické rady, ako tieto situácie zvládnuť. Cieľom je poskytnúť vám užitočné informácie, ktoré vám pomôžu lepšie porozumieť potrebám vášho dieťaťa a efektívne riešiť bežné ťažkosti. Homeopatia môže byť dôležitou súčasťou vašej starostlivosti o bábätko. Výhodou homeopatických liekov je ich šetrnosť a účinnosť. Možno ich podávať aj novorodencom. Pomáhajú riešiť problémy, na ktoré sa len ťažko hľadá dostatočne jemná odpoveď inými druhmi liekov.
Pamätajte, že hoci sú tieto rady všeobecné, každé dieťa je iné. Pri akýchkoľvek pochybnostiach alebo pretrvávajúcich problémoch vždy konzultujte stav s pediatrom.
Novorodenecká žltačka
Novorodenecká žltačka je bežný stav, ktorý sa vyskytuje u mnohých novorodencov v prvých dňoch po narodení. Prejavuje sa žltým sfarbením kože a očných bielkov, spôsobeným zvýšenou hladinou bilirubínu v krvi. Najčastejšie sa objavuje medzi 2. a 4. dňom života a zvyčajne ustúpi do 1 - 2 týždňov. Mierna žltačka väčšinou nevyžaduje liečbu, ale je dôležité ju sledovať. Kľúčové je zabezpečiť dostatočné dojčenie alebo kŕmenie, aby sa podporilo vylučovanie bilirubínu. V prípade výraznejšej žltačky môže lekár odporučiť fototerapiu. Ak spozorujete žlté sfarbenie u vášho novorodenca, vždy konzultujte s pediatrom pre správne posúdenie a prípadnú liečbu.
- China 9CH: pomáha odbúrať zvýšené hodnoty bilirubínu.
- Lycopodium clavatum 9CH: novorodenecká žltačka aj po fototerapii, častá u chlapcov.
- Phosphorus 9CH: podávame pri zvýšených hodnotách pečeňových testov.
- Chelidonium majus 9CH: má špecifický účinok na pečeň. Podávame u podráždených detí so žltačkou a chladnými končekmi prstov.
Dávkovanie: 5 granúl z vybraných homeopatických liekov rozpustiť v 50 ml vody a podať 1 kávovú lyžičku pred každým kŕmením. Každý deň sa odporúča pripraviť nový roztok podľa popísaného postupu.
Tráviace problémy u dojčiat: kolika a zápcha
Kolika je častým problémom u dojčiat, typicky sa vyskytuje u detí vo veku 2 týždne až 4 mesiace. Prejavuje sa dlhotrvajúcim, intenzívnym plačom, často vo večerných hodinách. Dieťa môže mať nafúknuté bruško, priťahovať nožičky k bruchu a byť celkovo nepokojné. Na zmiernenie koliky skúste jemne masírovať bruško dieťaťa v smere hodinových ručičiek, použite hrejivé obklady, alebo ho držte v polohe "lietadielka" (na brušku na vašom predlaktí). Pomôcť môže aj biely šum alebo jemné hojdanie.
Zápcha sa môže prejaviť menej častým vyprázdňovaním, tvrdou stolicou alebo bolesťou pri vyprázdňovaní. Je bežná najmä pri prechode na tuhú stravu. Zabezpečte dostatočný príjem tekutín. Ak je už dieťa na príkrmoch, zvýšte príjem vlákniny (ovocie, zelenina, celozrnné potraviny). Jemná masáž bruška alebo cvičenie nožičkami v polohe "bicyklovanie" môžu pomôcť. Pri pretrvávajúcich problémoch sa poraďte s lekárom.
Pri tráviacich ťažkostiach môže mamička siahnuť po nasledovných homeopatických liekoch:
- Koliky u dojčiat a homeopatia
- Colocynthis 9CH, Cuprum metallicum 9CH a Nux vomica 9CH: 10 granúl z každého rozpustiť v 50 ml vody a podať 1 kávovú lyžičku pred každým kŕmením. Každý deň sa odporúča pripraviť nový roztok podľa popísaného postupu
- Zelená hnačkovitá stolica
- Magnesia carbonica 5CH: 10 granúl rozpustiť v 50 ml vody a podať 1 kávovú lyžičku pred každým kŕmením.
- Zápcha
- Magnesia muriatica 9CH: 10 granúl rozpustiť v 50 ml vody a podať 1 kávovú lyžičku pred každým kŕmením.
Prerezávanie zubov
Prvé zúbky sa zvyčajne začínajú prerezávať okolo 6. mesiaca, ale môže to byť aj skôr alebo neskôr. Príznaky zahŕňajú podráždenosť, zvýšenú slinotvorbu, červené líčka, opuchnuté ďasná a tendenciu dávať si veci do úst. Na úľavu skúste dieťaťu poskytnúť chladené hryzátko, jemne masírujte ďasná čistým prstom, alebo ponúknite tvrdšie jedlo na žuvanie (ak už je na tuhej strave). Utešujúce objatie a rozptýlenie pozornosti tiež často pomáhajú.
Pozor na časté používanie gélu na ďasná, ktorý môže mať nežiaduce účinky alebo vyvolať alergickú reakciu. Skúste pre svoje bábätko zvoliť homeopatiu. Homeopatické lieky možno rozpustiť v malom množstve balenej dojčenskej vody. Do 0,5 dcl môžete rozpustiť tri homeopatické lieky vhodné pri prejavoch zúbkovania:
- Chamomilla vulgaris 15CH, Belladonna 9CH a Phytolacca decandra 9CH: 5 granúl z každého. Po lyžičkách podávať vzniknutý roztok bábätku 3 až 4-krát denne. Každý deň sa odporúča pripraviť nový roztok podľa popísaného postupu.
Na zmiernenie ťažkostí s prerezávaním zúbkov je dostupný aj viaczložkový homeopatický liek Camilia® vo forme perorálneho roztoku v praktických jednodávkových obaloch.
Nádcha a prechladnutie
Príznaky zahŕňajú upchatý alebo tečúci nos, kašeľ, kýchanie, mierne zvýšenú teplotu a celkovú podráždenosť. Dbajte na dostatočný príjem tekutín a oddych. Na uvoľnenie upchatého nosa použite fyziologický roztok a odsávačku. Zvlhčovač vzduchu v miestnosti môže pomôcť zmierniť príznaky. Siahnuť môžete po viaczložkovom homeopatickom lieku Coryzalia®, ktorý sa rozdrvený tiež rozpúšťa v malom množstve vody podľa písomnej informácie pre používateľa. Pri vysokej horúčke alebo zhoršení stavu vždy kontaktujte lekára.
Očkovanie
S očkovaním sa bábätká stretávajú už v útlom veku. Väčšina detí zvládne očkovanie bez ťažkostí. Homeopatické lieky môžu byť použité v prevencii následkov po očkovaní alebo môžu pomôcť zmierniť reakcie na očkovanie. Thuya occidentalis 15CH je prvý homeopatický liek voľby v prevencii následkov po očkovaní. 5 granúl sa rozpúšťa v troške vody. Po lyžičkách podávajte vzniknutý roztok bábätku 2-krát denne deň pred očkovaním, v deň očkovania a deň po očkovaní. Každý deň sa odporúča pripraviť nový roztok podľa popísaného postupu.
V starostlivosti o novorodenca môžete siahnuť po homeopatických liekoch aj pri iných ťažkostiach, ako chudokrvnosť, problémy v období dojčenia, reflux, výtok z očí, poruchy spánku či obrátený režim spánku. Viac o vhodnej homeopatickej liečbe sa dočítate v brožúre Homeopatia pre ženy, mamičky a bábätká od MUDr. Danuše Sivekovej.
Pamätajte, že každé dieťa je jedinečné a môže reagovať na rôzne metódy odlišne. Pri akýchkoľvek pochybnostiach alebo vážnejších príznakoch vždy konzultujte stav s pediatrom.
China rubra 9CH, Lycopodium clavatum 9CH, Phosphorus 9CH, Chelidonium majus 9CH, Colocynthis 9CH, Cuprum metallicum 9CH a Nux vomica 9CH, Magnesia carbonica 5CH, Magnesia muriatica 5CH, Chamomilla 15CH, Belladonna 9CH a Phytolacca 9CH a Thuya occidentalis 15CH sú voľnopredajné homeopatické lieky bez schválených terapeutických indikácií na vnútorné použitie. Okrem uvedeného riedenia sa môžu použiť aj iné riedenia, no v takomto prípade je použitie veľmi individuálne a dávkovanie spadá do rúk odborníka – lekára alebo lekárnika. Zdroj: Materia medica homeopatica
Coryzalia® a Camilia® sú voľnopredajné homeopatické lieky. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa. O správnom použití sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom.