Vedeli ste, že hemoroidmi, alebo inak „zlatou žilou“, trpí takmer polovica populácie nad 50 rokov? Hemoroidy dokážu poriadne znepríjemniť každodenný život. Toto časté ochorenie je žilového pôvodu. Ak sa nelieči, má zhoršujúci sa priebeh. Pri diagnostike je najdôležitejšie lekárske vyšetrenie, pretože rovnaké prejavy sa môžu týkať viacerých (aj vážnych) ochorení. V článku vám poradíme, ako hemoroidy liečiť a ako im predchádzať.
- Čo sú hemoroidy a prečo vznikajú?
- Ako sa hemoroidy prejavujú?
- Aké sú možnosti liečby hemoroidov?
- Ako sa dá hemoroidom vyhnúť?
ČO SÚ HEMOROIDY A PREČO VZNIKAJÚ?
Hemoroidmi sa označujú chorobne rozšírené žily nachádzajúce sa v okolí konečníka, ktoré sa navyše môžu zapáliť, opuchnúť alebo krvácať. Podľa lokalizácie sa delia na vnútorné a vonkajšie, zriedkavá nie je ani kombinácia oboch typov.
Z hľadiska závažnosti sa rozlišujú štyri stupne hemoroidov. Kým prvý stupeň je spojený len s miernymi ťažkosťami, posledný, štvrtý stupeň, predstavuje pokročilé štádium spojené s nepríjemnými komplikáciami (trvalé vysunutie hemoroidov z konečníka, zápal, opuch, hnisanie, silné krvácanie, bolesť).
Príčiny, prečo hemoroidy vznikajú, sú rôzne. Za hlavný dôvod sa považuje vrodená porucha spojivového tkaniva a taktiež zvýšený tlak na žily konečníka.1
K ich vzniku prispievajú aj mnohé ďalšie faktory, z ktorých niektoré ovplyvniť nevieme (genetická predispozícia, vek nad 50 rokov, tehotenstvo), iné sú, takpovediac, v našich rukách a teda ich môžeme ovplyvniť. Často ide o kombináciu viacerých faktorov, spoločným menovateľom je však nesprávny životný štýl:
- nedostatok vlákniny v strave,
- nedostatočný príjem tekutín (chronická dehydratácia organizmu),
- sedavý spôsob života a málo pohybu,
- dlhé státie alebo, naopak, dlhé sedenie,
- zlozvyky týkajúce sa vyprázdňovania (zadržiavanie stolice, nadmerné tlačenie na stolicu, pridlhé vysedávanie na toalete),
- nedostatočná hygiena v análnej oblasti,
- obezita.
AKO SA HEMOROIDY PREJAVUJÚ?
Medzi najčastejšie prejavy hemoroidálneho ochorenia patrí:
- svrbenie a pálenie v oblasti konečníka,
- krvácanie (svetlá krv na toaletnom papieri),
- opuch,
- bolesť,
- problematické vyprázdňovanie,
- celkový diskomfort v análnej oblasti.
AKÉ SÚ MOŽNOSTI LIEČBY HEMOROIDOV?
Pre hemoroidy, rovnako ako aj pre iné žilové ochorenia, je charakteristické to, že prebiehajú dlhodobo a chronicky a majú tendenciu postupne sa zhoršovať. Dobrou správou je, že mnoho ľudí trápi len mierna forma hemoroidov, ktorá sa dá zvládnuť dodržiavaním určitých pravidiel (tzv. režimových opatrení), ktoré sú tiež kľúčové z hľadiska prevencie hemoroidálneho ochorenia.
K dispozícii sú štyri typy liečby hemoroidov:
- lokálna – sedacie kúpele, masti, krémy, gély a čapíky na hemoroidy,
- perorálna – pomocou tabliet – tzv. venotoník,
- ambulantná – minizákroky,
- chirurgická – v závažných štádiách hemoroidov.
Prečítajte si viac o liečbe hemoroidov.
Kde môžete hľadať pomoc, ak trpíte hemoroidmi?
V LEKÁRNI
Takmer 90% pacientov sa s týmto chúlostivým problémom obráti na lekáreň, kde vám môžu podľa závažnosti ochorenia odporučiť buď lokálnu liečbu (najčastejšie formou mastí alebo čapíkov – napríklad Emotralex™) alebo perorálnu liečbu (napríklad liekom Detralex®), prípadne aj kombináciu lokálnej a perorálnej liečby pre čo najrýchlejšiu úľavu od príznakov ochorenia.
U LEKÁRA
Hemoroidy prvého a druhého stupňa rieši praktický lekár alebo gastroenterológ. Tí vám môžu predpísať celkovú liečbu, ktorá je kombináciou lokálnej a perorálnej liečby.
Lokálna liečba (napríklad masťou alebo čapíkmi Emotralex™) rýchlo lieči príznaky spojené s hemoroidmi a ich komplikáciami (ekzémy, análne trhliny).
Na perorálnu liečbu sa používajú venotoniká (napríklad liek Detralex®), ktoré spevňujú cievnu stenu, zlepšujú pružnosť žíl a pôsobia protizápalovo. Ich užívanie sa odporúča aj v prípade tzv. hemoroidálneho ataku (akútne zhoršenie stavu hemoroidov) či ako prevencia zhoršenia stavu.
Ďalšími odborníkmi, ktorí sa zaoberajú hemoroidálnym ochorením, sú chirurg a proktológ.
Prečo EmotralexTM?
- Zdravotnícka pomôcka s obsahom aktívnej látky sukralfát, ktorá na sliznici konečníka vytvára ochrannú vrstvu
- Obohatený aj o extrakty z rumančeka (protizápalový účinok), nechtíka lekárskeho (urýchľujúci hojenie a antiseptický účinok) a listov hamamelu (sťahujúci účinok)
- Rýchlo hojí, regeneruje a upokojuje hemoroidy
- Vo forme rektálnej masti alebo rektálnych čapíkov
Prečo Detralex®?
- Liek s obsahom čistenej mikronizovanej flavonoidnej frakcie (MPFF)
- Mikronizácia znamená zmenšenie častíc, vďaka čomu sa zvýši ich vstrebateľnosť v tráviacom trakte, a to zabezpečuje vysokú účinnosť lieku
- Účinky:
- stabilizuje kapiláry,
- zvyšuje napätie žilovej steny,
- zlepšuje odolnosť ciev,
- lieči akútne príznaky hemoroidálneho ataku.
- Vo forme Detralex 500 mg tabliet alebo Detralex 1000 mg perorálnej suspenzie vo vrecku, ktorá je praktickým riešením počas cestovania, dovoleniek alebo v prípade, ak namiesto tabliet preferujete inú liekovú formu. Výhodou je tiež dávkovanie – namiesto 2 tabliet Detralexu 500 mg sa užíva 1 vrecko 1000 mg vo forme perorálnej suspenzie.
Pre rýchle hojenie, regeneráciu a upokojenie rektálnej sliznice použite popri systémovej liečbe liekom Detralex® aj liečbu masťou Emotralex™ alebo čapíkmi Emotralex™.
AKO SA DÁ HEMOROIDOM VYHNÚŤ?
Aby ste sa hemoroidom vyhli, existuje niekoľko pravidiel, ktoré sa odporúča dodržiavať. Tie sú nielen vhodnou prevenciou vzniku hemoroidov, ale zároveň aj neoddeliteľnou súčasťou ich liečby.
- Upravte jedálniček, aby ste nemali problém s tvrdou stolicou a zápchou (konzumujte stravu bohatú na vlákninu a prijímajte dostatočné množstvo tekutín).
- Dodržiavajte dôkladnú hygienu v análnej oblasti.
- Snažte sa o pravidelné vyprázdňovanie každý deň (najlepšie ráno po vypití pohára vody).
- Netrávte na toalete príliš dlhý čas.
- Noste vhodný, nie príliš tesný odev (spodná bielizeň, nohavice, sukne).
- Vyvarujte sa dvíhaniu ťažkých predmetov.
- Vyhýbajte sa dlhšiemu pobytu v horúcom prostredí (sauny, opaľovanie), pretože vplyvom tepla dochádza k rozširovaniu ciev, čo zhoršuje priebeh ochorenia.
- Športujte a hýbte sa (nevhodná je však cyklistika, kulturistika a silové športy).
- Udržiavajte si primeranú hmotnosť.
- V prípade ťažkostí sa neváhajte obrátiť na lekára.
Prečítajte si viac o prevencii hemoroidov.
DETRALEX® 60x500 mg filmom obalené tablety a Detralex® 30x1000 mg perorálna suspenzia vo vrecku sú lieky na perorálne použitie. Pred užitím lieku si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom. Užívajte s jedlom.
Emotralex™ je zdravotnícka pomôcka. Pred použitím si prečítajte návod na použitie.
1. https://detralex.sk/hemoroidy/