Späť na Produkty

Trápia vás unavené a bolestivé oči? Zistite, čo im môže pomôcť

7 min.
Trápia vás unavené a bolestivé oči? Zistite, čo im môže pomôcť

Dnešná doba je plná displejov, monitorov a obrazoviek, na ktorých je či už práca, alebo zábava dostupná 24 hodín, 7 dní v týždni. To vysiľuje naše oči a vytvára tie „najlepšie“ podmienky pre rozvoj ich nadmernej únavy či bolesti. Avšak, mnohí si niekedy nemôžu vybrať – počítač je často ich pracovným nástrojom, a preto nie je tak jednoduché „odlepiť sa od obrazovky“ a prestať oči namáhať. Ale aké sú vlastne príznaky unavených očí a ako sa im vyhnúť?

  1. Aké sú príznaky unavených očí?
  2. Prečo sa oči unavia?
  3. Čo pomáha na unavené a bolestivé oči?
  4. Doplnky pre unavené a bolestivé oči
  5. Kedy vyhľadať lekára?

Aké sú príznaky unavených očí?

Unavené a namáhané oči sú veľmi často citlivé a bolestivé, pričom môžete pociťovať aj rezanie v očiach, či mať dojem, že vám niekto do očí nasypal piesok. Bolesti sú najčastejšie lokalizované okolo očí alebo ich môžete pociťovať „za“ očami.

Okrem toho však môžete zároveň pociťovať aj bolesti hlavy, suchosť očí, alebo, naopak, môžete pozorovať nadmerné slzenie. Často sa pridruží aj zvýšená citlivosť na svetlo a problémy s videním – najčastejšie ide o rozmazané či dvojité videnie. Zároveň môžete mať aj problémy so sústredením alebo pociťovať bolesti krku a/alebo ramien či dokonca závraty. Samozrejme, príznaky a ich intenzita sa môžu líšiť u každého človeka.

Tou lepšou správou v tomto prípade je, že bolesti hlavy spojené s únavou očí majú miernejší priebeh v porovnaní s inými bolesťami hlavy.

Odborným názvom sa stav unavených očí a jeho pridružené symptómy označuje ako astenopia.

Prečo sa oči unavia?

Ale prečo oči namáha a unavuje práve sledovanie monitorov, hoci náš zrak využívame aj inak počas dňa? Naše oči unavuje dlhodobé „sústredenie sa“ na jednu vec. Svaly v očiach sa namáhajú oveľa viac pri zaostrovaní, ak sa po dlhšiu dobu pozeráte na obrazovky či objekty, ktoré sa nachádzajú v blízkosti vašich očí. Postupom času sa tieto svaly unavia, čo vedie k bolestiam.

  • Dlhodobé hľadenie na digitálne obrazovky – dlhodobé používanie elektronických obrazoviek je najčastejšou príčinou unavených očí. Tieto bolesti sa niekedy označujú aj ako „digitálna únava očí/zraku“ či „syndróm počítačového videnia“. K digitálnej únave zraku prespievajú aj nadmerné odlesky či odrazy na obrazovke, príliš nízky kontrast medzi textom a pozadím obrazovky či ich umiestnenie v nesprávnej vzdialenosti. Pri pozeraní na obrazovku sa zároveň aj znižuje frekvencia žmurkania – čo spôsobuje suchosť očí. Digitálna únava očí sa zvyčajne začne prejavovať, ak bez prestávky hľadíte na obrazovku viac ako 2 hodiny.
  • Dlhodobé sústredenie na jednu činnosť – dlhodobé sústredenie na jednu činnosť môže rovnako unavovať naše oči. Najčastejšie bolesti môžete pociťovať napríklad pri dlhodobom šoférovaní, čítaní knihy či pri šití alebo kreslení, rovnako ako aj pri iných manuálnych prácach, kde sa musíte dlho sústrediť na jeden bod.
  • Potreba dioptrií – ak trpíte krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou, máte tzv. „nekorigovaný“ zrak, kedy sa svaly oka namáhajú viac, aby ste videli jasný obraz. Tieto problémy sa dajú odstrániť nosením správnych dioptrií. Avšak, s postupom času sa môžu vaše dioptrie meniť. Preto, ak aj pri nosení dioptrií pociťujete bolestivé a unavené oči, je načase navštíviť očného lekára.
  • Zhoršená viditeľnosť – aj za zhoršených podmienok viditeľnosti, ako je napríklad príliš ostré svetlo, či, naopak, šero či hmla, sa oči musia namáhať oveľa viac, aby dokázali zaostriť na predmety.
  • Príliš suché prostredie – rýchlejšiu únavu očí môže spôsobovať aj suchý pohybujúci sa vzduch, napríklad z klimatizácie či ventilátora.

Čo pomáha na unavené a bolestivé oči?

  • Najjednoduchším a najlepším spôsobom je odpočinok, ktorý doprajte svojim očiam. Ideálne je nechať oči oddychovať niekoľko hodín aj počas dňa – obmedzením používania elektroniky – nielen v noci. Ak už pociťujete bolesti, zatvorte oči na pár minút, čím im uľavíte. V prípade, ak pociťujete aj bolesti hlavy, môžete užiť lieky proti bolesti.
  • Zamerajte sa na zvýšené žmurkanie počas používania obrazoviek. Ak aj napriek tomu máte pocit suchých očí, používajte umelé slzy.
  • Vyhnite sa práci na počítači večer – ak už musíte používať počítač aj v nočných hodinách, ideálne je, aby ste používali okuliare blokujúce modré svetlo. Jas vyžarujúci z obrazovky by mal byť rovnako intenzívny ako svetlo v miestnosti.
  • Rovnako dôležité je aj osvetlenie počas dňa. Ak je obrazovka príliš jasná v porovnaní s osvetlením miestnosti, vaše oči sa opäť namáhajú oveľa viac. Obrazovku počítača umiestnite do vzdialenosti aspoň 60 cm od očí a mierne pod úroveň zraku – čo zaručí, aby ste sa nepozerali smerom nahor. Ideálne tak, aby horný okraj obrazovky bol približne na úrovni očí alebo mierne pod ňou. Pri pohľade na stred obrazovky by ste mali mať oči mierne sklonené smerom nadol, približne v uhle 15 - 20 stupňov. Toto pomáha znižovať napätie na krku a ramenách.
  • Pri používaní obrazoviek doprajte svojim očiam „odpočinok“ každých 20 minút, pričom sa aspoň na 20 sekúnd zahľaďte na predmet, ktorý je od vás vzdialený aspoň 5 až 6 metrov.
  • Ak vám boli predpísané dioptrie, noste ich pravidelne a na určené aktivity. Ak čítate alebo robíte ručné práce – napríklad šitie, vyšívanie, pletenie či iné, používajte dostatočné množstvo svetla, ktoré znižuje únavu očí. Ideálne je, ak umiestnite zdroj svetla za seba a mali by ste ho namieriť na úlohu, ktorú vykonávate. Svetlo by vám nemalo svietiť priamo do očí, preto, ak lampu, ktorú používate, máte pred sebou, je ideálne, aby mala tienidlo.
  • Ak pozeráte televíziu, používajte jemnejšie a tlmené svetlo.

Opuchnuté oči

  • Unavené a bolestivé oči sú často sprevádzané aj opuchmi v okolí očí, ktoré môžu pretrvávať dlhšie a niekedy nie je jednoduché sa ich zbaviť. Pár domácich trikov vám však môže napomôcť aj pri tomto probléme.
  • Kofeín v čiernom čaji alebo zelenom čaji napomáha pri znižovaní opuchov. Čajové vrecúška vložte do vriacej vody na 2 až 4 minúty, následne z nich vyžmýkajte prebytočnú vodu a vložte na 10 minút do chladničky. Po vybratí z chladničky si ich priložte na zatvorené viečka a nechajte pôsobiť približne 15 minút.
  • Úľavu od opuchnutých očí dokážu priniesť aj „staré známe“ uhorkové plátky. Prípadne si môžete vyskúšať priložiť na viečka vychladené lyžice.
  • Opuchnutým očiam môžete dopriať masáž – jemným poklepávaním brušiek prstov v okolí očí. Účinok môžete podporiť aj použitím krému na opuchnuté oči.

Doplnky pre unavené a bolestivé oči

Náš zrak a oči musíme používať každý deň, pričom je to jeden z najdôležitejších zmyslov. Mnohí z nás sa starajú o svoje telo, doprajú mu pravidelný pohyb, zdravú stravu či výživové doplnky, aby ostalo zdravé čo najdlhšie. Čo sa však týka očí, často na ne zabúdame, a to je veľká škoda.

Ak chceme, aby nám zrak slúžil čo najkvalitnejšie a najdlhšie, mali by sme mu dopriať látky, ako je luteín či zeoxantín – ide o rastlinné farbivá (karotenoidy), ktoré sú dôležité pre oči. Luteín a zeaxantín sú silné antioxidanty, ktoré chránia oči pred pôsobením voľných radikálov, ktoré poškodzujú bunkové štruktúry, vrátane bunkovej DNA. Rovnako chránia oči pred škodlivým modrým svetlom, znižujú riziko makulárnej degenerácie a zároveň aj podporujú ostré a kvalitné videnie.

Netreba zabúdať ani na vitamín E a vitamín C, ktoré majú antioxidačné pôsobenie a chránia oči pred pôsobením voľných radikálov. Dôležité sú aj rôzne prvky, napr. meď, zinok či selén.

Všetky tieto spomínané látky nájdeme aj v prípravku TOTO Na oči premium, kde zdrojom luteínu a zeaxantínu sú čisto prírodné extrakty z kvetu nechtíka aztéckeho a z plodu čílskej višne.

Na sklade >10ks
Môžete mať 2.1.2025
19,19 €

Kedy vyhľadať lekára?

Väčšina príznakov unavených očí nesignalizuje závažné problémy a gro bolestí odznie spolu s časom na oddych, ktorý doprajete svojim očiam. Lekára by ste však mali vyhľadať, ak u vás dlhodobo pretrvávajú bolesti hlavy, prípade sú sprevádzané náhlymi zmenami videnia, nevoľnosťami, závratmi či vracaním, prípadne silnou bolesťou očí.

Pravidelné očné prehliadky by ste mali absolvovať, ak máte viac ako 40 rokov. Očné prehliadky dokážu zachytiť včasné príznaky akýchkoľvek porúch očí. Pravidelných očných prehliadok by sa mali zúčastňovať aj ľudia trpiaci diabetom (cukrovkou) či vysokým krvným tlakom. Pretože tieto ochorenia majú vplyv aj na zrak.

Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/make-eyes-look-more-awake

https://www.healthline.com/health/asthenopia#overview

https://www.healthline.com/health/eye-strain-headache

Zinok a selén, máte ich dostatok? Kto ich potrebuje najviac a aké sú ich účinky?
Mohlo by vás zaujímať
Zinok a selén, máte ich dostatok? Kto ich potrebuje najviac a aké sú ich účinky?
Aké sú prejavy novorodeneckej žltačky? Ako dlho trvá a aké sú jej následky?
Aké sú prejavy novorodeneckej žltačky? Ako dlho trvá a aké sú jej následky?
Vedeli ste, že približne u 60 % donosených detí a 80 % predčasne narodených detí sa počas prvého týždňa života rozvinie klinická žltačka? Novorodenecká žltačka je najčastejšou poruchou v prvých 2 týždňoch života novorodenca a častou príčinou hospitalizácie po narodení. Prejavuje sa zožltnutím kože a očných bielok. Ako sa lieči novorodenecká žltačka a aké môže mať následky? Viac sa dozviete…
8 min.
Čítať viac
Spaľovače tuku – rýchlejšia cesta k vysnívanej postave?
Spaľovače tuku – rýchlejšia cesta k vysnívanej postave?
V dnešnej rýchlej dobe akosi všetci hľadáme „skratky“, ako sa dostať k cieľu. Veľakrát to platí aj v prípade nášho vzhľadu. Určite mnohí z vás už neraz siahli po „zázračnej“ tabletke, ktorá vás zbaví prebytočných kíl. Blíži sa obdobie Vianoc a Silvestra, kedy trošku viac jeme rôzne dobroty, ale aj konzumujeme alkohol, čo sa môže podpísať na našej váhe. Zároveň nejeden z nás si dá aj tento rok…
4 min.
Čítať viac