Leto a dovolenková sezóna sú v plnom prúde a mnoho z vás sa zamýšľa, či a aké lieky je potrebné zbaliť deťom na prázdniny k starým rodičom, do hôr alebo na dovolenku pri mori. Zdravotná a lekárenská starostlivosť sú síce dostupné (takmer) všade, lepšie je však byť pripravený. A to aj v prípade, ak by ste sa mali cítiť ako pojazdná lekáreň.
Prinášame vám pár tipov na lieky a prípravky, ktoré by mala cestovná lekárnička pre deti obsahovať. Výber produktov prispôsobte veku dieťaťa.
1. Lieky, ktoré dieťa pravidelne užíva
- Najdôležitejšie, preto v dostatočnom časovom predstihu pred dovolenkou skontrolujte, či ich máte dostatok a ak nie, navštívte lekára za účelom ich predpísania.
2. Probiotiká
- Probiotiká priaznivo pôsobia na zloženie črevnej mikroflóry a ich užívanie sa odporúča najmä vtedy, ak sa chystáte na dovolenku do zahraničia, a to predovšetkým do exotickejších krajín. Dieťa ich môže začať užívať cca týždeň pred cestovaním a ideálne je pokračovať aj počas dovolenky. Sú tiež vhodným doplnkom liečby rôznych tráviacich problémov.
3. Cestovná nevoľnosť (kinetóza)
- Nevoľnosť a napínanie na vracanie zvyknú počas cestovania dopravnými prostriedkami potrápiť nejedno dieťa. Na zmiernenie týchto príznakov sú vhodné: Kinedryl tablety, Antimetil tablety s extraktom zo zázvoru, homeopatické tablety Cocculine.
- Prípravky je potrebné podať v dostatočnom časovom predstihu pred cestou (30-60 minút, podľa návodu) a pre prípad opakovaných problémov alebo dlhšie trvajúcej cesty je vhodné ich mať v príručnej batožine.
4. Lieky proti horúčke (a bolesti)
- Základ, ktorý by ste mali mať v každom prípade. Pre deti sú vhodné lieky s obsahom paracetamolu (Paralen, Panadol) alebo ibuprofénu (Nurofen, Brufen, Ibalgin, Mig Junior). Znižujú horúčku, účinkujú proti bolesti a ibuprofén aj proti zápalu. Liekovú formu zvoľte podľa veku dieťaťa (pre menšie deti sirup, pre staršie deti sú vhodné napríklad žuvacie kapsuly či tablety rozpustné v ústach). Odporúčame aj formu čapíkov, ktoré sa vám zídu v prípade vracania.
5. Tráviace problémy
- Na cestách zvykne deti najčastejšie potrápiť hnačka, bolesť bruška a vracanie. Príčinou môže byť iné zloženie stravy, črevné virózy, ale aj prejedanie sa a užívanie si všelijakých dobrôt, ktoré ponúka all inclusive v hoteloch či u starostlivej babičky. V zahraničí používajte balenú vodu a dbajte na dostatočnú hygienu rúk.
- Prípravky proti hnačke: Tasectan Kids 250 mg, Smecta, Imodium Instant orodispergovateľné tablety, špeciálne probiotiká proti hnačke – Yomogi, Enterol, BIOPRON Forte.
- Vracanie: tu je, rovnako ako pri hnačke, dôležitá diéta a najmä rehydratácia, čiže doplnenie stratených tekutín a minerálov (rehydratačné roztoky Kulíšek, Kulíšek Forte, Enhydrol, Enhydrol Forte, BioGaia ProTectis Plus).
- Prípravky proti zápche: Easylax mikroklystír pre deti, glycerínové čapíky pre deti, nezabúdať na dostatočný príjem tekutín a vlákniny (ovocie, zelenina).
- Nafukovanie: Espumisan (kvapky, kapsuly, granulát), Sab Simplex kvapky.
6. Alergia, poštípanie hmyzom
- Antihistaminiká, t.j. lieky, ktoré sa používajú na zmiernenie alergických prejavov.
- Celkové antihistaminiká pre menšie deti sú na lekársky predpis (vo forme kvapiek či sirupov), pre staršie deti aj vo forme tabliet (menšie balenia sú aj voľnopredajné).
- Lokálne antihistaminiká vo forme gélov (Fenistil gél, Psilo-Balsam), ktoré zmierňujú podráždenie a svrbenie kože, napríklad po poštípaní a bodnutí hmyzom, po popŕhlení medúzou, žihľavou alebo inými rastlinami, po nadmernom opaľovaní alebo pri žihľavke (svrbivé vyrážky) rôzneho pôvodu. Po ich použití najmä na väčšie plochy nevystavujte pokožku slnečnému žiareniu.
- Po poštípaní hmyzom môžete použiť aj rôzne chladivé gély a či praktické roll-ony (napr. Swiss Novosil gél, Pureline po uštipnutí forte roll-on).
- Nezabudnite deťom pribaliť aj repelent ako najlepšiu prevenciu pred hmyzom. A ak sa chystáte niekam do lesa, aj pomôcky na vyberanie kliešťov.
7. Oči, uši
- Očné kvapky – prvá pomoc pri neinfekčných zápaloch spojoviek, pálení či štípaní očí.
- OCUflash očné kvapky s extraktom z očianky lekárskej (dajú sa použiť aj na výplach cudzieho telieska – napríklad piesku – z oka), Ophtalmo-septonex, SeptoZINC.
- Kvapky do uší – prvá pomoc pri miernych bolestiach a zápaloch vonkajšieho zvukovodu, ktoré sa zvyknú vyskytovať po plávaní v bazénoch, na kúpaliskách, ale aj po potápaní v mori.
- DOLORgit med, Otipax L, Burow kvapky, Phyteneo Otic solution.
- Ak majú vaše deti citlivé uši, zídu sa aj silikónové chrániče do uší proti vniknutiu vody počas plávania.
8. Prechladnutie, nádcha, kašeľ, bolesť hrdla
- Infekcie dýchacích ciest sa deťom nevyhýbajú ani v lete a, žiaľ, ani počas dovoleniek. Stačí silnejšie pustená klimatizácia v aute alebo v lietadle. Preto by lekárnička mala obsahovať aj
- nosové kvapky, resp. spreje, ktoré uvoľnia upchatý nos a uľahčia dýchanie pri nádche (Olynth, Nasivin, Nasal Duo Active),
- odsávačku hlienov (pre menšie deti, ktoré si nevedia samé fúkať nos),
- prípravky proti bolesti hrdla (napríklad forma lízaniek alebo pastiliek na cmúľanie, avšak len pre deti, ktoré ich už vedia cmúľať),
- lieky na suchý, dráždivý kašeľ: Robitussin Junior, Sinecod sirup, Tussin kvapky, Stoptussin sirup,
- lieky na riedenie hlienov a vykašliavanie: Mucosolvan Junior, Solmucol 100 mg granulát, Bronchipret sirup.
9. Na pokožku
- Prípravky na zapareniny, ktorým sa v lete vplyvom tepla a vlhka mimoriadne darí: Sudocrem, Imazol krémpasta, Pasta s rybím olejom.
- "Cica" krémy s reparačným a regeneračným účinkom na podráždenú pokožku, majú všestranné použitie (Cicaplast balzam, A-derma Dermalibour+ reparačný CICA krém, Avene Cicalfate krém).
- Balzam na popraskané pery.
- Prípravky na dezinfekciu rán: Dettol sprej, Betadine roztok, Asept sprej.
- Prípravky urýchľujúce hojenie rán: Alfasilver sprej s ionizovaným striebrom, BepanGel Hojivý gél na ošetrenie rán.
- Náplasti rôznych veľkostí a tvarov, odporúčame vodeodolné.
- Náplasťové stehy na rýchle stiahnutie a uzatvorenie menších povrchových rán.
- Sterilné gázové kompresy, obväzy, elastický obväz, sterilné krytia na rany.
- Octanový krém v prípade opuchov, drobných vyvrtnutí a pod.
10. Slnko
- Základom je používanie kvalitných prípravkov na opaľovanie s vysokým ochranným faktorom (SPF 50, 50+). Dôležitá je ich pravidelná reaplikácia po 2 hodinách na slnku, po každom kúpaní (aj v prípade vodeodolných opaľovákov), otretí uterákom, po športovaní alebo hre v piesku. Dieťa tiež chráňte pokrývkou hlavy, oblečením, slnečnými okuliarmi a vyhýbajte sa slnku medzi 10. a 16. hodinou.
- Po častom pobyte na slnku a vo vode je dobré používať mlieko po opaľovaní alebo aspoň bežné telové mlieko.
- Ak dôjde k spáleniu pokožky, použite panthenol vo forme peny, ktorú stačí nastriekať na pokožku, nemusí sa rozotierať.
11. Iné potrebné veci:
- vlhké utierky (menšie balenie poruke, väčšie na izbu),
- antibakteriálny gél, obrúsky, sprej,
- rúška, respirátory,
- hygienické potreby (šampón, sprchový gél, telové mlieko, zubná kefka a pasta),
- teplomer (skontrolovať baterky),
- malé nožničky, pinzeta,...
Pred cestovaním nezabudnite skontrolovať dátum exspirácie liekov.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte informácie a návod na použitie.