Späť na Produkty

Viete, aké má Ginkgo biloba účinky a ako ho užívať?

6 min.
Viete, aké má Ginkgo biloba účinky a ako ho užívať?

Ginkgo je výnimočný strom, ktorý je starý asi 200 miliónov rokov. Extrakt z jeho listov má pozoruhodné účinky na pamäť a podporuje krvný obeh. Ginkgo je dostupné vo forme liekov na predpis, ale aj výživových doplnkov, ktorých je na trhu skutočne veľa. V článku vám poradíme, ako sa v nich zorientovať, pre koho je ginkgo vhodné a aké má užívanie ginkga špecifiká.

  1. Čo je Ginkgo biloba?
  2. Aké účinky má ginkgo?
  3. Ako získať ginkgo?
  4. Ako užívať a dávkovať ginkgo?
  5. Môže mať ginkgo vedľajšie účinky?

Čo je Ginkgo biloba?

Ginkgo biloba, po slovensky ginkgo dvojlaločné, je jedinečný druh stromu, charakteristický svojimi vejárovitými dvojlaločnatými listami. Tento strom dostal prívlastok živá fosília – ide o jediný druh starobylého rodu rastlín. Pochádza z Číny, kde bol už v dávnej minulosti pestovaný pre jeho liečivé vlastnosti.

Listy ginkga sú bohaté na flavonoidy (látky, ktoré pôsobia protizápalovo, antioxidačne a majú priaznivý vplyv na cievy) a terpény – konkrétne ginkolidy a bilobalidy, ktoré tiež prispievajú k protizápalovým účinkom ginkga.

Aké účinky má ginkgo?

Medzi najznámejšie účinky ginkga patrí jeho priaznivý vplyv na mozog – pôsobí nootropicky, čo znamená, že zlepšuje kognitívne funkcie (pamäť, schopnosť učiť sa a stabilizovať emócie či nálady). Ginkgo zvyšuje prietok krvi v najtenších cievach mozgu, a tým aj prívod kyslíka do mozgu, čo napomáha k jeho správnej funkcii. Ginkgo má však aj mnoho ďalších, nie menej dôležitých a významných účinkov na ľudské telo:

  • pôsobí vazodilatačne (rozširuje cievy) a chráni ich pred poškodením a tvorbou krvných zrazenín v cievach,
  • antioxidačné účinky, vďaka ktorým chráni napríklad bunky nervovej sústavy a bunky imunitného systému pred voľnými radikálmi a oxidačným stresom,
  • vďaka flavonoidom a terpénom má ginkgo aj protizápalové účinky.

Vďaka týmto účinkom sa Ginkgo biloba (vo forme liekov na predpis) môže používať ako podporná terapia mnohých ochorení, ako sú napríklad:

  • ochorenia centrálnej nervovej sústavy – Alzheimerova choroba a demencia,
  • závraty a točenie hlavy (odborne vertigo), ktoré môžu vyvolávať nevoľnosť,
  • hučanie v ušiach (odborne tinnitus),
  • zlyhávanie pamäti, nesústredenosť a náladovosť,
  • mierne stavy úzkosti (nemali by ho však užívať pacienti, ktorí užívajú lieky určené na zmiernenie stavov úzkostí),
  • ateroskleróza, teda kôrnatenie tepien, ktoré môže viesť napríklad až k vzniku ischemickej choroby dolných končatín – uzavretie tepny a zástava zásobenia postihnutej oblasti krvou a kyslíkom,
  • nedoslýchavosť – čiastočná strata sluchu,
  • zvýšený vnútroočný tlak – odborne glaukóm.

Ginkgo vo forme výživových doplnkov sa najčastejšie užíva na zlepšenie kognitívnych funkcií, podporu pamäti a koncentrácie (napríklad u študentov počas skúškového obdobia) a na zlepšenie prietoku krvi.

Ako získať ginkgo?

Na terapeutické účely sa zo stromu Ginkgo biloba používajú predovšetkým listy, z ktorých sa vyrábajú extrakty (výťažky). Tieto extrakty sú bohaté na flavonoidy a terpény. 

Zo stromu sa na terapeutické účely používajú menej často aj semená – surové semená sa však konzumovať nesmú, keďže obsahujú ginkgotoxín, ktorý je neurotoxický. Semená sa upravujú pražením. Plody a kvety ginkga sú toxické, nepríjemne zapáchajú a pri kontakte s pokožkou vyvolávajú alergickú reakciu – kontaktnú dermatitídu.

Výživové doplnky s ginkgom sú dostupné vo forme:

  • kapsúl alebo tabliet – ginkgo sa v nich vyskytuje buď samostatne, alebo sa kombinuje napríklad s luteínom (antioxidant, ktorý prispieva k udržaniu zdravého zraku), escínom (látka, ktorá je účinná proti opuchom a pôsobí aj vazoprotektívne, teda chráni cievy a pomáha udržiavať ich funkčnosť), guaranou (obsahuje kofeín a pôsobí stimulačne na nervovú sústavu) alebo ženšenom (posilňuje organizmus), 

Na sklade >10ks
Môžete mať 2.1.2025
13,79 €
14,29 €

  • čajov – najčastejšie ide o ovocno-bylinné čaje, v ktorých sa nachádza ginkgo v kombinácii napríklad s hruškou alebo jahodou,
  • tekutých extraktov z ginkga.

Čaje z listov ginkga majú slabší terapeutický efekt v porovnaní s kapsulami alebo tabletami, ktoré obsahujú štandardizované extrakty z ginkga. Štandardizovaný extrakt z listov ginkga by mal obsahovať 24 % flavónových glykozidov a 6 % terpénových laktónov.

Ak sa neviete rozhodnúť, ktorá forma výživového doplnku je pre vás vhodná, poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom. V prípade potravinových alergií a intolerancií je dôležité siahnuť po produktoch, ktoré neobsahujú alergény, laktózu, lepok či iné problematické zložky. Ak patríte k vegánom alebo vegetariánom, vyberte si produkt, ktorý neobsahuje živočíšne zložky.

Ako užívať a dávkovať ginkgo?

Pred začatím užívania výživových doplnkov s obsahom ginkga sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom, najmä ak trpíte zdravotnými problémami a užívate iné lieky.

Väčšina výživových doplnkov obsahuje v jednej kapsule alebo tablete 40 až 80 mg extraktu Ginkgo biloba. Je potrebné dodržiavať dávkovanie odporúčané výrobcom a pozorne si prečítať informácie o produkte, poprípade sa poradiť s lekárom alebo lekárnikom.

Ginkgo sa zvyčajne užíva ráno alebo na obed, pretože môže mať mierny stimulačný účinok. Užívanie neskoro popoludní alebo večer môže mať za následok nespavosť alebo zvýšenú bdelosť.

Výživové doplnky s obsahom ginkga je potrebné užívať dlhšiu dobu, keďže jeho účinky sa dostavia až niekoľko týždňov po začatí užívania. Čaje z listov ginkga by sa však nemali užívať dlhodobo a vo veľkom množstve, keďže obsahujú malé množstvá neurotoxického ginkgotoxínu. Po troch mesiacoch užívania prípravkov s obsahom extraktu z ginkga je dôležité prehodnotiť jeho účinnosť, pretože dlhodobé užívanie týchto prípravkov môže mať rôzne riziká a vedľajšie účinky. O dĺžke užívania týchto prípravkov sa poraďte s odborníkom.

Môže mať ginkgo vedľajšie účinky?

Užívanie odporúčaných denných dávok ginkga je bezpečné, pri užívaní sa však môžu zriedkavo objaviť vedľajšie účinky, ako napríklad:

  • bolesti hlavy,
  • závraty,
  • búšenie srdca,
  • tráviace ťažkosti – bolesti brucha, zápcha, nevoľnosť až vracanie,
  • krvácanie – vyššia náchylnosť na tvorbu modrín,
  • alergické reakcie – prejavy na koži, napríklad žihľavka (drobné začervenané vyrážky, svrbenie a opuch kože).

Ginkgo by nemali užívať tehotné ani dojčiace ženy. Používanie ginkga u detí nie je dostatočne preskúmané, a preto sa pre deti bez konzultácie s lekárom neodporúča. Nie je vhodné pre pacientov s epilepsiou, depresiou a pacientov, ktorí užívajú lieky znižujúce zrážanlivosť krvi.

Ginkgo môže interagovať s mnohými liečivami a znižovať tak ich účinnosť. Ide najmä o nasledujúce liečivá:

  • alprazolam – používa sa na liečbu príznakov úzkostných stavov,
  • antikoagulanciá (liečivá znižujúce zrážanlivosť krvi) – napríklad warfarín alebo kyselina acetylsalicylová,
  • antikonvulzíva – liečivá používané na terapiu epilepsie a epileptických záchvatov,
  • antidepresíva,
  • niektoré statíny – liečivá regulujúce hladinu cholesterolu v krvi,
  • liečivá používané na terapiu cukrovky,
  • liečivá na zníženie zvýšenej telesnej teploty, teda liečivá zo skupiny nesteroidných antiflogistík (NSAID) – napríklad ibuprofén,
  • liečivá na zníženie vysokého krvného tlaku.

Ginkgo biloba nie je vhodné užívať pred plánovaným chirurgickým zákrokom – lieky a výživové doplnky s obsahom ginkga prestaňte užívať dva týždne pred zákrokom, resp. podľa pokynov lekára.

Upozornenie: Článok má informatívny charakter a nenahrádza lekárske vyšetrenie alebo konzultáciu ohľadom vášho zdravotného stavu s lekárom alebo iným kvalifikovaným zdravotníckym pracovníkom. Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa a návod na používanie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.

Aké sú účinky jednotlivých typov kolagénu a s čím ho kombinovať pre ešte lepšie výsledky
Mohlo by vás zaujímať
Aké sú účinky jednotlivých typov kolagénu a s čím ho kombinovať pre ešte lepšie výsledky
Viete, kedy sa robí test na tehotenskú cukrovku a aké sú jej príznaky?
Viete, kedy sa robí test na tehotenskú cukrovku a aké sú jej príznaky?
Tehotenská cukrovka je strašiakom azda každej tehotnej ženy. Môže so sebou prinášať zdravotné riziká, ktoré postihujú nielen tehotnú ženu, ale aj plod. Najdôležitejšia je včasná diagnostika – testu na tehotenskú cukrovku sa musí podrobiť každá tehotná žena. Viete, ako tento test prebieha a ako sa tehotenská cukrovka lieči?
8 min.
Čítať viac
Pri akých príznakoch očakávať príchod prvej menštruácie? Aké zmeny v živote prináša?
Pri akých príznakoch očakávať príchod prvej menštruácie? Aké zmeny v živote prináša?
Každé dievča si v živote prejde tým významným momentom, kedy sa s príchodom prvej menštruácie z dievčaťa stáva žena. Menštruácia bola kedysi témou, o ktorej sa často nerozprávalo, ale s pokrokom doby si každá uvedomujeme, aké dôležité je byť informovaná a vedieť sa správne starať o svoje telo – aj počas menštruácie. Menštruácia nie je nič, za čo by sme sa mali hanbiť. Je to prejav toho, že naše…
13 min.
Čítať viac