Nealkoholové stukovatenie pečene (odborne nazývané steatóza pečene) je ochorenie, kedy sa v bunkách pečene ukladá nadmerné množstvo tuku, čo následne spôsobuje poruchu ich funkcie. Spočiatku sa navonok nijako neprejavuje, môže však prejsť do závažnejších zdravotných komplikácii – hlavnou komplikáciou stukovatenej pečene je cirhóza (vážne poškodenie pečene). Viete, ako sa dá znížiť množstvo nadmerného tuku v bunkách pečene?
- Aké funkcie má pečeň?
- Čo ohrozuje pečeň?
- Aké príznaky má stukovatená pečeň?
- Diagnostika stukovatenej pečene
- Ako liečiť stukovatenú pečeň?
- Je potrebné dodržiavať kvôli stukovatenej pečeni diétu?
- Kedy k lekárovi?
Aké funkcie má pečeň?
Pečeň je najväčším vnútorným orgánom ľudského tela a zohráva množstvo dôležitých funkcií, ktoré sú pre ľudské telo nevyhnutné. Zabezpečuje napríklad tieto funkcie:
- metabolizmus (látková premena) – je dôležitá pre metabolizmus tukov, bielkovín a sacharidov,
- detoxikácia – zbavuje sa všetkých toxických látok, ktoré sa dostávajú do nášho tela – napríklad alkohol, drogy alebo liečivá,
- regulácia hladiny cholesterolu a triacylglycerolov v krvi,
- zásobáreň vitamínov (konkrétne A, D, E, K a B12), minerálov, tukov, cukrov a iných látok potrebných pre telo,
- produkcia žlče – ide o tekutinu, ktorej hlavnou úlohou je trávenie tukov – mnoho ľudí si myslí, že žlč je tvorená v žlčníku, nie je to však pravda – v žlčníku je žlč len skladovaná,
- zúčastňuje sa na termoregulácii.
Od pečene sú závislé mnohé systémy a orgány ľudského tela – napríklad imunitný systém, tráviaci systém, obličky, mozog, ale aj srdcovocievny systém.
Čo ohrozuje pečeň?
Rozlišujeme alkoholové a nealkoholové stukovatenie pečene. Alkoholové stukovatenie pečene sa objavuje u ľudí, ktorí majú problém s nadmernou konzumáciou alkoholu. Ten spôsobuje nedostatočné odbúravanie tukov v bunkách pečene, a tak sa v nich tuk ukladá. Nealkoholové stkovatenie pečene sa môže objaviť aj u ľudí, ktorí sa alkoholu úplne vyhýbajú. Najčastejšie sa vyskytuje u ľudí s nadváhou alebo u pacientov trpiacich obezitou. Existuje niekoľko faktorov, ktoré zvyšujú riziko vzniku ochorení pečene, vrátane nadmerného ukladania tuku v pečeni – stukovatenia pečene. Patrí medzi ne napríklad:
- nadmerné pitie alkoholu,
- nadváha alebo obezita – stukovatená pečeň sa vyskytuje u všetkých pacientov trpiacich obezitou, vrátane detí,
- nedostatok fyzickej aktivity,
- diabetes mellitus 2. typu (cukrovka) – vzniká inzulínová rezistencia, kedy bunky tkanív organizmu nereagujú na hormón inzulín, inzulínová rezistencia podporuje ukladanie tukov do pečene,
- porucha aktivity štítnej žľazy,
- užívanie niektorých liekov,
- hepatitída typu C (žltačka) – zápalové ochorenie pečene, ktoré je spôsobené vírusmi,
- rýchly úbytok na hmotnosti,
- vysoký krvný tlak,
- zvýšená hladina cholesterolu a triacylglycerolov v krvi,
- fajčenie.
Aké príznaky má stukovatená pečeň?
V počiatočných štádiách sa zvyčajne stukovatená pečeň nijako neprejavuje – je bezpríznaková, a tak ani nemusíte vedieť, že týmto problémom trpíte. Môžu ju však odhaliť napríklad testy, ktoré boli vykonávané z iných dôvodov.
V pokročilých štádiách tohto ochorenia sa môžu objaviť tieto príznaky:
- tupá bolesť v pravej hornej časti brucha (v oblasti pod pravým rebrom),
- únava a vyčerpanie,
- nechuť do jedla,
- nevysvetliteľná strata hmotnosti.
Diagnostika stukovatenej pečene
Na diagnostiku sa využívajú krvné testy. Testuje sa hladina pečeňových enzýmov, ktoré sa nazývajú transaminázy – alanínaminotransferáza (ALT) a aspartátaminotransferáza (AST). Ak je hladina týchto enzýmov v krvi zvýšená, indikuje to poškodenie pečene. Zisťuje sa taktiež hladina cholesterolu a triacylglycerolov v krvi.
Súčasťou vyšetrenia môže byť aj stanovenie BMI indexu (určuje, či trpíte nadváhou alebo obezitou). Lekár taktiež hľadá príznaky, ako je napríklad zväčšená pečeň.
Na domáce stanovenie hladiny ALT a AST slúži rýchlotest, ktorý vám napovie o stave vašej pečene. Používa sa na detekciu zvýšenej aktivity transamináz, ktoré indikujú poškodenie pečene.
Ako liečiť stukovatenú pečeň?
Ak sa stukovatenie pečene odhalí a lieči včas, je možné znížiť množstvo tuku v pečeni a zastaviť zhoršovanie tohto problému. Ak vám bolo toto ochorenie diagnostikované, je potrebné podniknúť kroky, ktoré zabránia jeho zhoršovaniu.
- Dôležitá je zdravá a vyvážená strava – vyhýbajte sa mastným a vyprážaným jedlám, jedzte veľa ovocia a zeleniny. Vyvarujte sa konzumácii sladkostí a nápojov s vysokým obsahom cukru. Alkohol vašej pečeni neprospieva, preto obmedzte jeho pitie. Dbajte na konzumáciu zdravých tukov – tie sa nachádzajú napríklad v orechoch, avokáde alebo olivách. Ak trpíte nadváhou alebo obezitou, zredukujte množstvo kalórií, ktoré počas dňa prijímate.
- Fyzická aktivita vám pomôže s redukciou hmotnosti – začnite napríklad s pravidelnými prechádzkami, vystúpte z MHD o zastávku skôr alebo uprednostnite schody namiesto výťahu.
- Pokúste sa znížiť hladinu cholesterolu v krvi – zdravá strava, pravidelné cvičenie a výživové doplnky pomáhajú udržať hladinu cholesterolu a triacylglycerolov v krvi na zdravej úrovni. Prečítajte si viac o tom, ako bojovať so zvýšeným cholesterolom.
- Dodržiavajte dostatočný pitný režim – pečeň, rovnako ako aj ostatné orgány v našom tele, potrebuje pre svoje správne fungovanie dostatok tekutín. Zvoľte čistú vodu alebo bylinkové čaje, ktoré napomáhajú správnemu fungovaniu pečene. Obsahujú napríklad pestrec mariánsky, púpavu lekársku a repík lekársky.
- Činnosť vašej pečene môžete podporiť aj užívaním výživových doplnkov – môžete zvoliť napríklad výživové doplnky s obsahom esenciálnych (základných) fosfolipidov. Tie sú súčasťou bunkových membrán, podporujú normalizáciu enzýmových aktivít pečene a urýchľujú regeneráciu pečeňových buniek. Vhodné sú aj výživové doplnky s obsahom extraktu zo semien pestreca mariánskeho – sylimarínu. Podporuje normálnu funkciu pečene a pomáha pri jej detoxikácii.
- Zbavte sa zlozvyku fajčenia – fajčenie zvyšuje riziko vzniku rakoviny pečene.
Môže vám byť tiež doporučené, aby ste pravidelne navštevovali lekára, ktorý bude kontrolovať funkcie vašej pečene – predíde sa tak vzniku ďalších problémov pečene, poprípade sa včas odhalia.
Je potrebné dodržiavať kvôli stukovatenej pečeni diétu?
Zníženie telesnej hmotnosti je u ľudí s nadváhou alebo obezitou kľúčom k liečbe a prevencii stukovatenej pečene.
Aké sú najlepšie potraviny pre liečbu a prevenciu stukovatenie pečene?
- Ovocie a zelenina,
- potraviny s vysokým obsahom vlákniny, napríklad strukoviny alebo celozrnné pečivo,
- ryby – sú bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ktoré pomáhajú redukovať nadbytočný tuk v pečeňových bunkách,
- orechy,
- kurkuma – vedci dokázali, že kurkuma priaznivo vplýva na znižovanie aktivity enzýmov AST a ALT,
- slnečnicové semienka.
Čomu sa, naopak, vyhýbať?
- Alkoholu,
- presladeným jedlám a nápojom,
- vyprážaným a mastným jedlám,
- veľkému množstvu soli v jedle,
- červenému mäsu,
- bielemu pečivu.
Kedy k lekárovi?
Lekára navštívte, ak sa u vás objavia tieto príznaky:
- únava,
- strata chuti do jedla,
- úbytok na hmotnosti,
- pocit slabosti,
- bolesť pod pravým rebrom.
Pred použitím ktoréhokoľvek lieku, výživového doplnku alebo zdravotníckej pomôcky si pozorne prečítajte písomnú informáciu pre používateľa alebo návod na používanie.